Autentické príbehy, nadčasové témy

Strieborná elegancia

0

Strieborná elegancia

Vďaka nadšeniu a veľmi pozitívnemu vzťahu k striebru, ktoré do svojej práce vložil Charles Christofle, sa môže dnes spoločnosť nazvaná podľa svojho zakladateľa spájať s eleganciou a luxusom. Už od svojich začiatkov výrazne ovplyvňovala vývoj v oblasti života a bývania. Jej vývoj charakterizujú revolučné štýly , techniky a metódy v produkcii, či distribúcii strieborného servisu pre stolovanie a dekoratívneho umenia.


CHRISTOFLE – PRÍBEH

Samotný vývoj spoločnosti Christofle poukazuje na snahu spájať svoje produkty s veľkými menami, ktoré ovplyvňovali trendy v umení, akými boli Man Ray, Jean Cocteau, avantgardný architekt Gio Ponti, či moderní striebrotepci – Lino Sabattini, alebo Christian Fjerdingsatd. V súčasnosti zas charakterizuje Christofle spolupráca s talentovanými dizajnérmi á la Andrée Putman, Martin Szekely a Ora Ito. Dnes, ako aj v minulosti, dokázali produkty tejto parížskej spoločnosti očariť vládcov, princezné, maharadžov v palácoch, v Trans-Sibírskej železnici, v Orient Expresse, ale taktiež na transoceánskych luxusných lodiach a slávnych reštauráciách. Christofle si naďalej buduje skvelé meno na najvyšších miestach.


MÚZEUM

Každá spoločnosť, ktorá sa môže pochváliť dlhoročnou tradíciou, zaujímavými historickými koreňmi a, samozrejme, ponukou vzácnych výrobkov, rada prezentuje svoje úspechy na verejnosti. Christofle nie je výnimkou, pretože počas svojej histórie  prešla rôznymi etapami, získala postupne uznanie, budovala si tradície, získavala skúsenosti – a to počas takmer dvoch storočí. Múzeum Bouilhet-Christofle predstavuje ideálne riešenie ako odprezentovať vyše 2 000 vzácnych kúskov. Je to rozsiahla panoráma výrobkov vytvorených šiestimi generáciami jednej rodiny, ktorá zbierala svoje úspechy od roku 1830 až do dnešných dní.

Prvá časť exponátov v múzeu sa venuje vzniku spoločnosti, poukazuje na rozličné vplyvy na vývoj trendov z Ázie – naturalizmus, orientalizmus, japonské umenie.

Druhá časť zas mapuje obdobie od Prvej svetovej vojny, slávnu dobu Art Nouveau, keď sa mnohé luxusné hotely mohli pochváliť výbavou v tomto štýle. Uvidieť tu môžete taktiež rozvoj technológie striebrotepectva, moderných techník, až sa dostanete cez dvadsiate storočie a obdobie Dinanderie a Art Deco do súčasnosti.

Prehliadku múzea je návštevníkom k dispozícii každý štvrtok a piatok (okrem sviatkov) v čase od 9:30  do 13:00 a od 14:00 do 17:30, na adrese 112 rue Ambroise Croizat, Saint Denis, Paris.

PORTFÓLIO

Portfólio Christofle je pestré a plné prekvapení. Na jednej strane nájdete strieborné šperky, darčeky, dekoračné predmety vhodné do domov, kuchýň, ale tiež kancelárií, na strane druhej skvelý strieborný servis do kuchýň a jedální, ale tiež exkluzívne sklo a výbavu pre deti.

Som presvedčený, že každý z vás by si tu našiel tú svoju najkrajšiu vec. Strieborný, ale tiež sklenený svet Christofle zaujme všetkých ľudí, ktorí majú radi umenie, krásu a dizajn.

Peter Fritz  

Photos: Christofle Press – /Stéphane Garrigues, Xavier de Bascher, Patrick Lazic/

www.christofle.com