Autentické príbehy, nadčasové témy

Svet, ktorý zmení vás biznis

0

Počas svojej kariéry v médiách som sa stretol s mnohými zaujímavými ľuďmi, obdivoval som rôzne luxusné a krásne veci, ale musím sa priznať, že to posledné stretnutie s Miriam Lisovou Marcinekovou patrilo k veľmi intenzívnym, plným energie a pozitívnej nálady. Priznajme si, kedy ste sa v poslednom období stretli s niekým, kto vám vyčaril úsmev na tvári?

Na stretnutie s Miriam Lisovou Marcinekovou som šiel s pocitom, že budeme hovoriť o známej značke Marco Mirelli, ale neudialo sa to podľa klasického scenára. Musím sa tiež priznať, že som tu nebol dlhšiu dobu, takže zmeny a rozvoj tejto rodinnej firmy boli okamžite viditeľné. Na to, aby som pripravil informácie o netradičnom svete pánskej módy, nebolo potrebné hľadať vzletné slová či autorské hračičky plné kvetnatých výrazov. Nie, vstúpil som do sveta bez príkras, nadnášania a pridávania „hrdinských“ prívlastkov. Vstúpil som do kráľovstva skutočnej „high fashion“, takže pokiaľ by som nebol nútený hovoriť tak, ako mi ústa narástli, určite by som siahol po Taliančine a premýšľal nad tým, či som sa nezmýlil a nezaklopal na dvere signora Valentina Garavaniho. Realita bola, našťastie, oveľa príjemnejšia a tak namiesto staršieho pána si k stolu prisadla šarmantná a sympatická dáma – Miriam Lisová Marcineková, kreatívna diva módneho salónu Marco Mirelli.

Vybral som si blok s poznámkami, pripravený vychrliť na ňu klasické otázky viažuce sa k značke. Predchádzal tomu však bežný rozhovor o dizajne, štýle a originalite, s ktorou sa Miriam Lisová Marcineková môže pochváliť. A tak som celkom zabudol na to, že som sa prišiel predovšetkým zhovárať o spoločnosti, ktorá pôsobí úspešne na trhu už viac ako desať rokov.
Miriam Lisová Marcineková ma zaujala, ako žena, tvorivá osobnosť i človek plný odhodlania a vášne k svojej práci. Čo viac si môže zákazník priať? A čo je ešte dôležitejšie, spoznal som prostredie, kde sa z mužov stávajú originálni top biznismeni, ktorí objavia svoj štýl, jedinečnosť a sebavedomie. Nie nadarmo charakterizuje značku Marco Mirelli „lead“ motív – „Image House for Men“.
Spoločná debata s tvorkyňou jedinečnosti imidžového domu pre pánov ma evokoval k tomu, aby som jej položil niekoľko otázok.

Na úvod si skúsme navodiť situáciu, ktorá sa môže bežne udiať. Vieme dobre, že mnohí muži – manažéri nedokážu odhadnúť svoj šatník. Samozrejme, k dispozícii majú množstvo oblekov, štýlových košieľ, ale predsa, keď sa objavia na firemnom mítingu či obchodnom rokovaní, akoby sa medzi ľuďmi stratili. Nevyžaruje z nich žiadna charizma.

Ako postupujete s takýmto mužom, ktorý má záujem zmeniť svoj šatník, osobnosť, ale nemá predstavu akou cestou postupovať?
Najskôr sa musíme so zákazníkom vzájomne spoznať. Potom si zvyčajne vypracujeme jeho analýzu a následne vytvoríme „imidž kartu“, ktorá je akousi DNA zákazníka. Obsahuje všetky dôležité informácie, ako napríklad – črty tváre, typ postavy, štruktúru pleti, farbu očí a vlasov, profesia, príležitosť či preferovaný štýl, ktoré nám pomôžu pri výbere vhodnej farby, vzoru, štruktúry a kvality materiálu. Kompozícia postavy nám zas určuje strih. Pri každom modely, ktorý pre zákazníka pripravujeme, nám ide predovšetkým o to, aký materiál použijeme, akú farbu zvolíme, aby sme dosiahli jedinečný výsledok a takisto dokonalú konštrukciu. Našou silnou stránkou je vytváranie stylingu, no najmä kombinácií. Predstavte si situáciu, že ste naším klientom a my pre vás pripravujeme oblek. Na konci tvorivého procesu sa však neuspokojíme s týmto výsledkom. Chceme viac, nie len dobre oblečeného muža. Chceme, aby z neho vyžarovala osobnosť, preto mu  vždy ponúkneme adekvátne doplnky. Zákazníkovi tak dokážeme vytvoriť z jedného outfitu niekoľko ďalších, ktoré vo finále pôsobia veľmi sviežo a rôznorodo. A pritom je to všetko o kombinácii a výbere vhodných doplnkov, akými sú košele, viazanky či šatky. Možno zostanete prekvapený, aký skvelý výsledok dokáže priniesť vkusne zvolený doplnok.

Na konci samotného procesu pre zákazníka zosetujeme všetky časti odevov do tzv. manuálu odporúčaných kombinácii, v ktorom klientovi predstavujeme rôzne kombinácie, aby si dokázal vybrať, správne zvoliť doplnky a teda bol vždy na každú príležitosť vhodne oblečený. Čiže my neponúkame len samotný módny produkt, ale tiež riešenie, poradenstvo, starostlivosť.

Aké pohnútky by mali muža priviesť k vám?
Muži sú zaujímavé a v mnohých prípadoch nepochopené osobnosti. Pod škrupinkou zrelosti a dôstojnosti sa často ukrývajú chlapci, ktorí túžia po obdive, rešpekte a jedinečnosti. Túžia byť akceptovaní, obdivovaní, nechcú viac postávať v rade, majú záujem vyčleniť sa z masy, vyniknúť. V mnohých prípadoch si však neuvedomujú, že všetky vytúžené vlastnosti sa ukrývajú v ich vnútri. Nedokážu ich len vyplaviť na povrch. Pritom stačí urobiť nepatrné kroky, aby sa všetko zmenilo. Šaty robia človeka – to tvrdí jedna stará múdrosť, a myslím si, že je dodnes aktuálna. Koľko mužov už zažilo situácie, keď sa v skvelom oblečení postavili pred zrkadlo a prežili pozitívny šok – sotva sa spoznali. Ich imidž bol odrazu taký výrazný. A práve o to nám ide. Máme záujem zvýrazniť individualitu našich zákazníkov.

Ako vznikajú vaše jedinečné kreácie?
Myslím si, že patrím ku kreatívnym ľuďom, ktorí stále hľadajú nové inšpirácie a snažia sa vytvoriť niečo zaujímavé a krásne, čo by prinieslo ľudom do života radosť a uspokojenie. V móde a predovšetkým v pánskej móde sa dnes už nedajú vymyslieť prevratné veci. Všetko už raz vymyslené bolo a preto v súčasnosti sa inšpirujem najmä životom ulice a módnymi prvkami alebo trendami minulosti, ktoré spájam do nových zaujímavých štýlov. Tvorba ma nielenže uspokojuje ale ponúka mi priestor na to, aby som oddelila dizajn a originalitu Marco Mirelli od iných značiek. Som rada, že pre mužov dokážeme vytvárať na mieru aj nadčasové, kreatívne a dizajnové modely, nielen obleky. Je už len na nich, či sa rozhodnú pre overenú klasiku, alebo stavia na dizajn, štýl a predovšetkým na originalitu.

Peter Fritz                                                                     Photos: Marco Mirelli Image House

www.marcomirelli.sk