Autentické príbehy, nadčasové témy

Švajčiarske prečo

0
Švajčiarske prečo

Iný kraj, iný mrav. Viac či menej často to zažíva každý z nás, veď slobodne po svete cestujeme už vyše 20 rokov. Že kraj a mrav je iný v megakozmopolitnom New Yorku, exoticky hektickom Hongkongu alebo v zabudnutej minidedinke kdesi na okraji Sicílie, to je prirodzené. Koniec koncov preto tam cestujeme. Zažiť niečo „iné“.

small

Ja cestovaním žijem, no na jeseň som sa na chvíľu zastavil a uvedomil si, že som zažil „rovnaký kraj a iný mrav“. Vo Švajčiarsku. Iste, úplne rovnaký kraj to nie je, ale táto krajina má s nami geograficky a prírodne mimoriadne veľa spoločného. Rovnaký typ lesov, veľa vodných plôch, hory, žiadne more. Početnú vidiecku populáciu.

Nuž ale pri mravoch je to už „iná káva“. Zatiaľ čo švajčiarska je mliečna, dobre osladená, s lahodnou penou, tá slovenská je ako tretí raz vylúhovaný, nepodarený, horký „turek“. A preto som sa veľakrát, cestujúc od Zürichu po Ženevu, pýtal:

Prečo si Švajčiari dokážu svoje okná vyzdobiť muškátmi, a Slováci nie? Prečo Švajčiari, ktorí majú síce omnoho benevolentnejšie protifajčiarske zákony, hádžu ohorky z cigariet do košov, a nie na zem ako u nás?

small_1

Prečo sa vo Švajčiarsku z bodu A do bodu B dostanete čistým, rýchlym vlakom s intervalmi takmer ako má hromadná doprava? Prečo ľudia vo Švajčiarsku nemajú okolo domov ploty a všadeprítomné stovky bicyklov si nemusia zamykať? Prečo tam rozvinuto funguje letecká doprava s celým svetom? Prečo tam mieria „desaťnásobky“ turistov z celého sveta? Prečo sú švajčiarske hodinky, syry, čokolády a vreckové nože synonymom kvality?

Prečo dokážu v jednom štáte fungovať s tromi oficiálnymi jazykmi? Prečo nikoho netrápi, že do práce chodia bicyklami, aj keď majú obleky? Prečo tam, dopekla, vlastne všetko funguje ako švajčiarske hodinky?

Týchto prečo by mohlo byť omnoho viac. Áno, môžete mi na viacero otázok odpovedať: Lebo sú bohatou krajinou, a tá naša nie je. Lenže nie všetko je otázka peňazí.

Záleží aj na ľuďoch. Máme sa čo učiť. Možno k nám konečne prídu aj turisti. A lepšie časy všeobecne.

Empory & Moore Photos: Zürich Tourism
www.myswitzerland.com