Autentické príbehy, nadčasové témy

Spojenie umenia a vína / INTERVIEW

0

Rozhovory s vinármi vždy prinesú dávku entuziazmu, odzrkadľujú lásku k tomuto náročnému, ale zároveň krásnemu remeslu. Pred pár týždňami sa mi do rúk dostala fľaša s netradičnou etiketou, ktorá ma priviedla ku konateľovi spoločnosti Reva Bojničky Róbertovi Gajdošíkovi.

Pán Gajdošík, každý príbeh má svoj začiatok a tým mojím začiatkom bolo zoznámenie s vaším vínom. Musím sa priznať, že ma zaujala vaša snaha zaujať. Mám na mysli netradičný a pútavý dizajn etikiet na fľašiach. S tými prichádza fanúšik vína do kontaktu v prvom slede. Veľmi rád by som sa spýtal, akým spôsobom ste sa dostali k vizualizácií vašich etikiet. Čo vás priviedlo k finálnemu výsledku, ktorý môžeme pozorovať na fľašiach s vaším vínom?
Ďakujem za zaujímavo položenú otázku. Keď sme sa začali zaoberať myšlienkou vizualizácie našich produktov, mali sme na zreteli dve základné súvislosti. Kedže v našom slogane nájdete slovo história, chceli sme, aby etiketa vyzerala, ako keby bola na svete už pekných pár rokov a dýchala starosvetským šarmom. Tiež sme sa chceli priblížiť k umeniu. Umeniu dorobiť kvalitné víno, ktoré je možné piť nielen mladé a svieže. Chceme totiž, aby ponechávalo, alebo dokonca zvýrazňovalo svoje kvalitatívne atribúty aj niekoľko rokov. Tak nám napadlo spojenie so stredovekými rytinami geniálneho kresliča Albrechta Dürera a Josta Ammana. Každá z odrôd má svoju vlastnú aplikáciu rytiny, čo som niekoľkokrát márnotratne oľutoval, pretože sa nám tým vždy poriadne predraží ich dotlač.

Vo víne je história. Zaujímavý slogan, ktorý som si mohol prečítať v materiáloch vášho vinárstva. Mohli by ste vybrať najdôležitejšie historické udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj vinárstva Reva Bojničky?
V prvom rade je to dlhoročná tradícia pestovania hrozna v tomto regióne a jeho predurčenosť na pestovanie muštových odrôd, ako sú rizlingy alebo rulandské (burgundské) odrody. Pre nás je najdôležitejší, samozrejme, rok 2000, kedy sme sa založením firmy REVA Bojničky a.s. pokúsili nadviazať na tradíciu výroby vína, ktorú neprerušilo ani obdobie totalitného systému. Miestni vinári už v tom čase dokázali miestne víno s úspechom prezentovať až na vzdialených večne slnkom zaliatych plážach Kuby (kde inde, samozrejme, v čase českoslovenko-kubánskeho priateľstva). Spomenúť musím ešte rok 2006, v ktorom sa naše víno Rizling rýnsky 2005 po prvýkrát umiestnilo medzi 100 najlepšími vínami Slovenska aktuálneho roku. Tak sa potvrdila správnosť našej cesty.

V ponuke figurujú rôzne vína. Ktoré by ste odporučili našim čitateľom?
Ako som už v predchádzajúcej odpovedi naznačil, do našej výkladnej skrine zaraďujem ten kráľovský z Rizlingov – Rizling rýnsky, ktorý nám každoročne prináša radosť. Z aromatických odrôd preferujem Tramín červený a z červených vín Rulandské modré, u nás menej rozšírené, ale o to vzácnejšie víno.

Na jeseň minulého roka mohli vychutnávať vaše vína prezidenti V4. Pravdepodobne ste získali nových fanúšikov vašej značky. Ako reagovali na vaše vína?
Mnohí boli možno prekvapení, pretože naša značka ešte nie je veľmi známa a stále si buduje svoje meno a postavenie na trhu. O to potešiteľnejšie vyznievajú slová uznania od nových priaznivcov, ktorých sme týmto priviedli k nášmu vínu.

Slovenské vinárstvo je na vzostupe. Mnohým vinárom sa podarilo zaujať a získať si konzumentov. Na trhu pribúdajú nové mená, značky, vína. Aké priority by ste chceli so značkou Reva Bojničky dosiahnuť?
V prvom rade by sme chceli osloviť čo najširší okruh priaznivcov vína – „kvalitou za prijateľnú cenu“. Slovenský trh dnes ponúka širokú paletu vín – od domácich, a čím ďalej tým viac, od rôznych zahraničných producentov za „lákavé ceny“. Nechcem nikomu vstupovať do svedomia, ale pokiaľ si každý, kto sa vínu rozumie spočíta len náklady na dovoz vína, musí mu vyjsť, že „za málo peňazí dostane málo muziky“. Preto, ak vidím v regáli dve vína za rovnakú cenu, odporúčam siahnuť po tom domácom.

Na záver by som sa rád spýtal na otázku – čo vám prináša pocit pohody a pokoja?
Toho pokoja si v tejto búrlivej dobe veľa neužijem. No určite by ma upokojilo, keby nielen v našom odbore začala mať navrch kvalita a zdravý rozum nad povrchnosťou, či čudnými obchodnými praktikami.

Peter Fritz               Photos: Reva Bojničky Archive

www.revabojnicky.sk