Autentické príbehy, nadčasové témy

TOUR DE CAFÉ: Káva v štýle “1920´s”

0

Kaviarne sú už veľmi dlho miestom stretávania priateľov, nezáväzných „prvých rande“, obchodných stretnutí, ale aj tradičného rituálu rannej či popoludňajšej kávy jednotlivcov.

Kaviarenský život sa dlhé desaťročia spája s metropolou Rakúska, avšak tradičnými kaviarničkami s pravou atmosférou bolo na začiatku minulého storočia posiate celé Bratislavské korzo. Po druhej svetovej vojne však mnoho tradičných kaviarní v Bratislave akoby zmizlo z povrchu zemského. Tradíciu jednej z najznámejších – Café Mayer, sa v roku 1997 podarilo úspešne obnoviť.

Café Mayer je v súčasnosti skutočne jednou z mála pravých kaviarní, ktoré si zachovali svojho ducha a špecifický „starý“ štýl. Táto kaviareň leží v samom srdci bratislavského Starého mesta, medzi Hlavným a Hviezdoslavovým námestím, čo prispieva, spoločne s vynikajúcou kávou a priam vychýrenými zákuskami k tomu, že v niektorých dňoch v nej ťažko nájdete voľný stôl.

Káva teda ani zďaleka nie je jediným lákadlom pre kvantá domácich „štamgastov“ ako aj zvedavých zahraničných turistov. Mayer ponúka desiatky druhov skvelých zákuskov. Výber káv je takisto bohatý, okrem tradičných druhov ponúkajú celý rad kávových špecialít. To v kombinácii so štýlovým interiérom, ktorý takmer zhodný s tým pôvodným zo začiatku 20. storočia, spôsobuje, že Mayer sa často vyskytuje v zozname turistických atrakcií, ktoré odporúčajú bedekre o Bratislave pre zahraničných turistov.

Words & Photos: František Kvarda   

www.bratislava.sk