Autentické príbehy, nadčasové témy

Špeciálna limitovaná edícia Montblanc

0

Pravidelne od roku 1992 vzdáva Montblanc hold mecenášom kultúry a vedy z dôb minulých špeciálnou limitovanou edíciou „patrón umenia“. Tá tohtoročná je venovaná kráľovnej Alžbete I., jednej z najpopulárnejších a najvplyvnejších anglických panovníčok, za vlády ktorej dosiahla anglická renesancia svoj vrchol.

S obdobím jej vlády sú nerozlučne späté mená dramatikov Williama Shakespeara a Christophera Marlowa, básnika Edmunda Spensera, maliara Nicholasa Hillyarda či skladateľov Williama Byrda a Johna Dowlanda. Najvzdelanejšia žena svojej generácie hovorila plynulo šiestimi jazykmi a vášnivo sa zajímala o umenie. Bola nadanou hudobníčkou a príležitostnou spisovateľkou. Písala modlitby, básne i pôsobivé preslovy. Preto edícia „patrón umenia“ pre rok 2010 obsahuje dve perá limitovanej série 4810 a 888 s úchvatnými detailmi, ktoré oslavujú Alžbetin intelekt a vkus.

Limitovaná edícia 4810

Dizajn a ozdobné prvky čierneho lakovaného pera z edície 4810 sú odrazom života, vlády a korunovačných klenotov Alžbety I. Na hrote z 18-karátového zlata je vyrytá koruna, ktorú mala Alžbeta na hlave, keď sa v roku 1559 posadila na kráľovský trón. Viečko je zakončené emblémom značky Montblanc vo farbe slonovinovej kosti. Jeho hornú časť zdobí motív dvojitej ruže, ktorý sa stal kvetinovým symbolom Anglicka potom, čo Alžbetin starý otec Henrich VII. z rodu Tudorovcov vystriedal na tróne Richarda III., ktorého v roku 1485 porazil na Bosworthskom poli. Zlatý kríž na klipe so zeleným kabošonom uprostred pripomína kríž na Alžbetinej korune, zatiaľ čo jej slávny výrok „video et taceo“ (pozerám sa a mlčím), ktorý sa objavuje na spodnej časti viečka, vystihuje Alžbetine umiernené politické názory a obozretný prístup k zahraničnému dianiu.

Limitovaná edícia 888

Plniace pero z rýdzeho zlata z edície 888 má hrot z 18-karátového zlata, ktorý je ozdobený rytinou Alžbetinej koruny. Viečko je zakončené symbolom značky Montblanc, ktoré je vypracované v trblietavej perleti, zatiaľ čo klip, ktorý zostupuje od motívu dvojitej ruže, je ozdobený zeleným granátom. Lakované pero i jeho viečko zdobí spletitý motív inšpirovaný háčkovaným obalom, ktorý Alžbeta vytvorila pre  modlitebnú knižku s názvom „Zrkadlo hriešnej duše“. Tu spolu s obalom venovala v roku 1544 svojej nevlastnej matke Kataríne Parr ako novoročný darček. Na spodnej časti viečka je vyrytý slávny Alžbetin výrok „video et taceo“.
Perá zo špeciálnej edície „patrón umenia“ venované Alžbete I. budú v predaji od mája 2010 v pražskom butiku Montblanc. Edícia 4810 za 52 600 Kč a edícia 888 za 162 000 Kč.

Words & Photos: 2media.cz

www.montblanc.com
www.carollinum.cz