Autentické príbehy, nadčasové témy

Symbol šťastia a lásky

0

Symbol šťastia a lásky

Modrý achát je skutočne fascinujúcim minerálom. Napriek tomu, že nemá diamantovo trblietavý povrch, pozorovateľa predsa len dokáže okúzliť svojim vzhľadom. Hrá viacerými farbami a aj preto nachádza skvelé využitie pri zhotovovaní šperkov ako dekoračný prvok. Z hľadiska vlastností ide o veľmi stály kameň tvorený kryštálikmi kremeňa, rozvrstvenými vo vzájomne prepojených pruhoch.

V prírode môžeme nájsť achát vo viacerých farebných odtieňoch, belasé a zelené sú však skutočnou zriedkavosťou. Tento na dotyk voskovo mäkký minerál dobre absorvuje farbivo. Ak ste náhodou vlastníkom modrého achátu, tak by ste mali vedieť, že táto farba symbolizuje večnosť a stabilitu. Vzácny kameň je obľúbený u svetových módnych dizajnérov, uplatnenie nachádza predovšetkých ako súčasť pánskych i dámskych luxusných doplnkov.

Achát patril vôbec k prvým minerálom, ktoré sa začali vo veľkom ťažiť a využívať. Jeho bohatá história siaha až do antického Grécka a Ríma, kde tamojší šperkári poznali na tú dobu jedinečné metódy vyrezávania obrazcov bohov a bežných smrteľníkov na lesklé povrchy polodrahokamov. Vznikali tak medailóny a šperky slúžiace na skrášlenie i ochranu pred zlom. Hovorí sa, že achát symbolizuje šťastie. Jeho názov je odvodený od mena gréckeho prírodovedca Theophrastosa, ktorý tento minerál približne 4 storočia pred naším letopočtom ako prvý objavil. Prechádzal sa popri rieke Ahestes (v súčasnosti Dirillo v Sicílii), keď zrazu spozoroval zaujímavý, pekne sfarbený kameň. Jeho čaru postupne podľahli viacerí a čoskoro sa na danom mieste rozbehla ťažba. Neskôr boli odhalené ložiská achátu aj v ďalších krajinách, napríklad v rozľahlom Rusku, či vzrušujúcej Austrálii. Živnou pôdou minerálu sa stali miesta vulkanického pôvodu.

Význam achátu nepoklesol ani v stredoveku. Vtedy o ňom kolovali chýry, že dokáže chrániť pred rozmanitými chorobami, zabezpečuje úspech a dokonca pomáha rozvíjať inteligenciu. Minerál okrem toho plnil i praktickú funkciu a to predovšetkým ako hlavný, prípadne doplnkový prvok ozdôb, šperkov a dekorácii. Z modrého achátu bola vyhotovená aj kolekcia klenotníka Carla Faberge, pozostávajúca zo skutočne vydarených figúr slonov. Legendárneho umelca uchvátila bohatá farebnosť minerálu natoľko, že ho neváhal zakomponovať aj do svojich ďalších kreácií zahrňujúcich sochy, ozdobné fľaše a spony. Aj zajačik ukrývajúci sa vo vzácnom Fabergeho vajíčku, bol vyrobený z modrého achátu. Roztomilé zviera hľadelo na svet párom rubínových očí.  

O modrom acháte sa hovorí ako o ideálnom ozdobnom kameni pre klenotníkov. Je využívaný pri zhotovovaní luxusných náhrdelníkov, náramkov a náušníc, vďaka čomu celkom dobre konkuruje zlatu, striebru a drahým kameňom. Vďaka istej pompéznosti nachádza uplatnenie aj ako doplnok pánskych odevov určených pre zvláštnu príležitosť, napríklad spoločenské stretnutie alebo obchodné rokovanie. Spoločnosť S.T. Dupont Company predstavila limitovanú sériu špeciálnych manžetových gombíkov vyrobených práve z modrého achátu a paládia. Ich cena sa pohybuje od 100 do 500 amerických dolárov. Kúzelný minerál obľubujú okrem módnych aj bytoví dizajnéri. Kameň sa totiž dá použiť aj ako príjemný doplnok v interiéri, záleží len od tvaru a formy, v akej je dostupný. Každopádne jednotlivcovi, páru alebo rodine, ktorá ho vlastní by mal podľa povery priniesť pokoj, lásku a porozumenie.

Marcel Letko                                                           Photos: ISIFA

www.faberge.com