Autentické príbehy, nadčasové témy

Sladké luxusné pochúťky

0

Predstavte si, že v srdci Manhattanu podávajú špeciálny sladký dezert, za ktorý hosť zaplatí 1 000 amerických dolárov. Grand Opulence, podľa Guinessovej knihy najdrahšia zmrzlina na svete, bola vytvorená pri príležitosti osláv 50 ročnej existencie manhattanskej reštaurácie Serendipity 3.

Výnimočná udalosť sa uskutočnila v roku 2004 a v tom čase najnovšiu sladkú kreáciu mohli ochutnať nielen dôležití členovia a zamestnanci obľúbeného reštauračného zariadenia, ale aj verejnosť. Zmrzlina však stála neuveriteľných 1 000 amerických dolárov a preto nie každý si ju mohol dovoliť.

Čo bolo vlastne na sladkej newyorskej pochúťke také výnimočné? V prvom rade ingrediencie. Šéfkuchár reštaurácie Serendipity 3 ich bez okolkov všetky prezradil. Grand Opulence pozostávala z piatich kopčekov drahej tahitskej zmrzliny obohatenej o prídavok kvalitnej madagaskarskej vanilky, bola prizdobená zlatým listom z 23 karátového zlata a pofŕkaná luxusnou čokoládou Amedei Porceleana. Na výzdobu nevšedného zmrzlinového pohára kuchári použili aj veľmi vzácnu čokoládu Chuao vyrábanú z kakaových bôbov zbieraných výlučne na venezuelskom pobreží. Majstrovský kúsok doplnili o exotické kandizované ovocie dovezené z Paríža, čerešne v marcipáne a truffles, vynikajúce čokoládové pralinky. Na vrchole zmrzlinového pohára trónila veľmi netradičná ingrediencia – kaviár. Jednalo sa však o špecifický, vyslovene exkluzívny neslaný druh Grand Passion, známy kvôli svojej trblietavej, zlatistej farbe. Pri tejto príležitosti bol ochutený cukrom, navlhčený v pomarančovej šťave a kvalitnom brandy značky Armagnac.

Luxusnú chladivú pochúťku si v Manhattane obľúbili a v reštaurácii Serendipity 3 ju s potešením pripravujú dodnes. Zmrzlinu Grand Opulence však neservírujú v klasickom pohári, ale v štýlovej čaši z kryštálu značky Baccarat. Ku konzumácia je určená zlatá, 18 karátová lyžička. Je zaujímavé, že k príprave najdrahšieho dezertu na svete potrebuje šéfkuchár niekoľko dní. Priviesť komplikovanú zmrzlinu k absolútnej vizuálnej a chuťovej dokonalosti nie je vôbec jednoduché.   

Keď sme už pri sladkých maškrtách. Viete, ktorá čokoládová tyčinka sa stala najdrahšou na svete? Nie je tomu tak dávno, čo bola prezentovaná špeciálna zlatá edícia čokoládovo karamelovej pochúťky Wispa Gold. Predstavenie sa uskutočnilo vo Veľkej Británii v roku 2009 a každý jeden kus z limitovaného množstva sa predával za neuveriteľných 961,48 libier! Výrobu luxusných i tradičnejších tyčiniek značky Wispa má od začiatku 80-tych rokov na starosti spoločnosť Cadbury.

Marcel Letko                                        Photos: Press

www.serendipity3.com