Free Porn

Autentické príbehy, nadčasové témy

Spoznajte Chorvátsko netradične! V bratislavskej Carlton Savoy Art Gallery vystavujú chorvátske umenie

0
Spoznajte Chorvátsko netradične! V bratislavskej Carlton Savoy Art Gallery vystavujú chorvátske umenie

Začiatkom marca sme sa vybrali do bratislavskej galérie moderného umenia Carlton Savoy Art Gallery na vernisáž výstavy s jednoduchým názvom „TRI“. Výstava totiž približuje tvorbu troch autoriek pôvodom z Chorvátska, ktoré si právom vydobyli stabilnú pozíciu na súčasnej chorvátskej umeleckej scéne s obrovským potenciálom ďalšieho rozvoja v budúcnosti.

Gorana Težak, Monika Meglić a Irena Škrinjar – tri mladé chorvátske umelkyne, ktoré spája nielen približne rovnaký vek, ale aj to, že žijú v hlavnom meste Chorvátska, Záhrebe. Napriek spoločným atribútom je tvorba každej z nich jedinečná a autentická, a zrejme aj unikátne spojenie ich tvorby na vernisáž výstavy prilákalo množstvo milovníkov umenia.

V galérii ich privítal programový manažér Igor Turuk, ktorý po vystúpení gitarového dua Štefan Szabó a Jozef Hanulík prenechal slovo kurátorke výstavy Márii Horvátovej.

Tá v krátkosti zhodnotila tvorbu každej z umelkýň:

Obrazy Gorany Težak podľa kurátorky zaujmú svojou koloristickou spontánnosťou, ale najmä dráždivým napätím, ktoré pramení zo vzájomného kontrastu a prelínania abstraktných prvkov pozadia a reálnych tvarov, nositeľov deja jej príbehov.

Obrazy Moniky Meglić sú podľa nej hlavne o snoch a podvedomých zážitkoch a ich magickú atmosféru umocňuje expresívny kontrast farieb, ktoré žiaria vo vzoroch kobercov, tapiet, obkladov, záclon, či v dekoroch keramiky a ozdobných predmetov.

V tvorbe Ireny Škrinjar, v jej grafikách i v keramických plastikách sa v prevažnej miere objavujú ľudské postavy i vtáky, často dopĺňané matematickými symbolmi i geometrickými znakmi. Objemy jej sôch sú podľa slov Márie Horváthovej tvarované veľmi intuitívne, ale zároveň racionálne.

Umelkyne pre zmenu vyjadrili vďačnosť, že svoju tvorbu môžu prezentovať na Slovensku, v samom srdci hlavného mesta, a priniesť k nám kus Chorvátska, aby Slováci spoznali nielen chorvátske more, ale aj umenie.

Po tom, ako programový manažér galérie Igor Turuk poďakoval trom autorkám i kurátorke za odvedenú prácu, a hosťom za to, že sa na vernisáži zúčastnili, rozozvučilo priestory galérie ďalšie vystúpenie gitaristov.

Potom už nič nebránilo podrobnému oboznámeniu sa s tvorbou troch mladých Chorvátok a rautu, ktorý bol príjemným spestrením tohto výnimočného umeleckého večera.

Výstava TRI bude v Carlton Savoy Art Gallery otvorená do 30. marca 2019, vstup je bezplatný. Viac informácií nájdete na www.savoygallery.sk.

 

Poďakovanie patrí i všetkým partnerom:

Text Martina Macková Fotografie:  Archív Gorana Težak, Monika Meglič, Irena Škrinjar