Free Porn manotobet takbet betcart betboro megapari mahbet betforward 1xbet

Autentické príbehy, nadčasové témy

Tri slová k dokonalej škandinávskej romanci: Poznáte pojmy hygge, fika či lagom?

- Reklama -

Elegancia, pospolitosť a minimalizmus – to sú piliere škandinávskeho životného štýlu. Neoddeliteľnou súčasťou sú pojmy ako hygge, figa a lagom. Čo ale znamenajú? A ako s nimi vykúzliť dokonalú zimnú atmosféru vo vnútri vášho domova? Objavte tajomstvo zo severu s produktami Potten & Pannen – Staněk.

Severské krajiny ako Nórsko, Dánsko, Fínsko, Švédsko a Island sa pravidelne umiestňujú na vysokých pozíciách v zoznamoch štátov, kde sú ľudia najšťastnejší a najspokojnejší so svojím životom. To predsa nemôže byť náhoda! Čo stojí za ich šťastím?

Smeg, Rýchlovarná mini kanvica 50’s Retro Style, 0,8 l, pastelovo zelená

Škandinávci sú známi svojim jedinečným životným štýlom a estetickým zmyslom pre detail, ktorý spája najmä jednoduchosť, funkčnosť a prírodnú krásu. Ich domovom dominujú presvetlené priestory, evokujúce harmóniu a pokoj. Dôraz je však kladený aj na funkčnosť dizajnu, ktorý je často spojený s tradíciou a remeselnou precíznosťou siahajúcou až do čias vikingskej minulosti. Tento národ tiež spája svoj životný štýl s prírodou, čo sa odráža vo využívaní prírodných materiálov, ako je drevo, kameň alebo vlna.

Skúste vniesť trošku škandinávskej pohody aj do vašich domovov! Stačí útulná atmosféra, kúzelná vôňa, plápolajúcej sviečky alebo šálka dobrého čaju – a garantujeme vám, že zimný splín je razom preč!

Útulné hygge

Hygge je najznámejší škandinávsky pojem pôvodom z Dánska. Hoci je známy po celom svete, doteraz sa nedočkal cudzojazyčných ekvivalentov, a jeho význam tak nájdeme v termínoch pohoda či útulnosť. Tento koncept odráža životný štýl Škandinávcov, ktorí si vážia jednoduchosť, pohodu a radujú sa z maličkostí.

Ak chcete vniesť atmosféru hygge aj do vašich domovov, použite prírodné materiály, sviečky, deky a mäkké textílie, ktoré umocňujú relaxáciu a dotvárajú teplé a prívetivé prostredie. K pojmu sa nevzťahuje len estetický štýl, ale i celkový prístup k životu.

Všeobecne sa dá povedať, že hygge predstavuje snahu o dosiahnutie harmónie a šťastia v každodennom živote. Nejde teda o nič zložité ani drahé, ale skrátka o príjemne strávené chvíľky doma, kedy si v spoločnosti najbližších vytvoríte milú a intímnu atmosféru.

Sladká fika

Pri šálke dobrej kávy sa toho dá stihnúť naozaj veľa. Možno preto sa tvrdí, že neexistuje nič švédskejšie, než je fika. Nejde pritom len o samotnú konzumáciu čiernej prekvapkávanej kávy a škoricovej rolky, ako skôr o dôležitý rituál uprostred dňa, ktorý dáva možnosť ľuďom zbaviť sa bežného pracovného zhonu. Fika je navyše taká dôležitá, že na mnohých pracoviskách sú pauzy na kávu a niečo sladké, čiže fikapaus či fikarast, bežnou súčasťou denných kalendárov, rovnako ako pravidelné meetingy či schôdzky. Samotný názov fika je prevrátenou podobou slova „kaffi“, čo v starej švédčine neznamená nič iné ako káva.

Vyvážené lagom

Švédsky pojem lagom pochádza zo starošvédskeho „laghuma“ a do slovenčiny ho možno preložiť ako zlatá stredná cesta či tak akurát – teda ani málo, ani veľa. Tento koncept reflektuje myšlienku vyváženosti, umiernenosti a vyzdvihuje hodnotu harmónie a spokojnosti v každodennom živote. Či už sa jedná o spôsob stravovania, pracovnú etiku, alebo dizajn interiérov.

Čo sa týka stravovania, Švédi sa držia hesla, že všetkého veľa škodí. To znamená, že všetky pokrmy konzumujú v rozumných a vyvážených porciách, čím sa starajú nielen o svoje zdravie, ale tiež udržujú rešpekt k potravinám a minimalizujú plytvanie.

Kusmi Tea, darčeková sada Alain Ducasse, set 8 čajových miniatúr s čajovou lyžičkou

Do domácnosti vnášajú jednoduchosť, funkčný dizajn a dbajú na to, aby ničoho nebolo nadbytok, či naopak, nedostatok. V prípade materiálov a dekorácií kladú dôraz na kvalitu a volia prírodné farby. Lagom je teda o nájdení rovnováhy spokojnosti v jednoduchom, vyváženom živote.

Zdroj: Potten & Pannen – Staněk

-PR článok-

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -