Autentické príbehy, nadčasové témy

Spomienky na víno

0
Spomienky na víno

Fľaša kvalitného talianskeho vína je na stole vždy vítaná. Dobre padne napríklad počas chutnej večere alebo len tak, pri spoločnom posedení s priateľmi. Lahodný mok hravo rozveselí ľudskú dušu a nie zriedka prinesie aj príjemné gurmánske zážitky. Aby som však iba nezovšeobecňoval a bol aj trochu konkrétnejší, rád spomínam na trojicu vín, ktoré som ochutnal pred istým časom. Domovinou všetkých je malebné Taliansko, krajina, kde si miestni obyvatelia nenáhlivo a s úsmevom na perách žijú svoj sladký život.

Aj vy radi spoznávate nové veci? Potom sme na tom rovnako. Povedal som si, že vína, ktoré som naposledy „objavil“ si zaslúžia osobitnú kapitolu v našom miliónovom „magazíne“. Mňa si získali svojou výnimočnou kvalitou a chuťou, ale aj schopnosťou všestranného kombinovania s rozmanitými jedlami. Tóny týchto vín sú zemité a robustné – aj preto istý čas trvá, kým sa ich chuť ustáli a zjemní. Každé je však špeciálne, ako stvorené na servírovanie ku grilovanému mäsu.

small_1

Obľúbenec someliérov

Na kvalitne dozreté Brunello di Montalcino nedajú mnohí someliéri dopustiť. V ich rebríčkoch popularity tróni naozaj vysoko. Z vlastnej skúsenosti viem, že tento druh vína je svieži a hutný, s chuťovými charakteristikami typickými pre oblasť toskánskych viníc Marchesi de Frescobaldi. Darí sa tu hlinitej pôde bohatej na minerálne látky. Aj vďaka jej kvalitnému zloženiu vzniká nezabudnuteľné víno voňajúce po hubách, sušených bylinách a lese. V jeho chuti cítiť ostružiny a višne, ale aj omamné tóny čierneho korenia a kože. Z odrody Castel Giocondo Brunello di Montalcino DOCG som si doprial vynikajúci ročník 2007. Dozvedel som sa, že tanín, ktorý je v tomto takmer 70 eurovom víne prítomný, pribúdajúcim časom stráca moc.

small_3

Silvestrovská ochutnávka

Hovorí sa, že výnimočná príležitosť si žiada výnimočný nápoj. Aj preto som si robustné červené víno Tornesi Brunello di Montalcino ročník 1999 vychutnal práve na Silvestra. Tento rubínový klenot pochádza z talianskych vinohradov Le Benducce, o ktoré sa od roku 1850 obetavo stará rodina di Tornesi. Sústreďuje sa hlavne na spracovanie vybraných hrozien Sangiovese Grosso. Pri degustácii vína Brunello di Montalcino odborník rozpozná správnu vyváženosť zemitých tónov, odhalí chuť čiernych sliviek a ostružín i vôňu divých kvetov a tónov tabaku. Úroveň tanínov je tradične nízka a zvýšenú kyslosť nepostrehnete ani po desiatich rokoch zrenia. Najväčšou slabinou ročníka 1999 je žiaľ jeho nedostatok na trhu. Preto ak sa k nemu dostanete, naplno si ho vychutnajte.

small

Kráľ talianskych vín

Najlepšie na koniec? Zrejme áno. Za kráľa vín z Apeninského polostrova považujú mnohí druh Barolo. Dorába sa z ušľachtilej sorty modrého hrozna Nebbiolo rastúcom na kopcoch čarovného talianskeho regiónu Piemont. Hoci toto víno je dostatočne tanínové a robustné, nechýba mu kultivovanosť a vyváženosť v chuti. Vynikajúco sa snúbi v kombinácii s mäsovými pokrmami, dokonale zahreje aj počas chladnej zimnej noci. Z druhu Barolo som mal možnosť okúsiť pomerne mladé víno Vietti Castiglione, ročník 2009. Spracované z kvalitných hrozien pochádzajúcich zo štyroch rôznych vinohradov regiónu Piemont, toto víno 2 roky dozrieva v dubových sudoch. Neskôr sa prepravuje do nerezových nádrží, kde je uskladnené ďalších 8 mesiacov, kým sa neplní do fliaš. Vietti Castiglione 2009 tvorí zmes sušených fialiek a bylín, v chuti môžete rozpoznať višne a lesné bobuľové ovocie. Zaujímavými prísadami sú céder, tóny kože a tabaku. Toto skvelé víno som si objednal za 48 eúr, čo je vzhľadom na jeho kvalitu a vlastnosti dobrá kúpa. Je dostupné napríklad prostredníctvom zahraničných serverov Jimmy’s Italian Food Store a Pogo’s.

Marcel Letko
Photos: ISIFA
http://winefolly.com/review/italian-wine-regions-map