Autentické príbehy, nadčasové témy

Tri dôvody, pre ktoré sa oplatí milovať Vianoce

0

Vianoce nepatria a nikdy nebudú patriť do kolónky s nelichotivým označením „klišé“. Ak ste napriek tomu stále skeptickí, úprimne si vo svojom vnútri odpovedzte na otázku, prečo sa ich aj vy neviete dočkať. Možno práve pre tri dôvody, pre ktoré ich milujeme aj my.

1. Atmosféra

Stáva sa vám niekedy, že na sklonku jesene, kedy začnú teploty klesať, vonku aspoň na zlomok sekundy zacítite vôňu, ktorá vás ihneď prenesie do vianočného obdobia a vo vnútri pocítite taký zvláštny záchvev radosti? Prechádzka v lese či v meste, kedy sa zahaľujeme do hrubých šálov, búnd a teplých rukavíc a povetrím sa nesie táto krásna vôňa nepretržite, je úplne iná, ako všetky ostatné. Aj vás tak príjemne hreje pri srdci? Okrem pocitu vás však istotne zahreje aj vianočný punč a varené víno, vynikajúce lokše, oškvarkové chleby, pečené klobásky a iné dobroty, pod ktorými sa prehýbajú stoly na vianočných trhoch. A keď celú atmosféru dotvoria koledy, ktoré sa nežne ozývajú z ampliónov, už sme celým srdcom tam – u seba doma, kde si dotvárame našu vlastnú vianočnú atmosféru. Dom vonia po ihličí z jedličky či smreku, v krbe pukoce oheň a stačí už len vybrať ozdoby, ktorými sa bude pýšiť nás vianočný stromček. Z kuchyne sa vinie lákavá vôňa čerstvo upečených medovníčkov, vanilkových rožtekov, makovníkov či orechovníkov, ktoré je nemožné neochutnať vopred. A v neposlednom rade, čerešničkou na torte je bezpochyby snehobiela prikrývka, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani Perinbaba. Už ste boli postaviť snehuliaka?

2. Radosť

Pamätáte si časy, kedy ste vo vzrušujúcom napätí čakali na zvonček, ktorým vám Ježiško oznámil, že prišiel TEN čas, a kedy ste spievali pod stromčekom koledy, rodičia sa na vás usmievali, no vy ste si tak zúfalo želali, aby ste stratili hlas, len aby ste prestali spievať a mohli sa čo najrýchlejšie vrhnúť na tú kopu darčekov, ktoré boli prekrásne zabalené a dovezené priamo k vám domov? Vidieť iskričky v detských očiach, ktoré nedočkavo tancujú tesne pred objavením prekvapenia, je tým najkrajším dôvodom na radosť. No rovnako radostné je i potešiť svojich rodičov, muža či ženu alebo priateľov. Od istého veku každý istotne okúsil radostný pocit z obdarúvania ostatných, a na Vianoce sa tohto pocitu môžeme nabažiť do sýtosti. Radosť však neplynie iba z nákupu či výroby darčekov, ale zo všetkého, čo Vianoce so sebou prinášajú. Raz som zažila prekrásny vianočný deň v Londýne. Nákupné ulice boli uzatvorené pre dopravu, ľudia nosili plné tašky prekvapení, všade sa ozývali veselé vianočné skladby, na každom rohu bolo možné zbadať rôzne atrakcie a malé snežné delá zo striech obchodných domov fúkali do ulíc umelý sneh. Atmosféra celej udalosti bola tak silná, že mi srdce búchalo v hrudi od nadšenia a radosti, a tento zážitok som si niesla v sebe až do Štedrého dňa . Takže robme čokoľvek, čo nás spája s vianočnou radosťou – spievajme nahlas v aute alebo doma spolu s Bruceom Springsteenom, Johnom Lennonom či Wham ich nezabudnuteľné hity, nakupujme hory darčekov, pozerajme rozprávky a popritom sa prejedajme dobrôt či vráťme sa do detstva a poďme sa sánkovať, guľujme sa odušu, vyváľajme sa v snehu a doma si dajme teplý čaj, ktorý k tomu všetkému neodmysliteľne patrí. Vianočné šťastie je nezameniteľné, tak si ho každý užite po svojom.

3. Domov

Milióny ľudí na celom svete neváhajú precestovať stovky, ba až tisícky kilometrov, aby boli na Vianoce so svojimi najbližšími práve tam – doma. Je jedno, či ste slobodní alebo okolo vás pojašene behajú vlastné deti, Štedrý deň chceme všetci tráviť s ľuďmi, ktorí sú nášmu srdcu najvzácnejší – s našou rodinou. Žiadny nedeľný obed sa počas roka nemôže vyrovnať štedrovečernej večeri, ktorá so sebou prináša akúsi zvláštnu, až nadpozemsky krásnu a pokojnú atmosféru, ktorej sa nemožno ubrániť. Vianoce predstavujú puto, ktoré nikto nechce v tento krásny deň pretrhnúť, a kvôli ktorému by sme sa domov vydali z druhého konca sveta hoci aj pešo, keby nebolo inej možnosti. Každá rodina má vlastné vianočné rituály a nie všetci máme kapra na večeru spolu so zemiakovým šalátom, no všetkých nás spája pocit, ktorý vedia vytvoriť iba Vianoce.

Prajem vám, aby ste si vychutnali tohtoročné vianočný čas plnými dúškami a sústredili sa len na to, čo vás robí šťastnými.

Rebecca Šafariková                                                     Photos: ISIFA

http://vianocesk.ic.cz