Autentické príbehy, nadčasové témy

St. Martins – prvý termálny komplex typu „Lodge“ v strednej Európe

0

Presne v deň sviatku svätého Martina sa v rakúskej rekreačnej oblasti Seewinkel v krajine Burgenland otvoril prvý „Lodge“ komplex v strednej Európe: St. Martins Therme & Lodge. Jedinečná príroda tohto regiónu v okolí jazera Neusiedler See a prvý národný park v Rakúsku sú už odnedávna obľúbeným výletným cieľom pre návštevníkov z celej Európy.

S projektom St. Martins Therme & Lodge dostáva tento región zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO taktiež exkluzívne termálne kúpele vrátane útočiska pre oddych a relaxáciu. Medzinárodná spoločnosť VAMED, ktorá je vedúcim poskytovateľom služieb v oblasti zdravotnej starostlivosti, týmto vybudovala komplexnú ponuku ako pre zdravie, tak pre vitalitu a relaxáciu, necelých 60 minút jazdy autom z Viedne, Bratislavy a Györu. Oblasť Seewinkel sa tak stáva cieľom dovoleniek a výletov pre každé ročné obdobie.

St. Martins Therme & Lodge je umiestnené priamo na brehu rozľahlého jazera a ponúka svojim hosťom jedinečné objaviteľské výpravy a prieskumné cesty za miestnym vtáctvom do okolitej prírody v oblasti Seewinkel. Tam kde sa stretávajú výbežky Álp a panónskej stepi, vznikla medzi soľnými jazerami a známym Neusiedlerským jazerom obzvlášť nedotknutá oblasť, ktorú tvorí stepná krajina, tŕstie, dubové lesy, kultúrna krajina, vinice a pastviny. Je tu možné pozorovať až 320 podložených druhov vtákov, stepný dobytok, byvoli, biele osle a jedného z posledných divokých koní na svete – koňa Prevalského. A ešte omnoho viac je tu možné obdivovať buď pešou turistikou, na koni, na bicykli alebo pri jazde na kanoe.
Odborne vyškolení skauti, kvalifikovaní biológovia, geológovia a učitelia prírodopisu sprevádzajú hostí komplexu St. Martins Therme & Lodge na stopárskych výpravách, aby ich večer doviedli späť za oddychom do Lodge komplexu, ktorý je prepojený s vlastnými termálnymi kúpeľmi a jedinečnou SPA- zónou.

Kombinácia termálnych kúpeľov, Lodge a jedinečnej okolitej prírody sa nedá kopírovať. Základ pre takéto útočisko – horúci termálny prameň priamo pri jazere na okraji prvého národného parku Rakúska a v oblasti patriacej do EU lokalít označených ako Natura 2000, uprostred svetového dedičstva UNESCO, sa nedá nikde inde nájsť. Príroda tu hrá hlavnú úlohu – v tomto prostredí, v našej ponuke a v samotnom komplexe St. Martins Therme & Lodge,“ vysvetľuje Klaus M. Hofmann, riaditeľ komplexu St. Martins Therme & Lodge menovaný spoločnosťou VAMED.

V lobby komplexu a na terasách pri jazere hreje hostí oheň, zatiaľ čo v reštaurácii Gourmet servírujú regionálne kulinárske špeciality podľa ročného obdobia a vo vínnom bare je možné ochutnať až 60 rôznych vín pochádzajúcich zo tunajšieho vyhláseného vinárskeho regiónu. Hostia nájdu kľud v Lodge-SPA– priestoroch a vo fitness časti komplexu. V lete si môžu vychutnať masáž pod šírym nebom, oddych v hojdacej sieti, alebo na exkluzívnej plážovej časti pri vlastnom jazere, na drevenej terase priamo nad jazerom alebo v „prírodnom observatóriu“ umiestnenom na najvyššom poschodí Lodge. Taktiež metódy kozmetických ošetrení a procedúr sú v St. Martins Therme & Lodge postavené spoločne s exkluzívnou kozmetickou a wellness značkou Babor na regionálnych prvkoch ako je soľ, vínne hrozno, kvasnice, sekt, a špeciálne druhy čajov.

Aj renomovaná medzinárodná architektonická kancelária „Holzbauer und Partner“ pracovala v interiéroch komplexu s prírodnými elementmi z miestneho prostredia akou je tŕstie, drevo, štrk, piesok a voda z jazera. To sa prejavuje od celkového vzhľadu stavby až po vnútorné vybavenie apartmánov. Dva senior- apartmány ponúkajú s vlastnými prechodovými mostíkmi k jazeru ďalšiu privátnu relaxačnú zónu. „Lodge sme dôsledne realizovali vo všetkých oblastiach a častiach podľa prírodných predlôh: Od barov, ktoré sú pomenované podľa známych objaviteľov, cez ušľachtilý a elegantný interiér, fotografie divokej prírody, orientačné tabule a vitríny s exponátmi z národného parku, až po knižnicu objaviteľov,“ hovorí Klaus M. Hofmann.

V klasických termálnych kúpeľoch čaká na návštevníkov, dobrodruhov, priaznivcov outdooru a hobby ornitológov veľkolepý wellness a termálny vodný svet a taktiež päť rôznych sáun a parných kúpeľov. Taktiež tu určil okolitý ráz prírody a krajiny výber: parné kúpele so stepným korením alebo soľnou trávou, trstinová sauna, okrúhliaková sauna a jedinečná panónská sauna. V termálnych bazénoch tvoria malé oddelené výklenky skutočné zóny kľudu, ktoré zároveň umožňujú hosťom výhľad na výbežky panónskej stepi.
Ponuku termálnych kúpeľov dopĺňa vlastná privátna pláž pri jazere s plážovým barom v dobe teplého ročného obdobia. Oblasť Seewinkel sa zaraďuje k najteplejším regiónom v Rakúsku. Kto chce byť ešte bližšie slnku ako je pláž, má možnosť si západ slnka vychutnať na tzv. „sunset terase“ na prvom poschodí. Tu zažijete nádherný výhľad a uvidíte zapadať slnko nad iba osem kilometrov vzdialeným Neusiedlerským jazerom.

Komplex St. Martins Therme & Lodge leží v srdci Európy a od okolných miest ako sú Viedeň, Bratislava a Györ je vzdialený menej ako 60 minút jazdy autom. Ešte kratší je príjazd do komplexu z letiska Viedeň – Schwechat. Týmto je komplex St. Martins Therme & Lodge napojený taktiež na všetky ostatné európske aglomeračné centrá. Každý rok sa tak očakáva okolo 300 000 hostí v termálnych kúpeľoch a 70 000 hostí v komplexe Lodge.
Komplex St. Martins Therme & Lodge je denne od 9 do 22 hodín otvorený pre denných hostí. K dispozícii je taktiež celoročne pre až 300 Lodge- a seminárnych hostí.

Words & Photos: Accedo Slovakia

www.stmartins.at