Autentické príbehy, nadčasové témy

Toskánsko na Slovensku / INTERVIEW

0

Neopakovateľná vôňa Toskánska, atmosféra, ktorú môžete zažiť len v Taliansku, je prekvapujúco na dosah. Ak patríte k obdivovateľom talianskej kuchyne, rezervujte si čas a navštívte reštauráciu Antica Toscana v Bratislave – Rusovciach. Ja som si nenechal ujsť príležitosť spoznať čaro tejto reštaurácie a pritom som sa pozhováral s jej majiteľom Mirkom Berrettinim.

Náš rozhovor by sme mohli začať dobrým predjedlom. Myslím, že váš príbeh by mohol byť tým vhodným úvodom. Vyštudovali ste architektúru a dnes namiesto projektových riešení vediete reštauráciu Antica Toscana. Čo vás priviedlo k tomuto rozhodnutiu?
Každá skúsenosť v živote, hlavne v kultúrnej sfére, obohatí človeka a umožní mu, aby sa dokázal pozerať na svet inými očami. Prechádzka v nádhernom meste, obdivovanie krás architektúry alebo sledovanie umeleckých diel oblaží vašu dušu podobne, ako dokonale pripravená a esteticky podávaná večera. Takže architektúru, ktorej sa momentálne aktívne nevenujem, však naďalej využívam. Jej odkaz a kus svojho srdca vkladám do receptov vo svojej reštaurácie.

Vojsť do vašej reštaurácie znamená oveľa viac, než pocit prísľubu dobrého jedla a nápojov. V istom okamžiku si uvedomíte, že ste sa stali súčasťou úžasnej atmosféry Talianska a obľúbeného regiónu – Toskánska. Mohli by ste vysvetliť vašu filozofiu, ktorá je taká príťažlivá a pôsobí na vašich návštevníkov?
Položili ste mi náročnú otázku, pretože na každého návštevníka pôsobí atmosféra reštaurácie individuálne. My (ja a môj personál) prežívame každý deň ako pravá toskánska rodina – spontánne. Jednoducho, neustále sa snažíme vytvárať príjemný pocit domácej atmosféry, ktorá sa prelína aj do našich jedál. K tomu je dôležité spomenúť skutočnosť, že svoju jedinečnosť sme dosiahli aj vďaka storočným receptúram mojich predkov. Veď zvykne sa hovoriť, že centrum rodinného života sa sústreďuje okolo kuchyne a naším cieľom je priviesť do našej veľkej rodiny aj našich zákazníkov.

Mohli by ste prezradiť čo to o toskánskej kuchyni a vínach? V čom sú výnimočné?
Víno a kuchyňa úzko súvisia, netvoria dve rozdielne časti nejakej knihy. Symbolicky skôr predstavujú dve strany jednej mince. To znamená, že sa rodia v tej istej zemi, stáročia sa zdokonaľujú vďaka poctivej práci mnohých ľudí. Medzi vínami a kuchyňou prebieha dlhodobý dialóg. Jedna strana dopĺňa druhú. Hrozno, z ktorého vzniká skvelé víno sa rodí pár metrov od miesta, kde dozrievajú ďalšie suroviny, také dôležité pre vynikajúcu kuchyňu. V tomto je Toskánsko výnimočné. Tisíc rokov chutí, vôní, kombinácií jedál a vín, ale aj kombinácia národov a kultúr, ktoré sa miešali a striedali v tomto kraji, pričom denne vytvárali unikátne zvyky a produkty, sa nezmazateľne zapísali do histórie gastronómie tohto regiónu.

Okrem samotnej kuchyne ponúkate devízu, ktorá často mnohým reštauráciám chýba. Tou je zážitok. Čo všetko objaví návštevník vašej reštaurácie, ktorý sa rozhodne stráviť chvíle u vás?
Osobne by som bol veľmi rád, keby sa naša reštaurácia stala akousi cestovnou kanceláriou chutí. To znamená, že sa snažíme pripravovať, variť a ponúkať jedlá z originálnych a kvalitných surovín, ktoré svojou vôňou môžu evokovať pocit, že dýchate pravú toskánsku arómu a zároveň na vás pôsobia črty talianskej kultúry. Imaginárne by sme chceli aby sa návštevníci u nás cítili podobne, ako keby sedeli pri otvorenom okne s výhľadom na toskánsku krajinu . Návšteva u nás by mohla predstavovať symbolický prvý krok pred návštevou tohto krásneho regiónu Talianska.

Peter Fritz                          Photos: Šimon Šicko
www.anticatoscana.sk