Autentické príbehy, nadčasové témy

Tri ostrovné perly

0
Tri ostrovné perly

Kalendár ukazuje polovicu novembra, čo znamená, že jeseň by nám pomaly mala dávať zbohom. Zatiaľ si tak trochu prekvapujúco užívame netypických teplôt i vcelku príjemného slniečka. Uvidíme, kedy napokon vkĺzneme do mrazivej náruče nevľúdnej pani zimy. Svoju skutočnú silu ešte nepredviedla. Vietor sa síce opiera do stromov a šteklí listy, no prvý sneh nám na Martina neprivial. Dobre pre tých, ktorí si užívajú kúpeľ v jemných lúčoch jesenného slnka. Ak by sa vám trošku prirodzeného tepla zažiadalo i v zime, môžete skúsiť výlet do jednej z troch unikátnych destinácií.

Keď majú fotografi zimomriavky

Pláže so zvláštne sfarbeným pieskom, ružové domky a šortky jasných odtieňov. Vkročte na kúsok čarovnej zeme obklopenej Atlantikom. Ostrov Bermuda niekedy opisujú ako mýtické miesto, uvádzané tiež v súvislosti s divadelnou hrou „Búrka“ z pera slávneho dramatika Williama Shakespeara. Tamojšie prostredie nápadne pripomínajúce Karibik, dostatočne vyhľadávajú práve britskí turisti. Ostrov má svojský charakter a preto nie je ťažké sa doň zaľúbiť. Hoci najviac ľudí žije v zálive Horseshoe Bay, menej obývaný Warwick Long Bay vás rovnako očarí. Pláž s ružovým pieskom sa ťahá cez pol míle, flóru nádherného miesta dotvára tráva nižšieho vzrastu a cédre. Okrem toho je ostrov popretkávaný skalami a malými zátokami. Pomerne krátka cesta vás zavedie ku parkovisku, odkiaľ si to môžete namieriť prechádzkovým krokom až ku Jobson’s Cove, ďalšej krásnej pláži, ležiacej neďaleko. Niekoľko skál sa dá celkom dobre a ľahko zliezť. Na ich vrchole s nádherným výhľadom sa vám pred očami odkryje svet, ktorý spôsobuje fotografom zimomriavky.

small

Pláž svitania a morskí cigáni

Dokáže niečo potešiť aspoň tak ako Warwick Long Bay? Odpoveď znie áno. Od novembra do marca sa vám naskytá príležitosť pozrieť si na vlastné oči malebné ostrovy Thajska. Vaše očí spočinú na rustikálnych plážových domčekoch pokojne si hoviacich v objatí bieleho piesku, no a keď budete chcieť, niekoľko príjemných okamihov vám dožičí aj hojdacia sieť, upevnená medzi dvoma vysokými palmami. V blízkosti tyrkysového mora si trónia supermoderné  kúpele Koh Samui, absolútnym kontrastom k nim je ostrov Koh Lipe, ktorý kľudne môžete pochodiť aj pešky. Dodnes na ňom žijú pôvodní obyvatelia chao ley, nazývaní tiež morskí cigáni. Letisko by ste na Koh Samui hľadali márne, no i napriek tomu sa tam turisti len tak hrnú. Láka ich navštevovaná pláž Pattaya a tiež „pláž svitania“ Hat Chao Ley. Je domovom skvelých hotelov a reštaurácii, poskytuje tiež ideálne podmienky pre potápanie a šnorchlovanie.

small_1

Kút tak odľahlý, no krásny

Severozápadný kút Austrálie je odľahlý, krásny a z veľkej časti neobývaný. Miesto zvané Ningaloo Reef ostáva dodnes pre mnoho ľudí veľkou neznámou. Aké krásy ponúka? Farbisté koraly vytvárajú 260 kilometrov dlhú šnúru a sú s úžasom pozorované potápačmi. Možno stretnete aj zelené korytnačky, či krásne sfarbené rybky, ladne sa vlniace pod vodou. Pozor, pod väčšími morskými útesmi sa ukrývajú žraloky. Blízko Ningaloo Reef je tiež povolené rybárčiť. Ubytovacie možnosti v oblasti sú dosť pestré. Ako celá rodina môžete kempovať, prípadne sa vybrať na dlhý výlet naprieč Austráliou. Keď sa dôkladne poobzeráte, natrafíte aj na viaceré motely. Súsituované na dobrých miestach, neďaleko obchodov, reštaurácií, či kaviarní. Vybrať sa na toto fascinujúce miesto sa oplatí v období medzi novembrom až marcom. Aj v zime teda môžete zažiť teplo, slnko a rôzne príjemné veci s tým spojené. Musíte si však vyraziť do sveta.

small_2

Marcel Letko
Photos: Press
www.gotobermuda.com
www.tourismthailand.org
www.australia.com