Autentické príbehy, nadčasové témy

Šperky od Tiffanyho = argument, proti ktorému žiadna migréna neobstojí

0
Šperky od Tiffanyho = argument, proti ktorému žiadna migréna neobstojí

Tento príbeh je o mužovi, ktorý sa vďaka svojej húževnatosti a snu vnuknúť krásu neživým veciam zmenil na legendu žijúcu v každom diamantovom prsteni z dielne Tiffany & CO.

Väčšinou sa všetko začína jednou myšlienkou, ktorá občas môže mať vplyv na celú našu budúcnosť. Môže nám priniesť bohatstvo aj slávu. A ak svojimi skutkami dokážeme potešiť množstvo ľudí okolo seba, stanú sa z nás víťazi.

Za oknami mesta Killingly v štáte Connecticut zúril februárový chlad a po oblohe poletovali snehové vločky.  Písal sa rok 1812 a v miestnej nemocnici sa ozýval plač novorodenca, ktorému rodičia dali meno Charles Lewis. Už v detstve vypomáhal svojmu otcovi, ktorý sa živil ako obchodník a neskôr si otvoril dielňu na spracovanie bavlny. Keď mal Charles pätnásť rokov, rozhodol sa, že sa pokúsi vziať život do vlastných rúk. Vždy túžil tvoriť nevídané veci, ale na začiatok potreboval kapitál, aby svoje vízie premenil na skutočný skvost. Požičal si od otca tisíc dolárov, čo bol na tie časy úctyhodný majetok, a rodičia len nedôverčivo krútili hlavou, keď im syn sľúbil, že do roka im peniaze vráti aj s úrokmi.

Prešlo pár mesiacov a Charlew Lewis si spolu so svojím spolužiakom zo strednej školy Johnom B. Youngom otvoril v roku 1837 prvý darčekový obchod, a to priamo v srdci New Yorku! Začiatky boli pre priateľov a pre obchodných partnerov doslova skúškou trpezlivosti. Za prvý deň totiž zarobili zúfalých päť dolárov, ale rozhodli sa, že sa len tak ľahko vo Veľkom jablku nevzdajú. Začali teda poskytovať produkty, ktoré by lahodili oku náročného newyorského zákazníka. Dva roky v biznise prešli ako voda a v obchode prvotne nazvanom Tiffany, Young and Elis, si mohli pocestní kúpiť jedinečné šperky, starožitné hodiny, anglické striebro, parfumy alebo exkluzívny porcelán.

small

Jednotka na trhu aj v srdciach

Spoločnosť, ktorá v roku 1853 zmenila svoje oficiálne meno na Tifanny & Comapany, nenazývali médiá na čele s denníkom New York Times inak než Luxusné empórium. Presne v tomto roku mal celé vedenie firmy na starosti už len jediný muž a bol ním práve Charles Lewis Tiffany. Prvou zmenou, ktorú za svojho pôsobenia uskutočnil, bolo to, že upriamil pozornosť výlučne na predaj luxusných šperkov neopísateľnej hodnoty.

Keď ste vošli do obchodu, zacítili ste závan výnimočnosti. Toľko lesku a prenádherných klenotov sa len tak nevidí každý deň. Na strope viseli honosné lustre, a len čo ste prekročili prah do tohto podmanivého sveta, úctivo vás privítali predavači snažiaci sa splniť požiadavky aj toho najnáročnejšieho spomedzi klientov, ktorí dennodenne navštívili slávny obchod v srdci Manhatannu.

Charles Lewis Tiffany sa rozhodol rozšíriť svoj biznis aj mimo Spojených štátov a otvoril si predajne na tých najvychytenejších adresách po celom svete. Využil svojho obchodného ducha a zaviedol pravidlo jediného spôsobu platby. Žiadne šeky, len hotovosť! Takýmto spôsobom mal dokonalý obraz o tom, aká klientela má seriózny záujem o jeho šperky. Prezidenti, herečky, bohaté paničky či športovci, všetci do jedného chceli vlastniť drahocennosť z dielne Tiffany & Company.

small_1

Tiffanyho modrá kniha

V časoch, keď médiá ešte neovládali svet do takej miery ako v súčasnosti, museli vtedajší obchodníci vymýšľať všemožné spôsoby, aby svoje produkty dostali do povedomia verejnosti. V roku 1847 prišiel Charles Lewis s nápadom, ktorý si svoju tradíciu drží aj niekoľko desaťročí po jeho smrti. Tiffanyho modrá kniha bol vlastne katalóg, kde si bohaté rodiny mohli v pohodlí domova prezrieť aktuálnu ponuku drahocenností bez toho, aby vytiahli von päty. Potom už len stačilo zavolať do obchodu, rezervovať šperk a odľahčiť svoju peňaženku o niekoľko tisíc dolárov.

Kráse patrí najvyššia hodnosť

Spoločnosť Tifanny & Company v roku 1847 vďaka nespočetným zásluhám jej zakladateľa Charlesa získala množstvo ocenení, ktoré len zvýšili renomé tejto prestížnej značky. K najvýznamnejším patrí zlatá medaila z Parížskej výstavy za výnimočné klenoty zo zlata a z diamantov. Spojené štáty americké takmer o  desať rokov neskôr vyznamenali Charlesa Lewisa a jeho spoločnosť medailou za celoživotné prínosy a za obohatenie americkej kultúry. Aj takto sa v tých časoch hodnotila krása.

small_2

A čo bolo ďalej?

Charles Lewis Tifanny ako pravý Newyorčan miloval luxus a čaro slávy, úspechu aj obdivu. Na prvom mieste bola len jeho kariéra, s čím sa takisto spájalo rozširovanie jeho diamantového kráľovstva. Nebol to však sebecký mamonár, ktorý nehľadel do budúcnosti. Bol si vedomý toho, že raz ho bude musieť niekto na najvyššom poste vystriedať, a kto by to mohol byť, ak nie potomok z rodu Tiffany. Keď mal Charles dvadsaťsedem rokov a úspech na dohľad, do jeho života vstúpila žena, ktorá sa následne stala Tiffanyho prvou dámou. Svoju vyvolenú dokonca ani nemusel dlho či ďaleko hľadať, nebol to totiž nik iný ako Harriet Olivia Avery Young, sestra Charlesovho najlepšieho priateľa a spoločníka,. Spolu vychovali až šesť detí, ale len jeden z nich Louis Comfort Tiffany sa ujal vedenia a funkcie hlavného dizajnéra. Jeho šperky boli ikonické a nápady inovatívne. Aj vďaka tomu, že pokračoval v rodinnej tradícii a zachoval vysoké štandardy, si spoločnosť Tiffany & CO stále drží popredné miesto v klenotníckom fachu.

Kristína Gáliková
Photos: ISIFA, Press
www.tiffany.com