Autentické príbehy, nadčasové témy

Sen mnohých golfistov

0

Sen mnohých golfistov

Golfový klub Loch Lomond ponúka návštevníkovi dychvyrážajúcu scenériu a fantastický pohľad na Škótsku vysočinu. Miestne 18 jamkové ihrisko navrhnuté Tomom Weiskopfom a Jay Morrishom je perfektným ťahákom pre rozmanitých milovníkov zeleného športu, ktorý majú chuť potrénovať a zlepšiť svoju hru.

Klub nachádzajúci sa 20 míl od Glasgowa, je posadený do skutočne úžasného, príjemne pôsobiaceho prostredia. Rozprestiera sa na 660 akroch pôdy, obkolesenej pohoriami a historickou jazernou oblasťou. Disponuje dvoma atraktívnymi miestami, o ktoré prejavujú zvýšený záujem prírodovedci. Dôvodom je predovšetkým výskyt vzácnych druhov stromov a rastlín ako aj prítomnosť netypickej kategórie drevín. V oblasti bolo taktiež rozmiestnených niekoľko špeciálnych búdok pre netopiere a sovy, o čo sa postarali starostliví ochranári. Loch Lomond je teda skutočným rajom nielen pre golfistov, ale aj pre milovníkov a obdivovateľov prírody.

„Amerika má Augustu a Pine Valley, Škótsko a svet majú Loch Lomond. Keď snívam o perfektnom dni, predstavujem si nádhernú scenériu, fantastické jedlo a prirodzene golf. To všetko mi môže ponúknuť práve Loch Lomond.“ uviedol jeden z nadšencov zeleného športu s mimoriadne pozitívnou skúsenosťou.

Tí, ktorí dostanú príležitosť stať sa právoplatnými členmi jedeného z najprestížnejších súkromných klubov na svete, majú rozhodne šťastie. Môžu sa presvedčiť, že hrať golf v Loch Lomond je niečo skutočne jedinečné. Miestne ihrisko je pravidelne zaraďované medzi absolútnu špičku v rámci Írska a Veľkej Británie, známy a renomovaný magazín Digest ho dokonca označil za jedenáste najlepšie na svete. Prirodzene dôvodom k vysokému hodnoteniu 7 100 yardového ihriska je vynikajúci dizajn navrhnutý architektmi Weiskopfom a Morrishom ako aj nezameniteľné, očarujúce prostredie. Golfistov, ktorí majú radšej väčšie výzvy a náročnejší terén istotne poteší mnoho prírodných prekážok i zaujímavé rozmiestnenie jamiek. „Osemnástka“ sa napríklad nachádza v dostatočnej vzdialenosti od pozostatkov niekdajšieho zámku Rossdhu, v minulosti patriaceho rodine Colquhoin. Práve na tom mieste písavala škótska kráľovná Mária zaľúbené listy svojmu milému.  

Neďaleko Troonu sa nachádza sesterské ihrisko Dundonald Links, o ktorého vzhľad sa postaral Kyle Phillips. Patrí k špičke európskeho kontinentu a určite sa na ňom oplatí zahrať si aspoň raz v živote.  
Členstvo v klube Loch Lomond je ideálne pre golfistov, ktorí s nadšením podnikajú cesty okolo sveta. Členovia dostávajú pomerne pravidelne pozvánky na rozmanité golfové podujatia, napríklad môžu zavítať do fantastických konkurenčných klubov svetovej triedy v kalifornskom Pebble Beach alebo lasvegaskom Shadow Creek. Spolupráca funguje aj s mestom Valderamma v Španielsku. V súčasnosti klub eviduje členov z približne tridsiatich krajín a od 70-tych rokov minulého storočia pravidelne poriada obľúbený turnaj Barclays Scottish Open.

Okrem golfu môžu návštevnici Loch Lomond robiť viacero iných vecí – venovať sa rybárčeniu, člnkovaniu, alebo streľbe z pušky, či luku. Keď si budú chcieť odpočinúť od športových aktivít, zelene ihrísk, či prekrásnej prírody, uvítajú ich luxusne zariadené spoločenské priestory clubhousu, ktorý v súčasnosti sídli v usadlosti Rossdhu. Poskytujú nezameniteľný komfort zamestnancom i členom klubu. Všetko je absolútne perfektné, od ubytovania, cez stravovanie až po kúpele nachádzajúce sa na pôde historickej záhrady Walled Garden. 6 očarujúcich suít situovaných v blízkosti odpaliska pri osmičke je vybavených pozoruhodnými umeleckými predmetmi, prvotriednym nábytkom, kobercami a starožitnosťami. Ďalšie suity je možné nájsť v clubhouse Rossdhu ako aj v nehnuteľnostiach Carriage House, Garden Cottages a Loch Shore Lodges, nachádzajúcimi sa v areáli klubu. Každá z budov má príjemné priestory, v ktorých sa dá zhovárať a zabávať sa so známymi alebo s ostatnými členmi klubu.

Marcel Letko                                                            Photos: ISIFA

www.lochlomond.com