Autentické príbehy, nadčasové témy

Spoločnosť Sony získala 6 cien iF Design Awards

0

Spoločnosť Sony dosiahla na udeľovaní odovzdávania prestížnych cien International Forum Design Awards (iF) v Mníchove veľký úspech. Ocenenie získalo až 6 produktov z dielne Sony. Zlaté ceny získali televízia Sony BRAVIA NX720, fotoaparát Cyber-shot DSC-TX55, dva kompaktné fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi série Alfa NEX-C3 a NEX-7, Sony Tablet S a profesionálna videokamera NXCAM NEX-FS100EK.  Ďalších 16 produktov získalo cenu za „produktový“ a „komunikačný“ dizajn.

Piatková nočná prestížna ceremónia odovzdávania cien za dizajn International Forum Design Awards (iF) v Mníchove vyniesla spoločnosti Sony až šesť zlatých cien. Z viac ako 4 000 prihlásených získalo ocenenie za výnimočný dizajn len 60 produktov, z čoho je jasné, aký úspech spoločnosť Sony vo svete dizajnu dosiahla. Tvorba a zdieľanie obsahu preukázali správne smerovanie do budúcnosti, pretože Sony získalo ocenenia za svoj tablet, digitálne fotoaparáty a televízor s prístupom na Internet.

Tieto ocenenia považujeme za výsledok nekompromisného prístupu spoločnosti Sony k riešeniam v oblasti dizajnu, ktorý nás bude aj naďalej inšpirovať k dosiahnutiu nových cieľov v tejto oblasti,“ uviedol Masayoshi Tsuchiya, riaditeľ oddelenia Sony Design, spoločnosti Sony Corporation.

Ocenenia iF Gold Awards
Sony Tablet S je výkonné multimediálne zariadenie, ktoré využíva operačný systém Android a displej s uhlopriečkou 23,8 cm (9,4″). Veľký displej umožňuje pohodlné využívanie rôznych služieb, jednoduché surfovanie po internete a sledovanie obsahu. Využitie dizajnu s „excentrickým ťažiskom“, ťažiskom vychýleným od stredu, umožňuje praktickejšie a príjemnejšie používanie.

Sony BRAVIA NX720
Televízor s modelovým označením NX720 prináša vďaka technológii X-Reality PRO ostrejší obraz, realistickejšie 3D zobrazenie a svet on-line možností vďaka funkcii Sony Internet TV. Dizajn, ktorý sa vyznačuje 0,7 mm hrubým tvrdeným sklom a čiernym lesklým rámom, vytvára ilúziu obrazu vystupujúceho z celistvej čiernej obrazovky. Hliníkový podstavec so zabudovanými reproduktormi, ktoré sú teraz ešte tenšie a kompaktnejšie, pridáva na celkovom odľahčenom vzhľade a zároveň zaručuje vynikajúcu kvalitu zvuku.

Digitálny fotoaparát Cyber-shot DSC-TX55
Najmenší a najtenší kompaktný fotoaparát s dizajnom, ktorý vás nenechá chladnými. Zaoblené rohy ostro kontrastujú s prepracovanými detailmi tlačidiel a samotného tela, čo spoločne tvorí jedinečný vzhľad. A kombinácia jemnej textúry s hliníkovou povrchovou úpravou zaručujú fotoaparátu svoj vlastný a jedinečný prejav.

Kompaktný digitálny fotoaparát Alfa NEX-C3
Pri tvorbe dizajnu tohto sofistikovaného digitálneho fotoaparátu sa museli brať do úvahy možnosti vymeniteľných objektívov, ktoré umožňujú užívateľom zhotovovať ešte lepšie fotografie a videá ako kedykoľvek predtým. Dizajn berie do úvahy aj spôsob ovládania fotoaparátu užívateľom a vyznačuje sa držadlom, ktoré pozostáva z plynulých kriviek, dokonale kopírujúcich tvar dlane.

Kompaktný digitálny fotoaparát Alfa NEX-7
Tento digitálny fotoaparát nasledujúcej generácie s vymeniteľnými objektívmi a technológiou, ktorá nevyužíva zrkadlo, má mnoho kvalitných funkcií a napriek tomu neuveriteľne jednoduchý dizajn. Viacero funkcií užívateľského rozhrania sa ovláda pomocou dvoch ovládacích prvkov na unikátnom hornom paneli a pomocou otočného ovládacieho prvku na zadnom paneli. Užívatelia si tak môžu vychutnávať intuitívne ovládanie a zmysel pre priamočiarosť. Toto pokročilé užívateľské rozhranie minimalizuje počet tlačidiel na tele fotoaparátu, čím sa zvýrazňuje plochý a jednoduchý dizajn.

Profesionálna videokamera NXCAM NEX-FS100EK
Spoločnosť Sony spojila elementy dvoch veľmi vysoko sofistikovaných zariadení – kompaktných fotoaparátov s vysokým rozlíšením série Alfa a profesionálnych kamier série NXCAM. Výsledkom je ideálna modulárna kamera. Model NEX-FS100E je vybavený CMOS snímačom Exmor s označením Super 35, ktorý bol navrhnutý špeciálne pre snímanie pohyblivého obrazu do reklamných spotov, hudobných videoklipov a napríklad aj akčných scén v nízkorozpočtových projektoch.

Súťaž iF
Už od roku 1953 je dizajnová súťaž International Forum (iF) spoľahlivým meradlom vynikajúcej kvality v oblasti dizajnu. Logo iF, ktoré udeľuje medzinárodná porota zložená z expertov, je na celom svete symbolom overenej kvality. V roku 2012 sa do súťaže prihlásilo 1 605 účastníkov z 48 rôznych krajín s celkovým počtom 4 323 súťažných produktov, ktoré hodnotila medzinárodná porota zložená z expertov. 863 produktov získalo cenu iF 2012 za produktový dizajn, pričom 60 z nich získalo aj zlatú cenu iF.

Words & Photos: Seesame

www.sony.sk