Autentické príbehy, nadčasové témy

Smrteľne krásny luxus

0

Smrteľne krásny luxus

Možno ste už niekedy počuli, alebo čítali o afére, ktorej hlavnou postavou sa stal kúsok luxusu. Bol to najcennejší kúsok, ktorý mal však v sebe zakódovaný ten najstrašnejší spúšťač. Spúšťač, ktorý priviedol francúzsku kráľovnú Mariu Antoinettu na Place de la Révolution (dnešné námestie Place de la Concorde), rovno pod najhroznejší vražedný nástroj tej doby, pod ostrie gilotíny. Udialo sa to 16. októbra 1793.


Úbohá Antoinette

Prečo sa stal originálny kúsok luxusu taký vražedným nástrojom? Bolo by zavádzajúce tvrdiť, že práve náhrdelník môže za smrť kráľovnej, ktorá nachádzala únik pred nezmyselnou realitou kráľovského dvora v luxuse a móde. No takisto je jasné, že práve aféra s náhrdelníkom Marii Antoinette mimoriadne uškodila. Keď sa stala manželkou Ľudovíta XVI., nadšením neovplývali ani dvorania z Versailles, ani bežný ľud. Na chodbách vo Versailles si jej prezývku „malá Rakúšanka” dokonca šepkali i steny, zatiaľčo v parížskych stokách ju prezývali ešte horšie „rakúska cundra”. Jej obľúbenosť sa pohybovala na bode mrazu a neustále klesala do mínusových hodnôt. Prečo? Mohol za to jej nákladný život, či hlúposť, vlastnosti, ktoré jej prisudzovali neprajníci? Či to bola naozaj aféra s kúskom nablýskaného luxusu? Je hrozné, že tieto tvrdenia boli nepravdivé. Maria Antoinetta bola iná.

Luxus je sám o sebe veličina, ktorú majú niektorí ľudia radi, zatiaľčo iní ju tým druhým závidia. Uvedomujem si, že v prípade tohto tvrdenia môžem stúpiť poriadne vedľa, ale na druhej strane, nie je potrebné si pred ním zakrývať oči. Ľudská závisť prekvitala v minulosti, dokonca sa v dôsledku nej siahalo na život, a nevymrela ani v súčasnosti. Aj keď sa mnohé veci zmenili.


Čo je to luxus?

Čo je to vlastne luxus? Každý z nás má svoju vlastnú definíciu luxusu a počas mnohých rozhovorov s rôznymi zaujímavými ľuďmi som prišiel na to, že ani jedna charakteristika sa nezhodovala. Ako je každý z nás jedinečný, tak vníma aj luxus. Pokiaľ by som mal tú moc vstúpiť do podsvetia a na chvíľu sa pozhovárať s Máriou Antoinettou, bol by som zvedavý, ako by definovala luxus ona.
Slovo luxus pochádza z latinského slova „luxuria”, čo znamená niečo nayše, niečo extra. Oslovená milovníkov luxusu ho charakterizuje ako niečo absolútne jedinečné. Je to niečo, čo prináša do života radosť, viac komfortu, viac úžitku, naplnenie snov. Je to jednoducho viac, viac a viac.

V minulosti mu patrilo miesto na absolútnom vrchole. Bol to fenomén, ktorý ľudia buď nenávideli, alebo k nemu vzhliadali s úctou a láskou. Svedčí o tom aj citát francúzskeho filozofa a spisovateľa Francoisa Marie Voltaira: „Luxus sa hanil v básňach i v próze dobrých dvetisíc rokov, no vždy bol milovaný”.

Dnes sa luxus sa čoraz väčšmi približuje širokým masám. Moderným konzumentom stará definícia luxusus nič nevraví, nepovažujú ju za potrebnú. Čoraz viaz sa prikláňajú k zážitkom. Pre nich predstavuje skôr stav mysle, možnosť urobiť niečo, čo im nebolo dopriate pred tým, ako si ho začali skutočne užívať. Luxus nie je potreba, ale privilégium.


Späť k náhrdelníku

Ako vznikla aféra okolo skvostného náhrdelníka? Jej hlavnou postavou bola grófka Jeanne de la Motte, ktorá sa rozhodla získať si priazeň kráľovnej Marie Antoinetty, aby ju mohla požiadať o navrátenie rodinného majetku. Keď sa jej to nepodarilo, spolu s manželom a milencom vymysleli zákerný plán. V roku 1785 podvodom pripravili dvorných klenotníkov Boehmera a Bassangea o diamantový náhrdelník. Ten dal pôvodne vyrobiť ešte kráľ Ľudovít XV. pre svoju milenku Madame du Barry. Marie Antoinette o tomto drahocennom kúsku nechcela ani počuť, no nakoniec sa nepriamo zaplietla do zlovestnej aféry, ktorá jej tak uškodila. Kľúčovou postavou podvodu sa stal kardinál de Rohan, ktorý náhrdelník od klenotníkov kúpil a v dobrej vôli, že sa dostane do rúk Marie Antoinetty, ho dal grófke de la Motte. Tá náhrdelník predala, no jej radosť z víťazstva netrvala dlho. Obvinili ju a odsúdili. Súdny proces však negatívne ovplyvnil práve osud kráľovnej. Ľudia jej nedôverovali a už roky ju očierňovali. Aféra s náhrdelníkom tak nepriamo ovplyvnila osud Francúzska, kde silnela nespokojnosť, ktorá prerástla do revolúcie.


Smrtiaci luxus

Za „luxus” sa platila tá najvyššia daň. Počas francúzskej revolúcie na popravisku neskončila len úbohá Maria Antoinetta, no na posledné rande s gilotínou prišla v roku 1794 aj Geneviéve  d’Ossun, dvorná dáma, priateľka kráľovnej, ktorá bola zodpovedná za jej šatník. Marie-Jeanne Bertinová prezývaná Rose, módna dizajnérka kráľovnej Marie Antoinetty, mala väčšie šťastie. Ušla do exilu v Londýne, kde zotrvala do februára 1795. Zomrela 22. septembra 1813 úplne zabudnutá. Móde sa v tom čase už nevenovalo toľko pozornosti. Ani milenka králľa Ľudovíta XV. – Madame du Barry sa nevyhla smrti pod gilotínou. V decembri 1793 si ju počkala na Place de la République. Za kráľovský luxus sa v tom čase draho platilo.

Pred nedávnom boli vydražené vo francúzskom aukčnom dome Paris Druot topánky Marie Antoinette (zeleno-ružové hodvábne topánky) za 65 000 dolárov. Tento aukčný dom pri príležitosti jej smrti na popravisku usporiadal rozsiahlu aukciu viac ako 350 položiek z doby jej vládnutia – portréty kráľa Ľudovíta XVI a Márie Antoinette, busty, porcelán, veci, ktoré nosila vo väzení, a jeden veľmi lukratívny pár obuvi.

Peter Fritz                                                                Photos: Press, Martin Havran

www.marie-antoinette.org