Autentické príbehy, nadčasové témy

Sir Ben Kingsley si na Art Film Feste prevzal cenu Hercova misia

0

Oscarový herec Ben Kingsley bol nezabudnuteľnou hviezdou tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa už po dvadsiaty raz uskutočnil v Trenčianskych Tepliciach i Trenčíne. Kingsley si počas slávnostného ceremoniálu prevzal ocenenie Hercova misia a vlastnoručne pripevnil mosadznú tabuľku so svojím menom vo Festivalovom parku. Stal sa jubilejným 50. laureátom tejto filmovej ceny.

Musím povedať, že pozvanie na Art Film Fest veľmi dobre odrážalo povahu tohto festivalu. Má obrovskú dôstojnosť, je prívetivý, uvoľnený a aj napriek tomu, že mám tento rok veľmi plný program, rozhodol som sa týchto pár dní stráviť tu s vami, milí priatelia,“ povedal na tlačovej konferencii Kingsley.

Slovenským fanúšikom prezradil aj moment, kedy sa rozhodol stať hercom. „Keď som mal päť rokov, išiel som do kina na film. Bol o chlapcovi, ktorý prišiel o rodičov počas druhej svetovej vojny. Musel si sám poradiť. Jeho priateľom bol malý somárik, ktorý mu náhle ochorel a on sa mu snažil pomôcť. Malý chlapec z plátna vyzeral úplne ako ja. Po skončení filmu ma uvidel majiteľ kina, zdvihol ma do výšky pred všetkými divákmi a kričal, že ja som ten chlapec z filmu. To bola chvíľa, keď som sa rozhodol, že sa stanem hercom.

Na tlačovej konferencii si slávny herec zaspomínal aj na nakrúcanie na Slovensku. Vo Vysokých Tatrách a na Spiši totiž pracoval na filme Posledná légia/The last legion z roku 2007. „Našťastie, keď nakrúcam film v inej krajine, veľká časť štábu sú miestni ľudia. Môj rozvrh mi často nedovoľuje spoznať krajinu, napríklad ako keď som bol v Tatrách. Ale vaša kultúra prišla vďaka slovenským kameramanom, rekvizitárom ku mne,“ vysvetlil Kingsley. A za jedno z najkrajších stretnutí na Slovensku označil stretnutie so svojim kaskadérom. „Je to fantastický človek a som si istý, že je typický predstaviteľ Slovákov, je lojálny, citlivý, inteligentný,“ pochválil Kingsley, ktorý mal počas trojdňového pobytu na festivale v Trenčianskych Tepliciach predsa len viac voľného času na relax. Mohol si tak prezrieť miestne kúpele Hammam, prejsť sa na promenáde a doprial si aj uvoľňujúcu masáž. Aj jeho podpis ozdobil 9-litrovú unikátnu fľašu šampanského Moët & Chandon Imperial, ktoré sa počas záverečného večierku Art Film Festu vydražila za sumu 2200 eur.

Kingsley sa v roku 1982 preslávil postavou Mahátmu Gándhího z filmu Gándhí. Za túto postavu, ktorá patrí medzi jeho najznámejšie a najslávnejšie, získal slávny britský herec aj Oscara. Počas ďalších troch dekád hereckej profesie však stvárnil desiatky rôznorodých filmových postáv. „Myslím si, že každá moja úloha je kamienok do mozaiky, z ktorej dostanete mňa. Celého mňa. Pretože každý z nás má v sebe veľa tvárí, a záleží len na tom, kam nás životné okolnosti dovedú. Prajem si prostredníctvom filmových rolí namaľovať portrét ľudského bytia,“ povedal na tlačovej konferencii. A vysvetlil, kto mu je veľkou inšpiráciou v skúmaní hereckých postáv.  „Hral som v 17 zo Shakespearových 27 divadelných hier. Niektoré z najlepších máp ľudského správania sú práve v jeho hrách, sú perfektné, a aj po storočiach platia rovnako. Vďaka Shakespearovi som získal aj oko aj ucho na to, aby som pochopil väčší obraz o ľuďoch a o živote. Dostávam veľa scenárov a pri niektorých môžem rovno povedať scenáristovi: Toto celé ste si vymysleli, toto nemá so životom nič spoločné! A pri iných vidím, že sa približujú životu. Shakespeare je pre mňa dodnes prísnym sudcom, ktorý mi sedí na ramene a ktorý mi umožňuje posudzovať, čo robím,“ povedal Kingsley, ktorý je desiatky rokov členom divadla Royal Skahespeare Company.

Ako tínedžer som sa rozhodol, že sa stanem lekárom, pretože môj otec bol lekár. Nebolo to teda skutočné rozhodnutie, bolo to len detské rozhodnutie potešiť otca. Ale verím tomu, že rozprávanie príbehov pomáha ľuďom liečiť sa,“ vyjadril svoju motiváciu k herectvu. A na záver dodal: „Dúfam, že zomriem pri hraní.“

Sir Ben Kingsley, rodným menom Krishna Pandit Bhanji, sa narodil 31. decembra 1943 v Scarborough, v najväčšom a najvýznamnejšom tradičnom anglickom grófstve na severe
Anglicka.

Words & Photos: Press Artfilm Fest

www.artfilmfest.sk