Autentické príbehy, nadčasové témy

Švédske nebo na dosah

0

Švédske nebo na dosah

Trend stavať do výšky namiesto do šírky je na Slovensku, predovšetkým v Bratislave, badateľný už niekoľko rokov. Niekto je týmto štýlom bývania nadšený, iný by o ňom najradšej nepočul. Nech už patríte k prvej či druhej skupine, fotografie Turning Torso Tower vás určite zaujmú.

Turning Torso Tower je najvyššou obytnou budovou v Európskej únii. Možno trochu prekvapivo, nachádza sa vo Švédsku, konkrétne v meste Malmö. Jej obyvatelia môžu pokojne tvrdiť, že majú „hlavu v oblakoch“. Tento gigantický obytný dom totiž meria neuveriteľných 190 metrov. Nachádza sa v ňom 147 bytov, telocvičňa, sauna, kancelárie a dokonca aj galéria. Obyvatelia môžu využiť aj služby upratovačiek, pranie či autoservis.

Turning Torso sa nachádza pri západnom prístave mesta a má 54 poschodí.  Dokončili ho v roku 2005  a jeho autorom je známy španielsky architekt Santiago Calatrava. Názov tohto mrakodrapu nie je náhodný, jeho konštrukcia je špirálovo stočená „do neba“. Vzhľadom na celkový charakter mesta Malmö je svojim zjavom skutočne jeho novou dominantou.

Samozrejme, súčasťou každého bytu je klimatizácia. Konštruktéri mysleli aj na ekológiu. Spotrebu energie si môže každý majiteľ bytu pravidelne kontrolovať na špeciálnom monitore.

Objekt má aj poschodie slúžiace ako rozhľadňa – je na 43. a 49. poschodí. Celkom na vrchole sú priestory na spoločné stretávanie obyvateľov domu a priateľské posedenia. Rezidentom a návštevníkom slúži 5 rýchlych výťahov. Pre zaujímavosť, Turning Torso má 2 500 okien.

František Kvarda                            Photos: ISIFA

www.turningtorso.com