Autentické príbehy, nadčasové témy

Trendy v pánskej móde – jar / leto 2010

0

Trendy v pánskej móde – jar / leto 2010

Módne trendy v odievaní prechádzajú zmenami v závislosti od sezóny. Neraz platí nepísané pravidlo – čo bolo štýlové pred rokom, v súčasnosti už byť nemusí. Rôzne novinky, ale i návraty do minulosti neobchádzajú ani sortiment pánskej módy. Čím nás sezóna 2010 v jej jednotlivých obdobiach prekvapí?

Mužským kolekciám by rozhodne nemal chýbať vzrušujúci sexepíl ani sviežosť. Svetoví návrhári tentoraz kládli dôraz na ležérnosť, do svojich prác zakomponovali napríklad prvky športového štýlu. Zaujímavé je ale, že niektoré módne domy vsadili aj na elegantné oblečenie, ktoré svojím vzhľadom výrazne zapadá do obdobia zlatej éry Hollywoodu. Nechýba mu potrebné kúzlo, štýl ani lesk. Podobné trendy boli nastolené i v dámskej móde, kde je dominantný záber na ženu 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia.

Módny dom Gucci zvolil pre sezónu jar / leto 2010 dizajn oživujúci éru Hollywoodu a jazzu. Z jeho dielne pochádza napríklad štýlový dvojradový oblek bielej farby doplnený tmavou košeľou, s ktorou je vo výraznom kontraste.

Odtiene bielej a čiernej dominujú aj v kolekcii návrhárky Fridy Giannini. Jej odevy však nie sú strohé a už vôbec nie nudné. Naopak pôsobia prístupne a je doslova zábavou ich nosiť. Sú kombinované zaujímavými doplnkami ako napríklad červenými, či modrými kravatami.

S prenikavejšími a živšími farbami sa pohrali v módnom dome Jeana-Paula Gaultiera. Jarná kolekcia francúzskeho návrhára ponúka úžasnú pestrosť od tmavohnedej (nohavice) cez olivovo zelenú (saká) až po bielu (košele). Z hľadiska farebnosti je všetko vynikajúco vybalansované, s nádychom štýlovosti a elegancie.

Skvelou prácou sa prezentovali aj dizajnéri módneho domu Bottega Venetta. V miešaní farieb zašli ešte ďalej než konkurenti a predstavili oblečenie v tehlovočervených, oranžových, svetlomodrých a purpurových odtieňoch. Okrem toho sa im podarilo úspešne zladiť kombináciu džínsov s klasickým sakom.

Aj napriek tomu, že obleky sú zrejme najdôležitejším elementom pánskych kolekcií súčasnej módnej sezóny, v úzadí neostávajú ani ostatné časti odevu. Pri ich kúpe je pre zákazníka pomerne významná aj štýlová interpretácia návrhára. Ako sme už uviedli, niektorí tentoraz vsadili len na jednoduché kombinácie čiernej a bielej, iní sa vydali menej konzervatívnejšou cestou a zvolili výraznejšie farebné odtiene. Nemožno poprieť, že väčšia pestrosť istej cieľovej skupine zákazníkov vyhovuje. Sú radi, keď priťahujú pozornosť, cítia sa byť osobití a nevšední. Aj pri výbere extravagantnejšieho typu oblečenia je však potrebné byť obozretní. Neodporúča sa totiž kombinovať viacero kusov oblečenia výraznejších farieb naraz. Výsledný efekt by tak mohol byť viac rušivý ako priaznivý.

Marcel Letko                                           Photos: ISIFA, Frida Giannini

www.modeaparis.com