Autentické príbehy, nadčasové témy

Špičkový catering s tradíciou

0

Stovky spoločenských akcií, servis pre známe mená ako Karel Gott, skúsenosti z desiatok kongresových priestorov na Slovensku a najmä – 20 rokov nepretržitých skúseností v oblasti cateringu a banketového servisu. Dali by ste si od takej firmy pripraviť občerstvenie na svoj event? Ja áno. Hovorím pritom o firme SEBA, Senator Banquets.


Na trhu vyše 20 rokov

Vznikla na začiatku 90. rokov – najprv ako klasická živnosť jedného z terajších spoločníkov, z ktorej sa postupne stal úspešný a stabilný rodinný biznis. Na začiatky spoločnosti spomína jej šéf Mgr. Jozef Baránek: „Keďže sme pracovali v bývalom štátnom podniku Interhotel Bratislava, mali sme skúsenosti s organizovaním spoločenských podujatí, ktoré sme zabezpečovali v hoteloch Forum a Devín a tiež sme zabezpečovali niekoľko podujatí mimo priestorov hotela. Pre catering a banket servis sme sa rozhodli preto, lebo išlo o novú činnosť, ktorá sa rýchlo rozvíjala potom, čo sa Bratislava stala hlavným mestom nového štátu a táto požiadavka trhu nebola dostatočne pokrytá službami.“

Ich činnosť  v oblasti párty servisu expandovala, o čom svedčí aj fakt, že jednou z prvých akcií, ktoré SEBA organizovala, bola Čaša vína pri príležitosti inaugurácie prvého slovenského prezidenta Michala Kováča v priestoroch Starej radnice.


Gott aj prezidenti

Odvtedy uplynulo mnoho času a SEBA, Senator Banquets, s. r. o., cateringovo zabezpečovala stovky akcií – od jednoduchých občerstvení počas konferencií, letných gril párty, plesov až po honosné recepcie v rôznych historických priestoroch. „Na podujatiach, kde sme zabezpečovali cateringové služby, boli prítomné takmer všetky osobnosti z oblasti politického, kultúrneho, spoločenského a športového života na Slovensku. Zo zahraničia to boli najmä premiéri, prezidenti a členovia vlád okolitých štátov a z umelcov opakovanie Karel Gott, Brigit Nelson a mnohí ďalší,“ vysvetľuje Jozef Baránek.

Spoločnosť však má skúsenosti nielen s osobnosťami, ale aj s eventovými priestormi. Pôsobili vo väčšine veľkých priestorov na eventy, ako sú Istropolis, Incheba, Slovenské národné divadlo či bývalé PKO. A podľa hodnotenia ľudí z týchto priestorov služby uvedenej spoločnosti patria k najlepším.

Výhodou je, že profesionáli zo Senátor Banquets, dokážu zvládnuť kompletný párty servis aj pre 2000 a viac osôb.  To ich zaraďuje medzi najväčšie slovenské cateringové firmy. Mimochodom, párty služby nezabezpečuje iba na Slovensku, skúsenosti má aj spoza hraníc. Najvzdialenejšou destináciou bol Berlín, Hannover a Kolín nad Rýnom.

SEBA okrem párty servisu a cateringu prevádzkuje najväčšiu požičovňu reštauračného a cateringového inventáru na Slovensku – a to vrátane kompletných doplnkových služieb, ako je umývanie inventáru, dopravy a podobne. Ďalším pilierom biznisu je divízia gastronomických  prevádzok – v súčasnosti pôsobia v SMU a SND.


Chcú aj gurmánsku akadémiu

Okrem toho SEBA sa angažovala nielen v biznise, ale aj spoločensky. „Jednou z našich hlavných činnosti pri vzniku spoločnosti bolo stredisko odbornej praxe pre odbor kuchár čašník. Počas celého obdobia našej činnosti sme vytvárali podmienky na odbornú prax žiakov odborných učilíšť a hotelových akadémií,“ hovorí Jozef Baránek.

Je vôbec možné, aby človek s úspešnou a renomovanou firmou mal ešte nejaké ďalšie sny? Áno. „Mojím snom je vytvoriť gurmánsku akadémiu zameranú na odborné praktické dovzdelávanie mladých ľudí, ktorí sa pripravujú na profesiu kuchár čašník. Odborné školy totiž nemajú dostatočné technické a finančné možnosti na zabezpečenie takej jazykovej a  praktickej výučby, aby sa mladí ľudia uplatnili vo svojej profesii kdekoľvek vo svete, po skončení školy. Ide hlavne o kuchárov.  Terajšie školy varenia a kuchárske televízne relácie sa zameriavajú hlavne na celebrity a na známych odborníkov v oblasti gastronómie, no zabúdajú tam zaradiť aj tých, ktorí sa pripravujú na toto povolanie a najviac potrebujú takúto pozornosť. Chcem sa tiež zamerať na oblasť zdravého stravovania zbaveného rôznych extrémov, s ktorými sa pri týchto aktivitách stretávam. Pomohlo by zlepšiť zdravie ľudí, lebo aj nesprávne  stravovanie je príčinou mnohých chorôb, ktoré, žiaľ, majú stúpajúci trend. Bude to jedna z činností pripravovanej gurmánskej akadémie,“ uzatvára Jozef Baránek pre MilliardSun.

Empory & Moore                                                                 Photos: Senators Banquets

http://banquet.sk