Autentické príbehy, nadčasové témy

Svet ovládne krištáľová lagúna

0

Čile sa v poslednom období výrazne darí zvyšovať svoj imidž. Tejto krajine k tomu dopomáhajú rôzne projekty v oblasti technológií. Za najžiarivejší projekt je možné bez akýchkoľvek rozpakov vybrať Crystal Lagoon.

Umelo vytvorená lagúna v obľúbenom letovisku San Alfonso del Mar, vzbudila obrovský záujem verejnosti, hlavne preto, že svojou veľkosťou predstihla doposiaľ najväčší bazén na svete, ktorý sa nachádza v Maroku. Crystal Lagoon je šesťkrát väčšia, ako jej predchodca. Zároveň je momentálne najväčším bazénom na svete.

Tajomstvo krištáľovo čistej vody v umelej lagúne je ukryté vo výsledku bádania, ktoré dosiahol čílsky biochemik – Fernando Fischmann, ktorý je tiež prezidentom San Alfonso del Mar. Svojou vedeckou činnosťou dospel k prekvapujúcemu a úžasnému záveru – ako udržať také obrovské kvantum vody stále priezračné a čisté. Podarilo sa mu to prostredníctvom moderných technológií. Prezradil len to, že systém nie je založený na bežnej filtrácii. To predstavuje obrovský prínos pre čílsky turistický priemysel.

Svojou veľkosťou sa „bazén“ zapísal do Guinessovej knihy rekordov. Čile tak odrazu získalo úspešného víťaza a prestížny výsledok, ktorý pomáha vytvárať pozitívny imidž tejto juhoamerickej krajine. Lagúnu reprezentujú úctyhodné rozmery – plocha 8 hektárov, dĺžka 1 kilometer a obsah 250 tisíc m3. Voda získaná z Tichého oceánu zotrvá v bazéne príjemne teplá a krištáľovo čistá.
Podobný bazén, Orthlieb Pool Casablanca, ktorý doposiaľ držal svetový primát sa nachádza v Maroku. Teraz prepustil svoje prvenstvo „bazénu“ v San Alfonso del Mar, ktoré je súčasťou obrovského projektu v oblasti realít na pobreží Algarrobo.

Projekt je pýchou technologickej zručnosti v Čile. Všetky jeho prvky vytvoril Fernando Fischmann, ktorý svoj úspech okomentoval slovami: „Tento triumf je výsledkom dlhoročnej práce.“
Ešte zaujímavejší je fakt, že spoločnosť ProChile už oznámila svoje rozhodnutie predstaviť tento progresívny projekt na najdôležitejšej svetovej výstave Dubai’s Cityscape Fair, ktorá patrí k najväčším a najvplyvnejším svetovým udalostiam v oblasti realít a turistického priemyslu. Dôvod prečo práve prestížna výstava a Crystal Lagoon vysvetľuje riaditeľka ProChile, Alicia Frohmann, ktorá je presvedčená o skvelej budúcnosti projektu: „Projekt ponúka úžasnú možnosť pre to, aby sa výsledky nášho snaženia nepredstavili len v lokálnom rámci, ale aby expandovali do celého sveta, čím sa otvárajú dvere masovej aplikácii čílskej technológie do celého sveta.“

Predstavitelia San Alfonso del Mar súhlasia s Frohmannovej slovami a na margo jej vyjadrení dodávajú: „Svetový rekord nám umožňuje využiť našu výhodu a aplikovať ju do biznisu, ktorý odkrýva novú pravdu a ničí mýtus o nereálnosti snáh technicky získať také obrovské množstvo krištáľovo čistej vody. Táto skutočnosť nám umožňuje vytvárať podmienky pre pestrý plážový život, rôzne vodné športy. Hovoríme tu o revolúcii vo svete svetového turistického priemyslu, keď môžeme budovať skvelé pláže v totálne odlišných oblastiach sveta. Jediná požiadavka je čerstvá, alebo morská voda, ktorú je možné dopĺňať v malých dávkach.“

V nadchádzajúcich mesiacoch môžeme očakávať vytvorenie nových projektov v Čile, ale tiež v zahraničí. Fischmann oznámil, že pracuje na projektoch v Latinskej Amerike, rokuje so spoločnosťami v Ázii, ale tiež s domácimi panamskými firmami a tiež s Dubajom. Doma plánuje vedenie podieľať sa na projekte Laguna Vista, tiež v Algarrobo, a vybudovať okolo 2 000 luxusných apartmánov v meste La Serena, ktoré lemuje Krištáľovú lagúnu.


San Alfonso del Mar

Spolu s najväčšou Crystal Clear Lagoon na našej planéte, sa San Alfonso del Mar snaží pripojiť k jedinečnému projektu aj jedinečné možnosti. Piesočnaté pláže, plavecké bazény a jacuzzi, krištáľová pyramída, slnečné kolektory vhodne dopĺňajú extra ponuku nového strediska.
Za zmienku stojí aj akvárium, ktoré patrí k vyhľadávaným miestam a k najväčším v krajine. Jedno z unikátnych miest predstavuje 25 metrov veľká stena zo skla.
Komplex však ponúka aj 1 300 bytových jednotiek spolu s reštauráciami, pubmi, nočnými klubmi, kinami a výstavnými priestormi, galériami, kúpeľmi, fitnes centrami, prístavmi a obrovskou kĺzačkou. Dôležité je spomenúť krištáľovú pyramídu, ktorá je v Južnej Amerike unikátom.

Peter Fritz     Photos: Quorum Comunicaciones

www.sanalfonso.cl
www.crystal-lagoons.com