Autentické príbehy, nadčasové témy

Spoznávajte zlatú éru holandského maliarstva

0

Ak by vaše kroky náhodou zamierili do Amsterdamu, odporúčam vám navštíviť holandské národné múzeum venované histórii, výtvarnému umeniu a remeselníckej práci. Nachádza sa v ňom veľmi pekná zbierka diel zo zlatej éry holandského maliarstva i očarujúca kolekcia, približujúca čaro a krásu ázijského umenia.

Rijksmuseum založené v roku 1800, sídlilo pôvodne v Haagu. Podľa francúzskeho vzoru ponúkalo verejnosti exhibície zahrňujúce zbierky holandských panovníkov. Na príkaz jedného z nich, kráľa Ľudovíta Bonaparteho, brata cisára Napoleona I., sa múzeum v roku 1808 presunulo do Amsterdamu, kde sídli do dnešných dní. Pôvodnú, pestrú kolekciu umeleckých diel obohatilo v devätnástom a dvadsiatom storočí niekoľko ďalších, skutočne  úchvatných prác. Novým cenným prírastkom sa stala napríklad obdivovaná maľba Nočná Hliadka pochádzajúca z tvorivej dielne legendárneho Rembrandta.

Budova národného múzea však potrebovala po istom čase zrenovovať. Aj preto sa v roku 1863 uskutočnila dizajnérska súťaž , ktorej cieľom bolo nájsť čo najkreatívnejší návrh. Z dostupných počinov ale žiaden hodnotiacu komisiu nezaujal. Konkurz sa zopakoval o trinásť rokov neskôr, tentoraz už však s jednoznačným výsledkom. Je zaujímavé, že hrdý víťaz Pierre Cuypers sa zúčastnil aj pôvodnej návrhárskej súťaže, v ktorej obsadil pekné druhé miesto. Jeho nápaditý dizajn kombinoval elementy gotiky a renesancie.

Konštrukčné práce na objekte započali 1. októbra 1876. Budova bola z hľadiska interiéru
i exteriéru bohato zdobená, kvôli rozmanitým dekoráciám (sochy, maľby, dlaždičky) sa dokonca uskutočnil ďalší dizajnérsky konkurz. Kvalitne zreštaurované Rijksmuseum s nádhernými maľbami a remeselníckymi prácami napokon otvorili 13. júla 1885. K dodatočným renováciám pristúpili kompetentné osoby ešte v období medzi rokmi 1920 až 1950. Týkali sa interiéru, predovšetkým úpravy vzhľadu stien.

Momentálne „premeny“, ktoré v historickej stavbe prebiehajú majú na svedomí španielski architekti Antonio Ortiz a Antonio Cruz. Počas reštauračného procesu budú návštevníci múzea môcť vzhliadnuť len obmedzený počet vystavovaných exponátov, celá zbierka pozostávajúca z približne milióna objektov sa sprístupní verejnosti v plnom rozsahu až v roku 2013. Okrem množstva malieb, kresieb, výtlačkov,  klasických fotografií a remeselníckych výtvorov Rijksmuseum disponuje aj najväčšou historickou knižnicou v krajine.

V impozantnej budove situovanej na námestí Museumplein sa nachádzajú známe obrazy uznávaných holandských umelcov Rembrandta, Johannesa Vermeera, Fransa Halsa a Jana Steena. Každoročne ich obdivuje približne jeden milión ľudí. Múzeum je otvorené denne od deviatej hodiny rannej, poslední návštevníci odchádzajú tesne pred šiestou hodinou popoludní. Do exhibičných priestorov môže vstúpiť naraz len 650 osôb, ostatní musia čakať, pozorne sledujúc situáciu vo vnútri budovy prostredníctvom naokolo rozmiestnených monitorov. Dospelí platia za vstupenku 12,50 EUR, deti a mládež do 18 rokov má prístup zdarma.

Marcel Letko                                                             Photos: Rijksmuseum Press

www.rijksmuseum.nl