Autentické príbehy, nadčasové témy

Tikajúca legenda CORUM

0
Tikajúca legenda CORUM

Na otázku, čo robí čas zaujímavým, existuje jediná správna odpoveď – CORUM. Nevyčerpateľná kreativita tejto švajčiarskej značky si razila cestu aj vo vízii oživiť duchov minulosti  a vdýchnuť život ikonickému radu hodiniek Heritage.

Veľký tresk

Takto by sa dal charakterizovať rok 1955, keď sa špičkový hodinár Gaston Ries spolu s jeho rovnako nadaným synovcom Reném Bannwartom rozhodli transformovať skromnú hodinársku dielňu do medzinárodne renomovaného formátu. Vychádzajúc z myšlienky, že „hodinky sú pre muža jediným dovoleným šperkom v spoločnosti“ vybudovali sebavedomú koncepciu značky koncentrovanú na individualitu nositeľa. Na tomto jedinečnom „podhubí“ je vytýčený aj jeden z pilierov spoločnosti, rad Heritage, ktorého aktuálne striktne limitované modely vznikli ako reedície pôvodných skvostov. Historické dedičstvo je tak zachované a modifikované novými geniálnymi prístupmi.

 

Manažérska stratégia

Výnimočne odvážne, 38-milimetrové mechanické majstrovské dielo Chargé D´affaires demonštroval svetu v roku 1956 René Bannwart. Hodinky provokovali špecifickým dizajnom (puzdro bolo oddelené od remienka) a zabudovaným budíkom, ktorého misiou bolo signalizovať zaneprázdneným biznismenom dôležité termíny. Pohľad do minulosti bol pre CORUM najlepším sprievodcom do budúcnosti: znovuzrodenie tohto „vintage“ modelu sa odohralo v roku 2012! Absolútnym unikátom je srdce hodiniek, originálny historický strojček z roku 1956 vkladaný do takmer identického tela „mašinky“ rukami hodinárskych majstrov 21. storočia. Doslova pôžitkom je zadná strana hodiniek v štýle „skelet“, ktorá vďaka antireflexnému zafírovému sklíčku odhaľuje neuveriteľne transparentnú formu s fenomenálnou súhrou detailov hodinárskej alchýmie.

 

Triezve „oblekovky“

Ostrým konkurentom je vynovený model Grand Precis, ktorý tlmočí svedectvo osobitosti značky CORUM. Dobrodružstvo sa začalo v roku 2009, keď bol v podkroví manufaktúry CORUM objavený osudový poklad skrývajúci zhruba 200 setov strojčekových komponentov  pôvodného modelu z roku 1957. Ďalšie dva roky trvalo, kým svetlo sveta uzrela prísne limitovaná kolekcia so 150 exkluzívnymi kúskami („reinkarnovanie“ ďalších exemplárov nie je možné pre nedostatok originálnych súčiastok). Hodinky Grand Precis, vo voľnom preklade „Veľká presnosť“, tak symbolizujú kombináciu výnimočného „know-how“ precíznych dizajnérov a revolučných kriviek. Táto výnimočnosť je ukrytá v 38,5-milimetrovom tele hodiniek (prvý model bol o 2,5 milimetra menší). Trvalý zdroj fascinácie predstavuje štýlový remienok z krokodílej kože, ktorý vnáša elegantný akcent do číselníka s farbou „champagne“.

 

Srdcovka prezidentov

Radikálne odlišný ikonický kúsok z roku 1964 – Double Eagle Coin – získal stupeň najvyššej výnimočnosti vďaka spojeniu so zápästiami viacerých amerických prezidentov (L. Johnson, R. Nixon, J. Carter, R. Reagan, G. Bush st., B. Clinton). Moderná interpretácia dnes už svetovo vychýreného modelu s „dvojitým orlom“ excelentne zachytáva čistotu a emócie originálu. Na výrobu týchto nekonvenčných hodiniek je použitá autentická 20-dolárová minca z 22-karátového žltého zlata, do ktorej je priamo integrovaný esenciálny prvok hodinárstva – ultratenký automatický strojček. „Coin watch“ tak disponujú hrúbkou iba 6,4 milimetra! Priečne rozrezaná minca na dve polovice tvorí číselník aj veko hodiniek (ostatní výrobcovia pritom zvyčajne používajú mincu iba ako číselník). Prísľub večnosti dodáva naopak osadený 0,17-karátový diamant tróniaci na korunke hodiniek.

 

Ingot Watch – „Investment in time“

Ak by sme výrok Filipa II. Macedónskeho „zlato robí impérium“ preložili do jazyka značky CORUM, vyhlásili by sme, že „Ingot robí CORUM“. V roku 1977, na počesť najuniverzálnejšieho zo vzácnych kovov – zlata, vytvorili švajčiarski experti hodinky, v ktorých bol hlavným komunikačným prostriedkom číselník so zlatou tehličkou (ingot) dokonale vystihujúci atmosféru ťažkého luxusu. Zákulisie tohto aktu je veľmi špecifické. Keďže CORUM nechcel „zabiť“ hodnotu štandardizovaných ingotov, požiadal Úniu švajčiarskych bánk o vytvorenie mimoriadneho 15-gramového ingotu z 24-karátového zlata s centrálnym otvorom pre hriadeľ ručičiek.

 

Zlato ne(s)klame

Roky plynú, ale príťažlivosť zlata zostáva rovnako vzrušujúca, a preto sa CORUM rozhodol vzdať hold historickému modelu zo 70. rokov prostredníctvom zrevidovaného výtvoru s rafinovaným retro nádychom – Corum Heritage Ingot Watch. Nepochybujeme, že budete okamžite presvedčení o hlbokom potenciáli týchto hodiniek. Obvod ingotu s rozmerom 27 x 36 milimetrov má jemne zaoblené hrany, zatiaľ čo diskrétne značenie hodín vystupuje z vnútorného rámčeka, aby neskazilo puristický estetický dojem. Autentická tehlička z rýdzeho zlata s hmotnosťou 15 gramov hostí nápis 999,9 indikujúci najvyšší stupeň čistoty vzácneho kovu. Celá táto znamenitá kompozícia je umiestnená do rámu s decentným obdĺžnikovým puzdrom z 18-karátového žltého zlata. Nepatrné vrúbkovanie na stranách sa odráža na korunke nesúcej emblém značky CORUM so skrytým posolstvom „key to beautiful time“.

 

Kľúč od času

Nad všetkými týmito tikajúcimi šperkmi strávili majstri svojho remesla tisíce hodín. Vďaka svojmu nadaniu vytvorili nesmrteľné stroje času zasvätené rýdzo mužskému svetu, kde nekompromisne vládnu presnosť, funkčnosť a odvaha byť sám sebou.

 

Text a Foto: Briliant

 

www.briliant.sk