Autentické príbehy, nadčasové témy

Špeciálne miesto pre skvelé dostihy

0

Dostihový areál v škótskom meste Ayr ročne navštívia tisíce nadšencov turfu. Väčšina z nich sa teší najmä na dve vrcholové podujatia sezóny, v ktorých môžu zúčastniť kone vo veku troch, respektíve piatich rokov.

Dva dni v polovici apríla, konkrétne piatok a sobota, sú už tradične vyhradené významným dostihom Scottish Grand National. Prvýkrát sa uskutočnili ešte v roku 1867 a ich vtedajším dejiskom sa stal areál Bogside Racecourse, nachádzajúci sa v blízkosti Irvinu. V súčasnosti sa podujatie koná v modernom dostihovom komplexe Ayr Racecourse, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie v Škótsku. Areál disponuje širokou dráhou pozostávajúcou z ľavotočivého oválu v dĺžke jednej míle a štyroch furlongov.

V Scottish Grand National proti sebe súperia päťročné a staršie kone, ktoré zvyknú dosahovať mimoriadne úspechy aj na dostihoch Grand National poriadaných v Aintree. Súťažná vzdialenosť od štartu do cieľa predstavuje 4 míle a 110 yardov a na rýchle tátoše postupne čaká 27 prekážok. Športové podujatie Scottish Grand National je skvele dotované, v tomto ohľade mu patrí v rámci Škótska prvá priečka.

Areál Ayr Racecourse je známy aj poriadaním podujatia 6 furlong Ayr Gold Cup. Sú to rovinné dostihy s významnou tradíciou siahajúcou až do roku 1804. Povolené štartovať v nich majú trojročné a staršie kone. 6 furlong Ayr Gold Cup sa organizuje vždy v septembri a pravidelne priťahuje veľké davy divákov z celej krajiny.

Nie sú to však len napínavé súboje džokejov a koní, kvôli ktorým sú tribúny v Ayr Racecourse bohato naplnené. Návštevníkov areálu lákajú aj zaujímavé sprievodné podujatia a skvelá ponuka poskytovaných služieb.

Pozvanie na dostihy do areálu Ayr Racecourse sa neodmieta. Je to ideálne miesto pre stretnutie s obchodnými partnermi, ale aj miesto, kde sa dá výborne relaxovať a zabaviť sa s rodinou a priateľmi. Moderný komplex ponúka vynikajúce zariadenia pre poriadanie špeciálnych posedení a večierkov, domov si teda odnesiete viac než len skvelý kultúrny zážitok zo vzrušujúcich dostihov.
Výnimočnosťou môže byť napríklad oslava vlastného, priateľovho alebo rodinného sobáša v Princess Royal Events Centre – zariadení, ktoré tvorí súčasť dostihového areálu. Špeciálny svadobný deň strávený v Ayr Racecourse tak nadobudne nádych luxusu a romantiky. Ubytovacie možnosti centra sú naozaj skvelé, hostia si môžu po oslavách odpočinúť vo vynikajúco vybavených apartmánoch.

Na svadobné účely je určený aj Western House Hotel, ktorý taktiež tvorí súčasť rozsiahleho dostihového komplexu. Jedná sa o mimoriadne obľúbené zariadenie so špičkovou reputáciou, nachádza sa len 5 minút cesty od centra mesta Ayr. Budova i okolie hotela dokážu zaujať na prvý pohľad, prekrásne sú najmä pestované záhrady. Celkovo je vo vzduchu cítiť príjemnú atmosféru idylického vidieka. Western House Hotel získal významné ocenenia v rámci Škótska v rokoch 2007, 2008 a 2009.

Skvelé sú nielen ubytovacie možnosti dostihového areálu. Na úrovni sú aj zariadenia určené na občerstvenie. Nachádzajú sa vo vynikajúcich priestoroch, z ktorých je fantastický výhľad na dianie na dostihovej dráhe. Návštevníci môžu podľa vopred objednaného „balíčka“ ochutnať napríklad rôzne druhy šampanského alebo čerstvé plody mora.

Marcel Letko                           Photos: Free-Press Release, Ayr Racecourse

www.ayr-racecourse.co.uk