Autentické príbehy, nadčasové témy

Talianska Ferrara tlieskala našim umelcom

0

Predstaviť slovenskú kultúru v Taliansku si vyžaduje nielen znalosť slovenského špičkového umenia , ale aj veľkú dávku vkusu, citu pre krásu, znalosť kultúrnej diplomacie, najmä však znalosť spoločenských a kultúrnych pomerov v tomto prostredí.

Myšlienka usporiadania projektu „La Slovacchia incontra Ferrara”  (Slovensko na stretnutí s Ferrarou) vznikla ako tretie pokračovanie 3-dňového maratónu kultúry v jednotlivých mestách regiónu Emilia Romagna, ktoré organizuje Občianske združenie Allegra.
„Predchádzajúce projekty „La Slovacchia incontra Modena” a „La Slovacchia incontra Bologna” boli dôstojnou prezentáciou slovenskej kultúry, a preto sme sa rozhodli v tejto téme pokračovať”, vysvetlila prezidentka OZ Allegra Zuzana Solieri. Bola to taktiež príležitosť na stretnutie našich krajanov z blízkeho okolia, niektorí sa aj aktívne do projektov zapojili.

Podujatie sa konalo pod patronátmi Veľvyslanectva v Ríme, Slovenského inštitútu v Ríme, Magistrátu mesta Ferrara a Provincie mesta Ferrara. Bývalý veľvyslanec SR v Taliansku p. Stanislav Vallo pri otvorení podujatia povedal: „… na zozname svojich priorít a ambícií som vyčlenil významné miesto obojstrannému zblíženiu kultúrnych realít oboch týchto európskych krajín, od nepamäti členov jednej veľkej rodiny,  so spoločným duchom a členov spoločnej inštitucionálnej jednotky, Európskej únie.”

Vzhľadom na to, že rok 2014 je 10. výročím vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie, aj tento  projekt bol organizovaný pri tejto príležitosti.
Bola to súčasne príležitosť pripomenúť si, že Slovensko je už desať rokov členom EÚ a je pripravené na prevzatie predsedníctva v roku 2016.

Do prekrásneho renesančného mesta Ferrara, patriaceho do regiónu Emilia Romagna, sme sa vybrali plní očakávania. Nebola to obyčajná turistická cesta. Aj s fotografom sme sa stali súčasťou dvojdňovej prezentácie slovenskej kultúry v Taliansku, ktorú sme “nasávali” už cestou tam. Stali sme sa totiž členmi posádky autobusu, ktorú tvorila skupinka našich výtvarníkov spolu s orchestrom Jána Berkyho Mrenicu ml.

Mesto Ferrara

Je jedným z najkrajších miest na severe Talianska.  Jeho centrum je UNESCOM vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Tento doslova renesančný klenot s parkmi a záhradami je bohatý na históriu, umenie a kultúru. Nehučia tam autá a nedýchate tam smog – miestni obyvatelia tam jazdia na bicykloch, preto Ferraru volajú Taliani aj „mestom bicyklov”. Narazíte na ne skutočne všade, až sa nám zdalo, že cyklisti tu majú oproti chodcom oveľa väčšie výsady. Je až obdivuhodné, čo dokázali jeho obyvatelia za jeden rok po zemetrasení, ktoré ich postihlo v roku 2012. Stopy po ňom vidíte v kostoloch, v katedrále, posledné lešenie zostalo ešte na vežiach hradu, a preto sú niektoré jeho časti uzavreté, rovnako ako v najvzácnejšom diamantovom paláci v meste.


35 slovenských výtvarníkov zabodovalo

Keďže nám naši športovci v našej reprezentácii veľa radostí nerobia, nastupujeme my. Umenie je totiž tá oblasť, ktorá môže, ako sa športovou terminológiou hovorí, zabodovať. Kiež by bolo takýchto kultúrnych extralíg viac, aby Slovensko predstavili v lepšom svetle“, povedal na margo Art festivalu v talianskom meste Ferrara výtvarník Daniel Bidelnica. A S

Centrom „Art Festivalu” vo Ferrare bol stredoveký Pallazzo Racchetta, ktorý zahŕňal desiatky výstav a iných akcií po dobu piatich mesiacov. Tieto prekrásne historické priestory poskytol jeho majiteľ a veľký fanúšik umenia, Eneriko Ravegnani, ktorý už niekoľkokrát otváral výstavy talianskeho umenia aj v Bratislave. A práve prezentácia slovenského výtvarného a hudobného umenia tento „Art Festival” uzatvárala a bola, ako sa ľudovo hovorí, „čerešničkou na torte”.   

Pallazzo Racchetta je jedným z palácov vo Ferrare, kde sa uskutočnila výstava výtvarných diel 35 slovenských výtvarníkov, ktorých eviduje spoločenstvo Spectrum ART. Medzi nimi boli napríklad Tibor Bártfay, Oto Bachorík, Jana Brisudová, Peter Kľúčik, Fedor Nemec, Róbert Němeček, Ivan Pavle, Ondrej Zimka ml., Drahomír Prihel, Katarína Vavrová, Mária Bidelnicová…

V spolupráci s OZ ALLEGRA sme vybrali vzorku diel tak, aby boli zastúpené mnohé výtvarné disciplíny od maľby cez grafiku, sochu, keramiku, fotografiu až po sklo či textil“, povedal prezident spoločnosti Spectrum ART Dušan Kollár.

O skvelý zážitok a nahliadnutie aj do slovenskej hudby sa postaral orchester Jána Berkyho Mrenicu ml, ktorý v rámci dvoch koncertov predstavil jazz, folklór a rómsku pieseň. Nesporne hudobný večer v znamení rezkých rytmov uchvátil všetkých návštevníkov výstavy.

Súčasťou festivalu bola aj prezentácia knihy  „Il Patto di Roma e la Legione Ceco-Slovacca”
(Pakt Ríma a Československé légie)  formou rozhovoru s jej editorom Francescom Leoncinim, bývalým profesorom univerzity v Benátkach, ktorý je učencom súdobých  dejín strednej Európy.

V Taliansku som vystavoval už viackrát. V Modene v rámci projektu „La Slovacchia incontra Modena”, v archeologickom múzeu v Ríme, kde bola téma Venuša a ja mám Venuše atómového veku, ale aj na iných miestach… I keď my zastupujeme východnú kultúru a tá západná, do ktorej patrí aj Taliansko, je iná, zmysel to má. Môžeme porovnávať, vzájomne sa inšpirovať“, povedal nám Ondrej Zimka ml.

Výstava mala veľmi priaznivé ohlasy, prišli sa na ňu pozrieť aj miestni umelci a kritici. Podľa ich vyjadrenia tam boli „artefakty”, kvôli ktorým sa tam ešte vrátia. Teší nás tento úspech. Veď Slovensko má v každej oblasti čo ponúknuť.
Taktiež Ferrara pôsobila na našich umelcov ako inšpirácia, ktorú majú záujem naši umelci pretaviť do svojej budúcej tvorby.


A na záver –  odpoveď na otázku, či tieto aktivity majú význam?

Dlhodobým a významným  partnerom OZ Allegra pri organizovaní uvedených kultúrno-spoločenských podujatí  v Taliansku, je spoločnosť Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, ktorej cieľom je rozvíjanie vzájomnej spolupráce medzi oboma krajinami, pretože umenie a kultúra obohacujú oba národy  a uchovávajú ich hodnoty pre budúce generácie.
Bez ich partnerskej podpory a podpory Ministerstva kultúry by nebolo možné realizovať takéto podujatia.

ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ            
Photos: Peter Kováč, Leonardo Mucaria, Donato Accogli