Autentické príbehy, nadčasové témy

Tahiti – inšpirácia Paula Gauguina

0

Každý z nás má v mysli aspoň približnú predstavu ideálnej letnej dovolenky. Niekto sníva o chvíľach strávených v Európe, iný by dal radšej prednosť návšteve Ameriky. Mimoriadne obľúbenou ostáva aj naďalej exotika. Vášniví cestovatelia si zvyčajne zvolia Seychely, Maledivy, Maurícius alebo Kanárske ostrovy a so svojím výberom bývajú spokojní. Pravdou ale je, že uvedeným prímorským destináciám dokáže vo viacerých oblastiach veľmi dobre konkurovať aj Tahiti.

Miloslav Stingl, český spisovateľ, cestovateľ a etnograf kedysi povedal: „Rád snívam a nemám strach to priznať. O Tahiti som sníval tak ako o žiadnom inom mieste na svete. Ten ostrov bol pre mňa ako sladký spev sirén, ako krásna nebeská hudba.“

Príťažlivý ostrov považovaný za jeden z najkrajších na zemi, disponuje skutočne nádhernými prírodnými scenériami. Turistov víta horúcim tropickým slnkom, očarúva oceánom hrajúcim rozmanitými farbami, bielymi plážami, či vo vetre sa kníšucimi kokosovými palmami. Tahiti je miestom, kde slávny umelec Paul Gauguin vytvoril svoje legendárne obrazy i nadpozemským rajom s pestrofarebnými kvetmi, prekrásnymi exotickými vtákmi, pokojne tečúcimi riekami, či majestátnymi vodopádmi. Ostrov zosobňujúci symbol starého sveta ponúka návštevníkovi relaxáciu a čoraz vzácnejší pokoj. Sice ho nenájde na úplne každom mieste, ale určite ho bude mať dostatok.

Turisti prichádzajú na Tahiti plní zvedavosti a nemalých očakávaní. Väčšina z nich totiž pozná vydarené Gauguinove obrazy, na ktorých maliar priblížuje krajinu tak akoby bola najkrajším rajom na zemi. Francúz teda istým spôsobom navnadil svet, zabezpečiac ostrovu vhodnú reklamu. Tahiti je známe aj vďaka príbehu o britskej lodi Bounty a vzbure jej posádky. Udalosť sa udohrala v apríli roku 1789, keď námorníci bojovali za lepšie existenčné podmienky.

Z histórie sa ale prenesme späť do súčasnosti. Podmienky sa prirodzene oproti dávnej minulosti výrazne zmenili. Dnes môžu návštevníci ostrova nájsť skvelé ubytovanie v jednom zo štyroch tamojších zariadení. Napríklad Intercontinental Resort Haiti patrí k najlepšie vybaveným hotelom v oblasti. Nachádza sa uprostred tropickej záhrady odkiaľ je očarujúci výhľad na blízky ostrov Moorea. Cestovateľom ponúka pokojné útočisko v luxusne zariadených izbách, prípadne bungalovoch opatrených všetkými dôležitými vymoženosťami. Nechýbajú oddelené kúpeľne so sprchou a vaňou, stropné ventilátory, klimatizácia, sušiče na vlasy, televízia so satelitom, DVD prehrávač ani telefónne a internetové pripojenie. Ak hosť hotela zatúží po spoločnosti, môže sa presunúť do príjemnej exotickej rešttaurácie Lotus vybavenej klavírom alebo hlavnej reštaurácie Tiare, kde je trikrát do týždňa organizované tradičné polynézske predstavenie.  

Prečo však tráviť chvíle na hoteli, keď vonku je krásne počasie? Ostrov Tahiti patriaci k územiu Francúzskej Polynézie ponúka turistovi neuveriteľné množstvo možností. Potápanie, surfovanie, plávanie, lov rýb sú len nepatrným zlomkom aktivít, ktoré sa dajú robiť na mori. Úplne ale stačí venovať sa napríklad pozorovaniu okolia a prírody. Černejúce sa lávové útesy, kvety rozmanitých farieb, tvarov a veľkostí alebo nočná obloha posiata trblietajúcimi sa hviezdami, aj to všetko dotvára nádherný obraz Tahiti. Na ostrove sa darí plantážam s vanilkou, pestovaniu kopry i kultivácii vzácnej čiernej perly. Z atraktívnej dovolenky môžete odísť dokonca aj s osobitým tetovaním. Bolo priam tradíciou, aby si obyvatelia Francúzskej Polynézie nechali ozdobiť telo rôznymi symbolmi.

Zaujímavosťou je, že na Tahiti sa za istých okolností dá prenajať, resp. odkúpiť nehnuteľnosť. Jedná sa však o pomerne náročný a zdĺhavý proces, pričom musia byť splnené isté podmienky. Miestne zákony hovoria, že pôdu ani akýkoľvek nehnuteľný majetok nemôže vlastniť nikto z cudziny pokiaľ neprežije na Tahiti 5 až 10 rokov. Prežiť tak dlhý čas na takom krásnom mieste by však rozhodne nebolo pre prípadného záujemcu o nehnuteľnosť žiadnym utrpením.

Marcel Letko                                               Photos: ISIFA

www.tahiti-tourisme.com