Autentické príbehy, nadčasové témy

Tomáš Maštalír: Milujem život!

0
Tomáš Maštalír: Milujem život!

Jeden z najúspešnejších slovenských hercov Tomáš Maštalír. Nedáva rád rozhovory, ale pre Milliard Sun čo to prezradil.

 

Čo majú seriály Dr. Ludsky, Ordinácia v ružovej záhrade spoločné s Letnými shakespearovskými slávnosťami na bratislavskom hrade či divadelnými hrami Hamlet,

Madame Bovary alebo Skrotenie zlej ženy? Na prvý pohľad možno málo. Ale – spája ich jedno meno. Meno herca Tomáša Maštalíra. Účinkoval vo všetkých vyššie menovaných.

 

Posúva sa vpred

To ale neznamená, že na sebe nepracuje. „Čoraz viac si uvedomujem, že ten, kto je so sebou spokojný a myslí si, že nemusí na sebe pracovať, je na zlej ceste. Dúfam, že to nie je o mne, že sa stále posúvam a budem sa aj v budúcnosti o to snažiť. A snažím sa byť v pohode. Byť sám sebou a byť šťastný.“

A s tým súvisí aj jeho ďalšie krédo: Žijem prítomným okamihom, ale to, čo sa za tým skrýva, nie je bohémstvo. Rozhovory pritom, paradoxne, ako sám dodal, nedáva rád.

„Nie som mimoriadne zdielny človek. Ďalšia vec je, že už som trošku vysadený na otázky typu ako som sa dostal k herectvu, či cvičím, kam chodím na dovolenku. A keď to má byť len rozhovor pre rozhovor, tak mám pocit, že človek už trepe. Nie som veľmi extrovertný”.

 

„Herec“ od základnej školy

Napriek tomu, vydal sa na hereckú cestu. Tomáš už ako žiak základnej školy prednášal prózu. Neskôr študoval na modranskom gymnáziu. Do Bratislavy odišiel na Vysokú školu múzických umení, kde v roku 2000 úspešne skončil štúdium v odbore divadelné herectvo.

A nie len úspešným divadelným, filmovým a televíznym hercom. Získal aj niekoľko ocenení – titul Talent roka 2007 a v tom istom roku aj sošku OTO. A vedeli ste, že medzi jeho vášne patria rýchle autá a zúčastňuje sa aj pretekov do vrchu? „Autá a motorky ako také. Tie ma zaujímali vždy. Vytvárajú fascinujúci svet, ktorý mi poskytuje absolútnu prítomnosť. A predstavte si, ako celoživotný odporca zimy som sa úplne otočil a pred pár rokmi som si zamiloval lyžovanie”. „Začal som lyžovaním len pred piatimi rokmi. Snažím sa na to využiť každý voľný čas, ktorý mám od jesene do jari. Veľmi rád chodím lyžovať na ľadovec. Niekedy je to náročné, keď vás po celodennej lyžovačke čaká 600-kilometrová cesta domov, ale stojí to za to. Je to skutočný relax. Ale ja ho dokážem nájsť aj vo chvíli pokoja. Občas potrebujem byť sám a ticho. Často sa po celom dni idem ešte povoziť v aute. Je ťažké zliezť z javiska, ísť domov a ľahnúť si spať. Máme takzvaný dojazd, treba to všetko nechať doznieť, vypnúť“.

V SND od roku 2000

Tomáš Maštalír je členom činohry SND už od roku 2000, kedy skončil vysokoškolské štúdium. V Činohre vytvoril takmer 50 postáv. Medzi najvýznamnejšie určite patria:

Kráľ Oidipus (Sofoklés: Vládca Oidipus, 2001), Lančarič (L. Ballek / O. Šulaj: Pomocník, 2000), Picasso (S. Martin: Picasso v bare Lapin Agile, 2001), Sganarel (J. B. P. Molière: Don Juan, 2002), Michal (M. McDonagh: Ujo Vankúšik, 2003), Vojak (L. Lahola / P. Pavlac: Rozhovor s nepriateľom, 2004 ) či Chatelet (D. Besse: Riaditelia, 2005).

 

Rýchly rozstrel:

Otázka  / odpoveď

pizza alebo hamburger / pizza

blondína alebo brunetka / závisí od situácie

Taliansko alebo Chorvátsko / Grécko

Nikdy by nevypil pivo.

O Tomášovi

  • Fenomén Instagram a Facebook sa ho príliš nedotýka, no aj napriek tomu patrí k jedným z najžiadanejších a najznámejších slovenských hercov.
  • Verejnosti a jeho fanúšikom je už dávno známe, že miluje rýchle autá a adrenalín. Nám prezradil ešte aj to, že má rád Slovensko, aj keď dostal nejednu ponuku zo zahraničia, svojej rodnej krajine zostal verný.
  • Miluje dobré jedlo a obzvlášť ryby a plody mora.
  • Rád cestuje do Grécka na ostrov Thassos, kde si vychutnáva všetko, čo grécka kuchyňa ponúka. Tomáš odporúča reštauráciu Piatsa Michalis.
  • Jediné nohy, ktoré ho v poslednom čase zaujali, boli tie krabie.
  • Byť pár dní len v spoločnosti samého seba mu vôbec neprekáža, skôr túto krátkodobú samotu potrebuje.
  • Na dovolenke si nikdy na sto percent neoddýchne.
  • Odkaz pre začínajúcich hercov: Herectvo vyzerá ako dobrý biznis, ale potrebujete mať výdrž, sebazaprenie, treba na sebe makať a je to nikdy nekončiaca práca.
  • Nerád o sebe veľa rozpráva. Ako sám vraví: „Všetko čo som o sebe

 

Jakub Steiner

Fotografie: Patrícia Kvasňovská