Autentické príbehy, nadčasové témy

Svet spoznal hrdé víťazky Woman‘s World Awards

0

Podujatie Woman‘s World Awards patrí k najprestížnejším na svete. Verejnosť  po prvýkrát spoznala úspešné víťazky v roku 2004, kedy prevzali ocenenia z rúk laureáta Nobelovej ceny za mier, politika Michaila Gorbačova – oficiálneho prezidenta World Awards.

Počas slávnostného galavečera sa udeľujú ceny fascinujúcim dámam aktívnym v rozličných oblastiach, ktoré sa vďaka svojej práci a obetavým činom stali inšpiráciou pre mnohých ďalších ľudí. Ocenené bývajú osobnosti s vlastnými, jedinečnými predstavami, veľkou vnútornou silou a šarmom, verné svojim ideálom, ale predovšetkým prekypujúce pozitívnou energiou a snahou urobiť svet ľudskejším a lepším.

Na zozname predošlých víťazov Woman‘s World Awards nájdeme niekoľko zvučných mien. Ocenenie s hrdosťou prevzali mediálna magnátka Oprah Winfrey, obľúbené a uznávané herečky Susan Sarandon a Whoopi Goldberg, ale aj módna návrhárka Donatella Versace, či francúzska filmová hviezda Catherine Deneuve.

Poctené a ovenčené cenou však nemusia byť výlučne dámy pohybujúce sa v ligotovanom svete showbiznisu. Nádherným príkladom je „anjel“ v očiach mnohých ľudí, nesmierne ľudská Stella Deetjen, zakladateľka školy „Little Stars School“ a pouličnej nemocnice v indickom meste Varanásí. Táto pozoruhodná dáma pomohla mnohým chorým trpiacim malomocentstvom a taktiež vynaložila značné úsilie, aby prispela k zlepšeniu úrovne vzdelania vo Varanási. Stellin obdivuhodný a dojímavý príbeh môže byť skvelou inšpiráciou pre milióny ďalších ľudí.

Po troch mimoriadne úspešných podujatiach, ktoré sa uskutočnili v Hamburgu, Lipsku a New Yorku sa hostiteľkým mestom tohtoročného World‘s Women Awards stala starobylá, ale nepochybne čarovná metropola Rakúska. Prestížne ceny sa odovzdávali 5. marca 2009 počas galavečera vo viedenskej  Stadthalle F za prítomnosti viac než 1 500 hostí. Nechýbali žiarivé hviezdy, svetové celebrity ani rôzne ďalšie osobnosti, ktoré si zasluhujú rešpekt a uznanie.

Slávnostný galavečer, ktorého hostiteľkou bola jordánska kráľovná Noor, odvysielali televízie vo viac než 40-tich krajinách sveta 8. marca, symbolicky pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa žien, sviatku, ktorého vznik sa datuje od roku 1918. Ocenenia Women‘s World Awards sa udeľovali v 12 kategóriách a medzi hrdými víťazkami sa našli napríklad herecká legenda Claudia Cardinale (ocenenie Benazir Bhutto World Tolerance Award), krásna Talianka Monica Bellucci (ocenenie World Actress Award), živelná speváčka Anastacia (World Artist Award), ale aj špičková topmodelka Elle MacPherson (World Career Award).
Ľudsky veľmi hodnotné ocenenie World Hope Award bolo udelené mladučkej dievčine Nujood Ali, pochádzajúej z Jemena, ktorú jej rodičia v deviatich rokoch vydali za oveľa staršieho muža. Našťastie nerovné „manželstvo“ súd 15. apríla 2008 ukončil a Nujood sa mohla opäť vrátiť do školy, snívajúc o tom, že raz sa stane úspešnou právničkou.
Za zmienku nepochybne stojí aj rovnako významné ocenenie World Social Award, ktoré prevzala Ester Mujawayo-Keiner, rwandská aktivistka za ľudské práva.

V spojitosti s udeľovaním cien Women‘s World Award sa 4. a 5. marca uskutočnil vo Viedni Svetový kongres žien, ktorému predsedala starostka rakúskej metropoly Renate Brauner.
Je symbolické, že ocenenie Woman‘s World Awards odprezentoval v roku 2004 Michail Gorbačov, muž, ktorý dramaticky zmenil svet a ovplyvnil chod dejín. Bývalý sovietsky prezident pomohol ukončiť obdobie studenej vojny, čím potešil milióny občanov nielen vo svojej rodnej krajine, ale aj na celom svete. Gorbačov nikdy nezabudol pripomenúť, že tieto zmeny by sa len ťažko dosahovali, keby nemal pri sebe výnimočnú oporu v podobe milovanej manželky Raisy.

„Bola mojím srdcom i dušou, a pomohla mi pri tých najťažších rozhodnutiach. Všetko, čo som dokázal som dokázal aj vďaka nej. Pokúsiť sa urobiť svet lepším, nie je nikdy jednoduché. Prvý, rozhodujúci krok však musíme urobiť všetci spoločne, aj napriek tomu, že pred nami stojí viacero prekážok,“  vyhlásil Gorbačov.

Marcel Letko            Photos: Woman‘s World Awards Press

www.womensworldawards.com