Autentické príbehy, nadčasové témy

Trendom je vychutnávanie si kvality (Promile s noblesou)

0
Trendom je vychutnávanie si kvality (Promile s noblesou)

Kadečo môžeme súčasnej dobe vyčítať, ale pokiaľ ide o to, čo jeme a pijeme, trend je veľmi príjemný. Dávame si záležať na chutnom a kvalitnom jedle, vyberáme si dobrú kávu a aj zážitky ukryté vo fľašiach musia mať úroveň. Lebo nejde len o prežitie, ale aj o pôžitok.

 

Zrejme máte celý zoznam reštaurácií, kam sa oplatí zájsť za výnimočnou kvalitou. Máte však jasno aj v tom, prečo a ako piť s noblesou? „Niektorí považujú alkohol výslovne za nepriateľa a metlu ľudstva, iní, naopak, v ňom vidia možnosť spríjemniť si popoludnie či večer. A tu sa mi derie do úst slovo „noblesa“ v jeho významoch ako  vznešenosť, jemnosť, šľachetnosť, urodzenosť. A tie sú spojené so zážitkami. Osobne som v spojení s alkoholom už dávno nevidel ani len mladých ľudí v situáciách, ktoré sú pod ľudskú dôstojnosť. Ľudia sa učia piť zodpovedne. To je trend súčasnosti a my ho zo všetkých síl podporujeme.“ hovorí Ing. Martin Lešo, konateľ spoločnosti KOFT, s. r. o. (distribútor prémiového alkoholu oslavuje 25 rokov).

O viacerých druhoch alkoholu sa dozviete viac v projekte Otázka vo fľaši, ktorý podporuje zodpovedné pitie alkoholu.

Kráľovské šampanské

Už celé desaťročia je najtrendovejším šampanským Moët & Chandon, ktoré sa pije na kráľovských dvoroch, dopriavajú si ho hrdinovia kasových trhákov a nechýba na žiadnom červenom koberci. „Trendovým tipom je Moët & Chandon Ice Impérial, jediné šampanské, ktoré je špeciálne namiešané, aby sa vychutnávalo s ľadom, ideálne pri vode počas krásneho slnečného dňa. Tento rok k tomuto variantu pridávame aj Moët Ice Rosé. Pre tých, ktorí viac obľubujú svieže ružové šampanské.“ Janka Pršanová, Brand Manager spoločnosti KOFT.

Whisky s noblesou

Whisky je destilát z obilnín, zrejúci zväčša v dubových sudoch minimálne tri roky, často však aj viac ako 15 rokov. Chuť je ovplyvnená množstvom faktorov, medzi inými aj druhom obilnín, prítomnosťou rašeliny pri výrobe a podobne. Farba je zase ovplyvnená aj drevom zo suda. Slovo whisky sa používa pre destiláty zo Škótska, Walesu, Kanady a Japonska a tvar whiskey zase pre moky z Írska a USA.

„Ak si objednáte pohár whisky/whiskey a donesú vám ju rovno zmiešanú s ľadom, s ľadovou tvárou ho vráťte. Správne servírovanie je destilát v nízkom pohári z hrubého skla, ľad v extra nádobe.“ radí Peter Schmidt, Brand  Manager z KOFT, s.r.o. pre značky The Famous Grouse, Macallan a Highland Park.

Martini trend

Jedinečné spojenie suchého vína a niekoľkých desiatok rôznych byliniek z celého sveta tvorí unikátnu chuť Martini, ktoré sa rodilo viac ako 150 rokov. Na vzniku čisto prírodného produktu spolupracovali Alessandro Martini a Luigi Rossi. Občas sa im darilo viac, občas menej, no cieľ mali jasný: vytvoriť destilát, v ktorom sa snúbi talianska kvalita a štýl.

Martini sa podáva ako aperitív, dobre vychladené alebo s ľadom a výborne sa hodí aj do miešaných nápojov. Ale pozor, treba rozlišovať medzi nápojom značky Martini a kokteilom s menom Martini, pretože nemajú nič spoločné. Nami spomínané Martini je originálny taliansky vermút, kým „kokteil Jamesa Bonda“ je zmes ginu a vermútu.

 

Text a Fotografie: Trumpeter