Autentické príbehy, nadčasové témy

Skutočný príbeh spoločnosti, ktorá spája svet

0

Aká je skutočná pravda o vzniku najpopulárnejšej siete Facebook? Kto sú ľudia, ktorí za ňou stoja, a ako ovplyvňujú jej vývoj?  Ako sa z malej školskej siete, spustenej len devätnásťročným študentom z internátnej izby, stala globálna spoločnosť, ktorej hodnota sa už po prvom roku existencie odhadovala na desiatky miliónov amerických dolárov? Čím dokázal Facebook už po niekoľkých mesiacoch svojej existencie upútať takých gigantov technologického odvetvia, akými sú Google, Apple, Yahoo! či Microsoft?

V knihe Facebook efekt nájde čitateľ odpovede na tieto aj ďalšie svoje otázky.
Autor, uznávaný americký IT novinár David Kirkpatrick, sledoval dianie okolo Facebooku od samotného začiatku a pri písaní knihy čerpal z viacerých dôveryhodných zdrojov, medzi ktorými sú aj záznamy zo súdov a obchodných rokovaní či vyjadrenia samotného Zuckerberga a jeho spolupracovníkov. Chronologicky opisuje vývoj jednotlivých online aplikácií Facebooku a zákulisie príprav uvedenia sociálnej siete ako platformy pre externých vývojárov. Z viacerých pohľadov skúma hlavne „efekt“, ktorý vývoj Facebooku, či sociálnych sietí ako takých, priniesol do života bežných užívateľov internetu, do reklamy, marketingu a predaja, ale aj do politického diania. Okrem vývoja produktov si autor všíma aj priebeh investičných rokovaní či konkurenčného zápasenia technologických a investičných žralokov, všímajúcich si dianie v americkom Silicon Valley.  

Kniha Facebook efekt neopisuje len prerod sociálnej siete, považovanej zo začiatku iba za „hračku vysokoškolákov“, ale prerod celej našej spoločnosti. Zachytáva, ako Facebook mení vízie otvoreného sveta na skutočnosť, všíma si spojitosť Facebook efektu s posúvaním hraníc súkromia a miery zdieľania osobných informácií. Je to trend, ktorý so sebou prináša nové príležitosti v reklame, obchode či v akejkoľvek inej forme sociálnej interakcie.

Táto kniha navyše patrí vôbec k prvým, ktoré čitateľovi umožnia hlbšie nahliadnuť do svetového diania v IT biznise, ktorý vnímame väčšinou už len ako koncoví užívatelia internetu.  Kniha sa v USA stala bestsellerom a vyšla v mnohých jazykoch.


O autorovi

DAVID KIRKPATRICK je uznávaný americký novinár. Dlhé roky pracoval pre časopis Fortune, kde bol zodpovedným za mapovanie diania v oblasti informačných technológií a internetu. V tomto období sledoval príbehy takých významných spoločností, akými sú Apple, IBM, Intel, Microsoft či Sun. Je známy aj ako organizátor konferencie Techonomy, ktorej témou bola centralizácia inovácie technológií pre všetky ľudské činosti. Je členom Council on Foreign Relations – organizácie, ktorá má dosah na americkú zahraničnú politiku, a ako odborník na technológie sa často objavuje v tlači, televízii, internetových diskusiách či rozhlasových reláciách.

Formát: 155 x 225 mm
Väzba: tvrdá s prebalom
Počet strán: 360
ISBN: 978-80-8109-188-9

Words: Eastone Books                                                       Photos: Eastone Books, ISIFA

www.eastonebooks.com