Autentické príbehy, nadčasové témy

Telluride Ski Resort – ako nič iné!

0

Tým, ktorým sa Aspen v americkom Colorade zdá už príliš opozeraný alebo v sezóne príliš zaplnený davmi, ponúkame Telluride. História Telluride je od jeho založenia v roku 1887 taká pestrofarebná ako viktoriánske domy lemujúce ulice.


Minulosť

Telluride si v období zlatej horúčky najskôr budoval svoju povesť ako rýchlo sa rozvíjajúce banské mestečko. Mnohí hovoria, že mesto je nazvané podľa telúria, neželezitého prvku obsiahnutého v miestnych bohatých minerálnych zásobách zlata a striebra. Iní zas tvrdia, že názov je odvodený od slovného spojenia „To-Hell-You-Ride“, ktoré sem priniesli zatratenci hľadajúci šťastie v malom kúsku zlata, pričom vopred vedeli o búrlivej povesti tohto mesta. V období najväčšieho rozmachu zlatej horúčky tam žilo asi 5000 obyvateľov, spomedzi nich bolo na prelome storočia viac milionárov ako v samotnom New Yorku. Bohatstvo tohto mesta dokonca prilákalo aj známeho Butcha Cassidyho, ktorý tam začal svoju nemenej slávnu kariéru bankového lupiča. Všetko však má svoj koniec a ten pre Telluride nastal, keď bola v roku 1953 väčšina miestnych baní zatvorená. Mnohé z rodín opustili mesto a tí, čo ostali, sa skôr či neskôr museli zmieriť s tým, že zlaté časy sa skončili. Z Telluride sa postupne, ale isto stalo mesto duchov. Pravidelné bohaté snehové pokrývky kopcov – v istých časoch práve tak zatracované hľadačmi zlata – pomohli Telluride opäť sa vrátiť na mapu. Takmer o 40 rokov neskôr Joe Zoline, bohatý podnikateľ z Beverly Hills, pochopil, ako táto bohatá snehová výhoda môže z Telluride urobiť niečo výnimočné. Jeho sen o lyžiarskej oblasti sa splnil v roku 1972, keď Telluride Ski Resort ponúkol návštevníkom miesto na prespanie a 5 lyžiarskych vlekov. O šesť rokov nato rodáci Ron Allred a Jim Wells tento rezort od Zolina odkúpili a zmenili ho na prvotriedne lyžiarske stredisko. Zdokonalili vleky, rozšírili možnosti ubytovania, občerstvenia a vytvorili inovatívny spôsob prepravy v rezorte lanovkou, ktorú nazvali gondola.


Telluride v súčasnosti

V súčasnosti rezort ponúka množstvo skvelých svahov pre lyžiarov a snoubordistov všetkých úrovní, a to vďaka veľkolepým terénom a jednej z najkrajších panorám v Severnej Amerike. Od dokonale upravených zjazdoviek po nedotknuté horské oblasti, naozaj každý si tam nájde to svoje. Podmienky sú tam také dokonalé, že aj začiatočníci a mierne pokročilí lyžiari môžu vychutnať jazdu a výhľad z najvyšších štítov hôr doteraz vyhradených len pre lyžiarskych expertov.


Mestečká na spôsob európskych vysokohorských „village“

Historické budovy, obrovské pekárne a miestne horské plesá dokonale splývajú v perfektnej symfónii s miestnymi prvotriednymi hotelmi, reštauráciami, obchodmi a kúpeľnými zariadeniami. Jedinečný systém dopravy, ktorý v celom rezorte zabezpečuje spomínaná gondola, vytvára z Telluride výnimočné lyžiarske stredisko. Pôsobí akoby odtrhnuté od okolitého sveta, na druhej strane poskytne perfektné podmienky na lyžovanie a zimnú zábavu. Telluride je, skrátka, tou najlepšou destináciou, kde si užijete lyžiarsku sezónu tak ako nikdy predtým!


Cestujeme do Telluride

Telluride sa nachádza v juhozápadnej časti Colorada v nádherných horách San Juan. Jednou zo skvelých výhod tohto strediska je jeho dostupnosť. Do rezortu sa dostanete z dvoch regionálnych letísk – Telluride Regional Airport a Montrose Regional Airport, kam lietajú pravidelné linky z deviatich amerických veľkomiest dostupných z celého sveta. Bezplatný unikátny spôsob dopravy lanovkou (gondolou) vás bezpečne dopraví medzi svahmi do centra Telluride či Mountain Village, a to bez toho, aby ste vôbec museli použiť auto! Obe mestá nie sú veľmi vzdialené, počas 20-minútovej jazdy gondolou vychutnáte prekrásny výhľad na čarokrásnu prírodu.


Kam skloniť hlavu

Kým dni si užívate na svahoch, noci môžete tráviť v hoteloch či na privátoch v Telluride alebo v Mountain Village; sú umiestnené buď priamo na úpätí svahov, alebo učupené v pokojných oblastiach. Za zmienku určite stoja Bear Creek Lodge, hotel Madeline, hotel Telluride či See Forever Village.


Načerpajte energiu

Tú môžete načerpať vo viac ako päťdesiatich miestnych prvotriednych reštauráciách, baroch a kaviarničkách. Od romantických bistier a westernových steakhousov po pizzérie, suši bary. Chutné možnosti, ktoré uspokoja chuťové bunky aj tých najnáročnejších gurmánov.

Alpino Vino – luxusná reštaurácia umiestnená vysoko v horách ponúka nielen fantastický výhľad zo svojej terasy, ale aj excelentné menu.

Allred’s – na vrchole trasy gondoly ponúka dych vyrážajúci výhľad a čerstvé menu miestneho šéfkuchára zase sľubuje nezabudnuteľný večer.


Niečo navyše:

Veľký kus histórie tohto lyžiarskeho rezortu od jeho počiatkov až podnes vám pomôže objaviť v miestnom múzeu Telluride stránka www.TellurideMuseum.org.

Michaela Fuleková                                                                       Photos: Telluride Press

http://tellurideskiresort.com