Autentické príbehy, nadčasové témy

Toskánsko – kraj dobrého vína a kolíska nesmrteľnej renesancie

0

Pôvabné Toskánsko je krásny kraj s úrodnými poliami, príjemnou klímou a bohatou vegetáciou, rozkladajúci sa pri pobreží Tyrrhenského mora v strednom Taliansku. Na jeho pobreží natrafíte na zlatisté piesočnaté pláže, skaliská či priezračné romantické zátoky. Toskánske pobrežie s píniovými hájikmi a zátokami je príliš krásne na to, aby sa mu dalo odolať. Rovnako tak však mnohých návštevníkov lákajú aj liečivé kúpele, ako napríklad Motecatini Terme, či Bagni di Lucca.

Komu by sa predsa len zunovalo pobrežie, môže zájsť hlbšie do vnútrozemia. V prípade Toskánska nebude ľutovať. Kraj bohatý na históriu sa pýši stredovekými náhornými mestečkami, ktoré majú svoje kúzlo a osobitosť a ako kolíska renesancie taktiež neuveriteľnú zbierku umeleckých diel. Cestičky vedúce k usadlostiam na úpätí pahorkov sa kľukatia krajinou pomedzi zelené stráne, vinice, olivové háje a aleje cypruštekov. Dedinské statky, panské sídla i stredoveké usadlosti, ktoré sa dochovali takmer nedotknuté od čias, kedy vznikli, tvoria spoločne celok obdivuhodného architektonického bohatstva.

Rovnako ako celé Taliansko i Toskánsko má svoje preslávené víno. Nachádzajú sa tu rozsiahle vinice, kde sa o plody starajú len tí najpovolanejší. Značkové vína a nádherná prírodná scenéria sú ako stvorené nato, aby ich ospevovali slávni umelci.
Umelecká tvorba v spojení s Toskánskom je zrejme najviac spätá s mestom Florencia. Nádherné stredoveké sídlo považujú mnohí za najkrajšie mesto celého Talianska. Prakticky v každej časti Florencie sa nachádza historická budova, či iný umelecky hodnotný monument. Aj preto ju jedna z mojich známych zrejme nazvala „múzeom pod holým nebom“. Umelecký dojem však nedodávajú mestu len historické klenoty z čias renesancie, ale tiež množstvo divadiel, kín a reštaurácií či kaviarní. Mesto je rodiskom mnohých slávnych umelcov i vedcov. Stačí spomenúť Galilea Galileia, Michelangela, či Leonarda da Vinciho. Na potulkách Florenciou navyše natrafíte na uličky s obchodmi a butikmi svetových značiek a najmä prepychové zlatníctva.

Okrem Florencie vládne renesančná atmosféra aj v iných okolitých mestách. Napríklad v Siene, v blízkosti ktorej leží známa vinárska oblasť. Ústredné námestie v tvare lastúry Piazza del Campo sa radí k najväčším renesančným námestiam Európy.
Kto navštívi tento kraj, celkom určite nesmie obísť ďalšie slávne mesto Toskánska – mesto Pisa. Podobne ako Siena či Florencia ponúka viacero pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. Z nich jednoznačne vyniká šikmá veža na Campo dei Miracoli – Námestí zázrakov.

Nielen krásne, ale aj bohaté – to je len z jedna z mnohých charakteristík azda najkrajšieho kraja v Taliansku. Je jedným  z najbohatších  talianskych krajov s najvyššou životnou úrovňou a určite sa ho oplatí navštíviť.

Michaela Fuleková                           Photos: Phototecca Enit

www.discovertuscany.com