Autentické príbehy, nadčasové témy

Špecialistka na luxusné nákupy / INTERVIEW

0

O Noémie Khatchadourian  som sa dozvedel náhodou, keď som len tak pre zaujímavosť zbieral informácie o luxusnom Paríži. Jej pracovná náplň je nevšedná a atraktívna – venuje sa solventným klientom, ktorí radi nakupujú krásne veci a potrebujú pri tom pomoc, či radu fundovaného človeka.

V tom momente nastupuje na scénu Noémie. Svojou prítomnosťou vnáša do nakupovania pôžitok. Zaujímalo ma, ako vyzerá program „profesionálneho nákupcu“, preto som sa rozhodol Noémie osloviť s niekoľkými otázkami.

Noémie, môžem povedať, že ste prišli s netradičnou myšlienkou – asistovať pri nákupoch. Akú skupinu ľudí oslovujete, ide skôr o špeciálnu cieľovú skupinu?
Nemám vyšpecifikovanú špeciálnu skupinu klientov. Moju klientelu tvoria ľudia z celého sveta (Veľkej Británie, USA, Brazílie, Hong Kongu, Saudskej Arábie) a väčšinou sú to rôznorodí ľudia. Pomáhala som napríklad ruskej rodine, mladému páru z Brazílie, obchodníkovi z Londýna, alebo štyrom dievčatám z Číny, ktoré pricestovali do Francúzska s cieľom prežiť počas nakupovania poriadnu zábavu.
So svojimi službami sa snažím osloviť dovolenkárov, vyťažených obchodníkov, výkonných manažérov hľadajúcich radu ako si vytvoriť osobný štýl, ale tiež ľudí, ktorí chcú venovať svojim blízkym nejakú štýlovú pozornosť, originálny darček na narodeniny. Samozrejme, som k dispozícii aj najsolventnejšej skupine ľudí, ktorí vlastnia takmer všetko, ale ešte stále potrebujú kúpiť niečo výnimočné.

Čítal som o vás, že ste pracovali vo francúzskej filmovej produkcii. Určite ste mali možnosť spoznať niekoľko zaujímavých ľudí, ich požiadavky, potreby. Predpokladám, že tieto poznatky sa stali výbornou základňou pre vašu budúcu činnosť. Na druhej strane, boli ste  súčasťou atraktívneho sveta, kde ste sa mohli uplatniť. Prečo ste si vybrali práve takú nezvyčajnú prácu – asistenta nakupovania?
Už počas práce vo filmovom priemysle som rada pomáhala iným ľuďom – od hviezd až ku kolegom, alebo priateľom – ktorí hľadali radu, ako si zvoliť svoj outfit, hlavne počas filmového festivalu v Cannes. Po troch mesiacoch strávených v New York City som sa napokon rozhodla vytvoriť vlastný, nezávislý biznis so zameraním na nakupovanie. Práve pobyt New Yorku ma presvedčil o správnosti môjho rozhodnutia. V „Big Apple“ som zaregistrovala pozitívnu energiu a tá ma priviedla k mojej súčasnej náplni – prinášať ľuďom radosť z nakupovania, ponúknuť im služby, ktoré už dávno využívajú rôzne celebrity. Nakoniec, už som chcela byť sama sebe šéfkou. Od tej doby som pomohla mnohým klientom nájsť najvhodnejšie oblečenie a  ukázala som im, ako objaviť svoj vlastný štýl.

Veľké množstvo ľudí, ktorí pracujú v oblasti služieb a hlavne, v módnom biznise, môže potvrdiť, že muži sú oveľa viac komplikovanejší zákazníci, ako ženy. Aké sú vaše skúsenosti s mužmi?
Nesúhlasila by som s týmto tvrdením. Mám rada rovnako mužov, ako aj ženy. Ale pritom sa všetci nejakým spôsobom odlišujeme. Každý z nás más svoj štýl, výber, vkus. Takže určite tento zažitý vzorec vo všeobecnosti neplatí. Aj ženy častokrát dokážu byť komplikované. Ženy sú možno schopné lepšie charakterizovať svoje potreby, ale na druhej strane, muži vedia byť oveľa   jednoduchší. Potrebujú len určité rady, aby sa dokázali zamerať na svoj osobný štýl. Nie som v pozícii, aby som niečo zásadne menila, skôr sa snažím poradiť ako nájsť to pravé, po čom túžia.
Najlepšie je, keď vložím do hľadania pravého outfitu a doplnkov „francúzsky dotyk“ a zmiešam rozdielne štýly a návrhárov. Obe pohlavia to milujú.

Preferujete dve francúzske mestá  – Paríž a St. Tropez. Obe reprezentujú dva póly luxusného životného štýlu. Paríž, hlavné mesto módy a St. Tropez – skvelé letovisko. Ktoré z týchto miest by ste mohli označiť, ako výnimočné?
Nároční klienti sú iní v Paríži a v ešte náročnejší v St. Tropez. St. Tropez ponúka množstvo rozdielnych miest, kde môžete nakupovať – súkromný predaj vo vilách, luxusné butiky na pláži, úžasné miesta, ktoré sú známe skvelými koktailmi a oveľa viac. Veľká časť mojej klientely v St. Tropez prichádza z jácht zakotvených pri pobreží, alebo v prístave. Získali informáciu o súkromnej party, ktorá sa bude konať večer a, samozrejme, chcú sa jej zúčastniť, vyzerať úžasne, preto hľadajú dokonalý outfit a potrebujú ho získať do dvoch hodín. Najlepšie čo môžem pre nich urobiť, je nájsť ten správny výber.
Paríž predstavuje opačnú stranu mince. Nachádza sa tu veľké množstvo obchodov, miesta, kde si zákazníci dokážu splniť svoje sny, minúť naplánovaný rozpočet. Moja arabská klientka, napríklad, hľadala niečo špeciálne a unikátne. Priviedla som ju do luxusného showroomu, kde si objednala špeciálnu koženú tašku vykladanú diamantmi z limitovanej edície. Bola spokojná, lebo  som správne odhadla jej potreby. Preto musím poznať každé miesto, či predajňu a dokonale odhadnúť pocity mojich klientov. Načúvam im, snažím sa porozumieť ich potrebám a hľadať – to ma k nim približuje.

Poznáte množstvo luxusných produktov, tak by ma zaujímalo, ako sa snažíte vysvetliť definíciu luxusu vašim klientom?
Mojím cieľom je ukázať klientom (mnohým ruským) ako byť jedinečný, obliecť si niečo, čo ešte nikdy nevideli, alebo si vybrať odlišné tašky, aké videli v časopisoch. Toto je definícia, ktorú im rada prezentujem.
Tiež, rozhodnutie ako sa chcem obliecť, aký štýl ste si zvolili, môže predstavovať luxus. Alebo výber  produktov, hudby, ktorú počúvate a vyberáte so zmyslom pre kvalitu. Aj toto môže byť luxus.

Peter Fritz             Photos: Noémie K Archive

www.noemiek.com