Autentické príbehy, nadčasové témy

Skvelá Alexandra / INTERVIEW

0

Stretnutie po rokoch vždy patrí k príjemným okamihom života. Pokiaľ sú vaše spomienky na to posledné nádherné, o to intenzívnejšie chutí káva na slnkom zaliatej terase a slová nemajú konca. S nemeckou herečkou, ktorá zažiarila aj v Hollywoode, sme museli často pozerať na hodinky a s povzdychom skonštatovať, ako čas akosi rýchlo letí. Ešte viac ma teší, že vám môžem ponúknuť úsmevný rozhovor o filme a živote.

Alexandra, som veľmi rád, že sa po rokoch opäť stretáme a že si môžeme pohovoriť o vašom živote. Rád by som si s vami zaspomínal na jedno zaujímavé obdobie. Niektorí ľudia, s ktorými ste pracovali, už odišli do večnosti, ako napríklad nezabudnuteľný komik Leslie Nielsen. Skúsme použiť zázrak a na okamih ho oživiť. Ako naňho spomínate? Hrali ste spolu vo filme 2001 Space Travesty…
Leslie Nielsen bol jedným z najpríjemnejších kolegov, s ktorými som mala možnosť vo svojej kariére pracovať. Najviac ma na ňom fascinovala skutočnosť, že zakaždým stál obomi nohami na zemi a bol milý nielen k VIP personálu, ale aj k celej produkcii, vodičom a k stážistom.

Ako ste sa cítili v úlohe mimozemšťanky, ktorá sa po výbuchu na záver zmení na zelený sliz. Možno v tom momente zostali všetci vaši fanúšikovia ohromení s otázkou na perách – čo sa stalo s tou krásnou Alexandrou? (Musím sa priznať, zostal som zaskočený, veď patríte k mojím platonickým láskam a odrazu úloha záporáčky.)
Tak to je teda silná káva. Nešpásujte. Bolo veľmi náročné zhostiť sa úlohy slizovitého mimozemšťana (smeje sa). Za túto rolu by som mala dostať Oscara ( smiech).

Ktorý film alebo rola vám najviac rezonuje v pamäti? Filmov na vašom konte je dosť, verím teda, že si môžete vybrať to naj.
K mojim najobľúbenejším filmovým úlohám určite patrila postava Antonie v snímkach s rovnakým názvom a v pokračovaní Antonia – slzy v raji. No takisto rada spomínam na francúzsky film Riches, belles et cruelle“. V prípade tohto filmu som mala česť spolupracovať s takými velikánmi svetového filmu, akými sú Claudia Cardinale a Anouk Aimee. V súvislosti s Claudiou Cardinale musím podčiarknuť fakt, že táto legenda talianskeho filmu bola rovnako roztomilá a skromná ako Leslie Nielsen.

Kariéru ste však začínali na predvádzacích mólach ako modelka. Čo vás priviedlo k modelingu? Bola to tá stará známa náhoda v podobe agenta na ulici, ktorý si vás všimol a zaujali ste ho, alebo to bolo menej romantické, cielené. Chceli ste vyskúšať, ako chutí modeling?
Dnes na to spomínam s úsmevom na perách. Keď som mala šestnásť rokov, mama ma prihlásila do národnej súťaže modeliek. Uspela som a okamžite som sa stala súčasťou medzinárodnej reklamnej kampane, ktorá propagovala dámske pančuchy takých značiek ako Calvin Klein, Yves Saint Laurent a mnohé iné. Táto práca bola veľmi príjemná a vôbec ma neobťažovala, pretože moja tvár zostávala ukrytá v anonymite. Ľudia tak vôbec netušili, kto im odhaľuje svoje nohy. A malo to aj inú výhodu, nikdy ma neobťažovali vizážisti, aby mi urobili mejkap.

Hrali ste v mnohých nemeckých filmoch. Vyskúšali ste si aj hollywoodsku produkciu. V čom sa nakrúcanie v Nemecku líšilo od toho hviezdneho v Amerike? Sú americkí filmári naozaj takí zázrační, ako si všetci myslíme?
Možno vás prekvapím svojou odpoveďou, ale podľa mňa jediný výrazný rozdiel predstavovali rozmery karavanov. Spolu so stravovacími bunkami boli v Hollywoode väčšie ako v iných krajinách. Inak ste museli podávať kvalitné výkony rovnako pred americkými filmármi ako v Európe.

A čo váš súkromný život? Ak smiem vstúpiť aj do vášho súkromia, rád by som sa dozvedel o vašich záujmoch mimo účinkovania vo filme. Čo vás najviac láka?
Stala som sa aktivistkou ochranárskej organizácie PETA(organizácia bojujúca za práva zvierat). Okrem toho som prijala ponuka stať sa veľvyslankyňou nadácie pre smrteľne choré deti. Tieto aktivity považujem za poslanie, ktoré mi prináša naplnenie.
PETA: http://promis.edelight.de/b/alexandra-kamp-schockt-nackt-fuer-peta/
Nadácia pre smrteľne choré deti: http://www.handinhandforchildren.de

Čo vy a luxus? Ste priatelia?
Som takmer každý deň plne vyťažená. Či už filmovaním na pľaci alebo účinkovaním v rôznych šou počas víkendov a sviatkov. Preto za luxus považujem dostatok voľného času, keď si môžem prenajať na dva alebo tri dni hausbot, kde rada trávim čas s rodinou. Čas je podľa mňa mojím najvyšším meradlom luxusu. Som rada, keď si dokážem nájsť priestor pre seba a mojich priateľov. Nerada míňam peniaze na hodinky, šperky alebo na módu. Na druhej strane rada vychutnávam dobré jedlo a kvalitné víno. No a mojou najväčšou láskou je cestovanie.

Čo by vás dokázalo motivovať, aby ste prijali pozvanie na Slovensko?

Na Slovensku mám veľmi veľa fanúšikov, s ktorými by som chcela stretnúť čo najskôr. Vaša krajina je priam nádherná. Takže verím, že čoskoro sa uvidíme.


VIZITKA

Alexandra Kamp sa narodila v malebnom nemeckom kúpeľnom mestečku Baden-Baden. Obaja rodičia sú herci a tieto gény sa podpísali aj na jej kariére. Začínala ako modelka pre také slávne značky, akými sú Paco Rabanne, Armani, Yves Saint-Lauren či Hugo Boss. Herectvo študovala v Paríži, New Yorku a Los Angeles a v tom čase si na život zarábala ako čašníčka a modelka.
Jej kariéra postupne gradovala – Alexandra začínala úlohami v nemeckých televíznych seriáloch a filmoch, napríklad Antonia, Antonia – Slzy v raj), kde si zahrala hlavnú úlohu Antonie. No neunikli jej ani veľké produkcie – Sumuru, Half Past Dead (vo filme sa zaskvel Steven Seagal), Dracula 3000 (hrala spolu s Casperom Van Diemom, Erikou Eleniak) či v komédii Space Travesty (Leslie Nielsen).
Alexandra Kamp je herečkou mnohých tvárí. Účinkovala v komédiách, drámach, v sci-fi seriáloch aj v hororoch.

Empory & Moore                                                                   Photos: Alexandra Kamp Archive

https://twitter.com/alexandrakamp