Autentické príbehy, nadčasové témy

Trendovo rozbúrené more

0

Príbeh nazvaný Gaastra sa udial v polovici septembra na ulici 40 Rue Allard v Saint Tropez, známom letovisku slávnych a bohatých na Francúzskej riviére. Najskôr som sa zastavil na tejto adrese, hľadel prekvapený do výkladu, a potom som sa rozhodol vstúpiť. A od tohto momentu som si túto zaujímavú značku z Holandska zamiloval.

Škoda, že zima zaútočila na naše zmysly a tak vystriedala sympatické obdobia. Jej neprívetivá tvár plná chmár nás dokáže poriadne znechutiť. No na druhej strane jej biela vznečenosť akoby ani nebola súčasťou tých zachmúrených očí. Farba zimy nás dokáže oblažiť a dokonale pripraviť na biele radosti. Je zvláštne, že som začal svoj príbeh v slnečnom Saint Tropez a následne sa presunul do jesene  a zimy. Lenže presne tieto ročné obdobia rezonujú v najaktuálnejšej ponuke značky Gaastra, ktorá pre svojich priaznivcov pripravila novú kolekciu jeseň/zima.


Zoznámte sa, Gaastra

Pre tých, čo majú o značke Gaastra len minimálne poznatky, prinášam niekoľko informácií. Zoznámte sa, prosím, Gaastra. Táto spoločnosť z holandského mestečka, ktoré má v súčasnosti niečo vyše 33 000 obyvateľov, sa v prostredí športovej módy pohybuje už od roku 1897. A jej začiatky sa spájajú skôr s výrobou plachiet, ako odevov. Snaha o rozšírenie ponuky však priviedla zakladateľov spoločnosti k rozhodnutiu rozšíriť svoju ponuku do iných sfér. Tou najatraktívnejšou sa zdala práve výroba športových odevov. Ona spoločnosť nakoniec priviedla k mimoriadnym úspechom a sláve. Za obdobie svojej existencie sa Gaastra stala ikonickou lifestylovou značkou, ktorá prináša radosť svojim priaznivcom po celom svete – od profesionálnych námorníkov až po nadšencov dokonalého športového oblečenia s námorníckou tematikou. Gaastra je dnes oficiálnym partnerom dvoch najvzrušujúcejších medzinárodných jachtárskych podujatí, akými sú Les Voiles de Saint Bartha Copa del Rey. Okrem toho sa venuje podpore profesionálnych jachtárskych tímov v Holandsku a tiež podporuje nádherne zrenovované námorné múzeum v Amsterdame.


Jeseň a zima na mori

Holanďania rozdelili svoje kolekcie do dvoch hlavných línií. Prvou je Gaastra Sportswear a  druhou Gaastra Breton. V rámci prvej línie si môžu milovníci športového lifestylového oblečenia vybrať z kolekcie Rough Seas a Offshore Winds.
Rough Seas charakterizuje farebná variácia tmavomodrej, bielej a príležitostného dotyku jasnej červenej. Navyše niektoré praktické prvky z kolekcie Off Shore boli použité aj v Rough Seas, napríklad reflexný materiál či nepremokavé zipsy. Táto kolekcia kladie dôraz na kombináciu matných a lesklých materiálov. Lesklé plochy dotvárajú prostredníctvom špeciálnych zrkadlových fólií aplikovaných na vlnu. Moderným dizajnom, grafickými motívmi (navigačné plány) veľmi dobre ladia s výraznými reflexnými prvkami.
Offshore Winds zas reprezentuje kombinácia tmavohnedej s tmavomodrými odtieňmi doplnenými svetlými a veselými farbami, napríklad tropickou ružovou a špinavobielou. Bundy z tejto kolekcie majú kontrastnú podšívku a zipsy, tričká zas charakterizujú veselé pruhy a vzory. Štýl potlače je založený na zvyčajnej typografii, ktorá sa používa v námorníctve, a je kombinovaný s belasými odznakmi a s ikonickým znakom „Sneeker Watergate“ – čiže známymi vodnými kanálmi v mestečku Sneek. Skutočným lákadlom je však transparentná bunda plnená jasným ružovým perím.

V druhej línii by som najskôr začal kolekciou Coastal Voyage, jej modely majú často vzhľad vypratých, opotrebovaných kúskov, čo však tvorcovia zámerne navrhli, aby tak upozornili na pletené prvky. Aj potlač a odznaky pôsobia, akoby prestáli všetky veľké búrky. Kolekciu charakterizuje kombinácia jemných farieb, ako je zelená farba mora, uhľovosivá, pastelové odtiene fialovej a broskyňovej s náznakmi bordovej. Medzi ďalšími prvkami nechýbajú výrazné podšívky v bundách a vo vestách, či už spomínaný efekt vypratej látky alebo originálne námornícke detaily ako námornícke stehy. Kolekcii dodávajú trendový štýl.

Seaport Heritage patrí k najluxusnejším kolekciám v námorníckom štýle. Je založená na jemných farbách, akými sú navy a špinavobiela, kombinovaných so skutočnými námorníckymi farbami plachiet. Táto kolekcia sa nesie v pravom Gaastra štýle a kombinuje originálne detaily s moderným dizajnom. Predstavuje nový zvrat vo oblasti toľko milovanej módnej klasiky. Ako príklad môžu poslúžiť high-endové voskom potiahnuté bundy, kovové gombíky s nádychom zlata, ručne upletené svetre s pevným golierom a so žakárovými prvkami v tmavomodrej a špinavobielej farbe. Dôležité sú aj tašky z ťažkého plátna kombinované kožou.


Spomienka na leto

Aj keď je leto už dávno minulosť, predsa by som sa veľmi stručne vrátil k letnej kolekcii. Je jednoducho nádherná a polokošele s potlačou si získajú každému milovníka kvalitných a zaujímavých kúskov. Na to nepostačia slová.

Dollpem Media                                                                         Photos: Gaastra Press

www.gaastra.eu