Autentické príbehy, nadčasové témy

To najlepšie v Louisville / INTERVIEW

0

Keď som čakal na letisku O´Hare v Chicagu na let do Louisville, premýšľal som nad tým, ako asi zvládnem stretnutie so Susan Dallasovou, ktorá pracuje v Louisville Convention & Visitors Bureau. Boli sme dohodnutí, že ma počká na letisku v Louisville a potom spolu pôjdeme na večeru do vychytenej reštaurácie Lynn´s Paradise Cafe. Po uplynutí niekoľkých mesiacov, ktoré prešli od môjho pobytu v najväčšom meste štátu Kentucky, premýšľam, že bola tým najlepším v Louisville.

Posúval som sa eskalátorom dolu do haly, kde som si chcel prebrať batožinu. Susan ma čakala presne tam, kde sme sa dohodli deň pred odchodom zo Slovenska. Nie je nič krajšie, ako nájsť niekoho známeho v absolútne cudzom meste. Mal som to šťastie, že na letisku ma čakala práve ona. Okamžite po prvom kontakte, pozdravoch a zdvorilostných frázach som vedel, že Louisville bude úžasný. Aj vďaka Susan Dallasovej som spoznal toto krásne mesto na rieke Ohio. Preto som považoval za vhodné, aby sa stala aj vašou sprievodkyňou týmto krásnym mestom.

Susan, aj keď sme spolu prešli niekoľko zaujímavých miest v Louisville, rád by som priblížil toto skvelé mesto našim čitateľom. A myslím si, že najlepšie im ho dokážete predstaviť práve vy. Prečo by si mali návštevníci vybrať práve Louisville?
Louisville je domovom viacerých unikátnych atrakcií. Napríklad, slávnemu hipodrómu Churchill Downs patrí každý rok prvá sobota v máji, kedy sa tu konajú najslávnejšie dostihy v USA – Kentucky Derby. Pokiaľ sa objavíte v Churchill Downs, tak určite nezabudnite navštíviť Kentucky Derby Museum, ktoré umožňuje návštevníkom počas celého roka „privoňať“ si atmosfére týchto slávnych dostihov.
Zaujímavosťou tiež je, že jeden z najznámejších športovcov sveta, Muhammad Ali, pochádza práve z Louisville. Tejto osobnosti boxu je venované Muhammad Ali Center. Odporúčam Kentucky Museum of Art and Craft, ktoré prezentuje prácu miestnych umelcov. Ak ste fanúšikom bejzbalu, nesmiete vynechať ani Louisville Slugger Museum & Factory. Práve tu sa dozviete, že väčšina profi hráčov používa palice z nášho mesta. No a po prehliadke múzea a fabriky dostanete svoju vlastnú, aj keď menšiu, palicu na pamiatku. Louisville je „riečne“ mesto a za pozornosť tiež stoja vyhliadkové lode, z ktorých si môžete vychutnať plavbu po rieke a neskutočne krásne pohľady na  Louisville a jeho okolie. Najstaršou loďou je parník The Belle of Louisville, ktorý premáva počas letných mesiacov. Mesto sa okrem toho môže pochváliť množstvom domov a stavieb z viktoriánskej éry a nádhernými parkmi. Tie dizajnoval Frederick Law Olmsted, prominentný architekt, ktorý navrhol aj Central Park v New Yorku.
Myslím, že užitočnejšia ako slová, bude vaša návšteva Louisville.

Mesto má skutočne unikátnu atmosféru. Mohli by ste vysvetliť tajomstvo pohostinnosti a priateľského správania jeho obyvateľov?
Neviem, či existuje nejaké „tajomstvo“ ohľadne našej pohostinnosti. Ale v mnohých aspektoch je Kentucky považované za južný štát. Južanská pohostinnosť je pre tieto oblasti USA príznačná. Okrem toho, držíme sa „zlatého pravidla“ – k ostatným sa správame tak, ako chceme, aby sa oni správali k nám.

Louisville – to je aj bourbon. Kentucky je predsa centrom jeho produkcie. A je tu aj mnoho možností, ako sa o tomto nápoji dozvedieť viac. Čo nám o ňom poviete vy? Ktorý bourbon je najviac populárny?

Ktorý je najpopulárnejší? To je ťažko povedať. Všetky druhy bourbonu majú svoje špeciálne vlastnosti a nuansy chuti. Najznámejší je však asi Jim Beam, ten je podľa mňa najlepšie predávanou značkou vo svete. Zaujímavosťou je, že 95 percent bourbonu sa produkuje práve v Kentucky. Každý výrobca má svoju históriu a príbeh. Ak sa o týchto veciach chcete dozvedieť viac, výlet do Kentucky je nevyhnutnosťou.

Návšteva v Louisville však ponúka aj možnosti kulinárskeho vyžitia. Čo z miestnej kuchyne by ste nám odporučili?
Našim miestnym favoritom je Jack Fry’s. Táto reštaurácia má svoju dlhoročnú tradíciu a ponúka výborné menu. Zaujímavým miestom je aj Bourbon´s Bistro, ktoré ponúka jedlá inšpirované týmto destilátom. Samozrejme, v jeho portfóliu nájdete aj obrovský výber whisky a bourbonu. Najslávnejším miestom, kde sa zrodilo famózne jedlo Hot Brown – takzvaný otvorený sendvič s morčacím mäsom, je Brown hotel. Aj keď ho objavíte v ponuke ďalších reštaurácií, ten v Brown hoteli je originálny. Výborné steaky zas pripravujú v Pat´s Steak House. Ďalšími podnikmi čo stoja za zmienku sú Oakroom – reštaurácia v hoteli Seelbach Hilton je jedinou reštauráciou ocenenou piatimi hviezdičkami, známa svojou regionálnou kuchyňou, Lynn’s Paradise Cafe – očarí vás svojím interiérom a skvelou domácou kuchyňou, či talianska reštaurácia Vincenzo’s – v samom srdci „downtownu“. Musím spomenúť aj reštauráciu Proof on Main, ktorá patrí k najlepšej desiatke nových reštaurácií v USA. Tu spoznáte chutnú stránku Louisvillu.

Peter Fritz                                                       

Photos: Peter Fritz, Susan Dallas Archive, Louisville Convention & Visitors Bureau

www.gotolouisville.com