Autentické príbehy, nadčasové témy

Sony má prvý digitálny ďalekohľad s Full HD videom

0

Tak toto tu ešte nebolo – digitálny ďalekohľad s možnosťou snímania Full HD videa! Na potulkách prírodou si odteraz môžete nafilmovať všetko zaujímavé, čo vám príroda ponúkne v zornom poli ďalekohľadu. Až 20-násobné priblíženie a optická stabilizácia umožnia nielen kvalitné snímanie videa a fotografii, ale aj pohodlné používanie ďalekohľadu. Dizajn, ktorý padne priamo do ruky sa vyznačuje dobre rozvrhnutými ovládacími prvkami a dostatočnou konektivitou. A zaujímavým bonusom je praktická funkcia geotaggingu.

Kamera či ďalekohľad? Všetko naraz

Kombinácia ďalekohľadu a kamery je určite nezvyčajná, no prináša množstvo výhod, a to najmä pre ľudí, ktorí sú zvyknutí používať ďalekohľad. Keď ste napríklad na turistike a v diaľke vidíte divé zvieratá, ihneď siahnete po ďalekohľade. S novinkou Sony DEV-5 však môžete okrem pozorovania dokonca zachytiť tieto vzácne momenty ako fotku alebo video v rozlíšení Full HD. Spolu so svojím „menším bratom“ Sony DEV-3 sú to prvé ďalekohľady na svete, ktoré jediným stlačením tlačidla dokážu snímať obraz vo formáte Full HD a dokonca aj v 3D! Pri snímaní 3D je transfokácia obmedzená na 5,4-násobné priblíženie. Samostatný obraz pre pravé a ľavé oko snímajú objektívy série G Lens, CMOS snímače Exmor R a výkonné procesory BIONZ. Nezávislé elektronické hľadáčiky prinášajú obraz pre pravé a ľavé oko, vďaka čomu si vychutnáte plnohodnotný 3D zážitok.  Ďalekohľad pohodlne pripojíte k TV cez rozhranie HDMI, resp. s počítačom cez USB. Sony DEV-5 má minimalistický „špionážny“ dizajn, ktorý je priam stvorený pre pohodlné držanie. Držadlo je potiahnuté kaučukovým materiálom, ktorý zaručuje bezpečné a stabilné zaobchádzanie. Ovládacie prvky na hornej časti umožňujú jednoduché ovládanie aj v rukaviciach, pričom dvojica tlačidiel umožňuje okamžite spustiť nahrávanie ktoroukoľvek rukou. Oceníte aj zabudovaný GPS prijímač, ktorý automaticky označuje vaše nahrávky geografickými údajmi. Označené videá a snímky môžete so softvérom sledovať aj na online mape.


Zaostrí za vás

Sony DEV-5 disponuje 10-násobným optickým a ďalším 10-násobným digitálnym priblížením. Vďaka tomu sa rozsah priblíženia pohybuje od 0,9x do 20x, čo je rozsah podobný mnohým klasickým výkonným ďalekohľadom. Na rozdiel od tradičných ďalekohľadov však dokáže vďaka automatickému zaostrovaniu udržať objekt v zábere neustále ostrý. A to dokonca aj vtedy, keď sa objekt pohybuje. Elektronické zaostrovanie umožňuje zaostriť na objekty vo vzdialenosti už od 1 cm pri 2D formáte a 80 cm pri snímaní v 3D formáte. Vďaka tomu môžete zväčšovať blízke a približovať vzdialené objekty. Sony DEV-5 je ďalej vybavený optickou stabilizáciou obrazu SteadyShot, ktorá je tiež súčasťou kamier a kompaktných fotoaparátov Sony. Optická stabilizácia obrazu Optical SteadyShot zabezpečuje sledovanie čistého a stabilného obrazu aj pri maximálnom priblížení. Ďalekohľad je vybavený vysokokapacitným dobíjateľným akumulátorom, ktorý na jedno nabitie umožňuje nahrávať v 2D formáte až 3 hodiny.

Digitálne ďalekohľady DEV-5 a DEV-3 sú na Slovensku dostupné od marca.

Words & Photos: Seesame

www.sony.sk