Autentické príbehy, nadčasové témy

U troch spriaznených duší 1

0

U troch spriaznených duší 1

Vstúpiť do troch pred svetom ukrytých záhrad je ako ocitnúť sa za bránami, za ktorými je počuť šum mora, štebot vtákov a cvrlikanie cikád. Všade ťahajúci sa brečtan spolu s paviničom vo svojom náručí kolíšu domy, ktoré neomylne zapadajú do voňavých a farebných záhrad plných kvetov. Atmosféru Toskánska či Provence je cítiť nielen z prekrásnych dvorov, ale aj z vidieckych domov, ktoré ukrývajú vo svojich útrobách na slovenské pomery nezvyčajne krásne poklady.


Danka Poláková, výtvarníčka

Vo svojom dome žije so svojím manželom, sochárom Jiřím Vyhnálkom, psami, mačkami a jej milovanou vranou Rebekou. Svoje výtvarné cítenie vkladá okrem obrazov aj do starožitného nábytku, ktorý pomaľováva, a do vytvárania nádherných kytíc zo sušených kvetov. Miluje prírodu, cestovanie, zvieratá, kvety a množstvo ľudí okolo seba, pre ktorých vytvára malé kulinárske dielka sťaby z receptárov starých mám vo svojej čarovnej kuchyni. Danka vlastní v Pezinku spolu s dcérou Zuzanou, tiež výtvarníčkou, galériu U troch ružičiek.  Je to umelkyňa dušou aj srdcom, čo sa naplno prejavuje v atmosfére jej domova.

V posledných rokoch sa v interiérovom dizajne razí skôr moderný štýl, čo u teba vzbudilo túžbu po dome s nádychom vidieka?
Už od útleho detstva som túžila po starom dome s klenbami, ktorý by som pretvorila na svoj obraz. Ten som nakoniec našla v Pezinku a postupne som ho dotvárala podľa svojich predstáv. Páči sa mi aj moderný štýl, no nie je to pre mňa. Mám dom o akom som vždy snívala, a som veľmi šťastná, že sa mi podarilo splniť si tento sen.

Tvoj interiér určite súvisí aj s umeleckou výpoveďou tvojej duše.
Presne tak. Môj dom, môj hrad. Moja duša, moje umenie. Je to cítiť v každej izbe. Aj starožitná skriňa môže po malých výtvarných úpravách dýchať úplne inou atmosférou. Takou, akú je cítiť aj v mojich obrazoch.

Odkiaľ okrem svojej umeleckej duše čerpáš inšpiráciu?
Inšpiráciu čerpám všade navôkol. Stačí sa len pozerať.

Čo máš vo svojom dome najradšej?
Každý kus nábytku alebo dekorácia najlepšie ukáže spolu s ostatnými prvkami domu. V tom je ich jedinečnosť a zároveň absolútna kompatibilita. Najviac sa mi však páči, že je u nás doma stále veľa ľudí, či už je to moja rodina, vnúčatká, alebo priatelia. Dom vtedy neuveriteľne ožíva.

Words & Photos: Rebecca Šafariková

www.danapolakova.sk