Autentické príbehy, nadčasové témy

The perfect present

0

The perfect present

Alebo dokonalý dar. To je názov jedného z mnohých dielov kultového seriálu Sex v meste, ktorý jeho fanúšikovia považujú za absolútnu jednotku seriálového neba. New York, móda, krásne ženy, príťažliví muži, otvorené názory a neškrobený vtip – len málokto nepodľahne. Že si ho zamilujú iba ženy? Omyl. Choďte si do kina vychutnať druhé filmové pokračovanie. Uvidíte, koľko mužov napočítate. A nebude ich málo.

Sex v meste bez hanby hovorí o veciach, ktoré sme v spoločnosti vždy taktne prechádzali mlčaním. Ani samotní tvorcovia seriálu, spoločne s autorkou knižnej predlohy Candace Bushnell, asi nepredpokladali, že i vďaka samotnému seriálu dostane emancipácia žien tak výraznú zelenú. O všetko sa postarali štyri hlavné hrdinky – novinárka Carrie Bradshaw, majiteľka PR agentúry Samantha Jones, galeristka Charlotte York(ktorá v seriáli príde k ešte dvom extra priezviskám) a právnička Miranda Hobbs. Každý charakter tejto sympatickej štvorice je diametrálne odlišný, a každá žena pred obrazovkou si v nich nájde to svoje – dravosť, zmyselnosť, naivitu, cynizmus, zmysel pre módu, túžbu po pánovi dokonalom(alebo ho pokojne volajme rovnako ako Carrie – pán Božský)…vyberte si, čo len chcete.

Mnohí istotne veľa krát prepli kanál, na ktorom bežal Sex v meste, v domnienke, že nechcú pozerať nič, čo nesie v názve „sex“. Avšak tí, ktorí sa rozhodli dať šancu aspoň jednej epizóde, pochopili, že nejde iba o to jedno. Ide o oveľa viac – o takmer dokonalé zobrazenie reality, ktorú ženy(a nielen tie newyorské) dennodenne zažívajú. Carrie čerpá inšpiráciu z každodenného života ako svojho, tak i zo života svojich troch priateliek. Každá epizóda sa nesie v duchu obsahu jej pravidelného stĺpčeka v novinách, ktorý sa vždy zameriava na témy, ktoré všetkých tak veľmi priťahujú. Prečo? Pretože sa v nich tak poľahky nájdeme. A všetky tie luxusné topánky, šaty od najlepších módnych dizajnérov a krásne šperky – tie sú len čarovnou esenciou navyše, ktorú seriál pridal do receptu, ktorého výsledok zožal úspech na celom svete. Sex v meste sa však o svoj úspech rád rozdelil, vďaka nemu sa mnohí návrhári topánok a šiat vyhrievajú na módnom výslní už roky, mesto New York sa stalo ešte atraktívnejšou destináciou a hlavne…muži sa naučili lepšie rozumieť ženám. Áno, Sex v meste je bezpochyby dokonalým darom.

Čo ste možno nevedeli:

Kim Catrall odmietla úlohu Samanthy dvakrát, nakoniec sa však dala presvedčiť na nakrútenie pilotnej epizódy. Kto by sa čudoval, že sa jej v seriáli nakoniec tak zapáčilo.
Cynthia Nixon si kvôli úlohe Mirandy roky farbila svoje prírodne blond vlasy na ryšavo.
– Sarah Jessica Parker odmietla akúkoľvek scénu, v ktorej by sa mala objaviť nahá.  Ostatné tri predstaviteľky takýto problém zjavne nemali.
– Až v poslednej epizóde sa dozvieme, že Pán Božský sa vlastným menom volá John. V prvom filme nás konečne prestali napínať, a obdarili nás aj ďalšími informáciami z jeho rodného listu.
– Fanúšikovia Sexu v meste si môžu objednať jazdu vyhliadkovým autobusom, ktorý ich prevezie po všetkých zaujímavých miestach, ktoré sa v seriáli objavili.
– Outfit baletky, ktorý má Carrie oblečený v úvodných titulkoch, stál len päť dolárov vo vintage obchode.

– Vo filmovej scéne, počas ktorej sa odohráva fotenie svadobných šiat pre magazín Vogue, bol použitý skutočný tím ľudí, ktorí pre Vogue pracujú.
– Gurhan Orhan je jedným z dvorných návrhárov šperkov pre hlavné hrdinky.
– Sex v meste je prvým filmom, v ktorom sa objavil iPhone.

Rebecca Šafariková                                                    Photos: Continental film

www.sexandthecitymovie.org