Autentické príbehy, nadčasové témy

U troch spriaznených duší 2

0

U troch spriaznených duší 2

Vstúpiť do troch pred svetom ukrytých záhrad je ako ocitnúť sa za bránami, za ktorými je počuť šum mora, štebot vtákov a cvrlikanie cikád. Všade ťahajúci sa brečtan spolu s paviničom vo svojom náručí kolíšu domy, ktoré neomylne zapadajú do voňavých a farebných záhrad plných kvetov. Atmosféru Toskánska či Provence je cítiť nielen z prekrásnych dvorov, ale aj z vidieckych domov, ktoré ukrývajú vo svojich útrobách na slovenské pomery nezvyčajne krásne poklady.

Ján Duban, riaditeľ Domu sociálnych služieb MEREMA

Svoje vidiecke kráľovstvo si vybudoval v Modre. Miluje petanque, staré francúzske filmy, kvalitné víno, jazz a blues, knihy, ezoteriku, gitaru, logické hádanky, slovné hračky a ako sám hovorí: „Rád sa hrám.“ Stará sa o zdravotne a predovšetkým o mentálne znevýhodnených ľudí z DSS MEREMA. Niektorí z nich majú možnosť pracovať aj v kaviarni Music Art Café v Modre.

Odmalička žiješ v Modre, ktorá sa dá určite považovať za vidiecke mestečko. Kedy sa u teba zrodila túžba poňať vidiek vlastným spôsobom?
Ako malý som žil v byte a všetok svoj voľný čas som trávil u starých rodičov na dome v Siladiciach, kde som zažil praky, žaby, zber bazy, byliniek a detské naháňačky. Veľa som odpozoroval od svojej starej mamy a prišiel som na to, že toto je to, čo chcem. Vidiecky život mi pripadá krajší a prirodzenejší.

Odkiaľ k tebe prúdi inšpirácia?
Je to čisto intuitívna záležitosť. Obdivujem Art Nouveau, páči sa mi obdobie  do roku 1920, v ktorého duchu zariaďujem aj svoj dom. Staré veci majú svoju energiu, a to je mi blízke. Rád som sa túlal po povalách, na ktorých som nachádzal staré hrnce, fľaše, džbány – dnes ich mám doma. Človek to jednoducho musí mať v sebe.

Tvoj dom spolu s petanque dráhou odkazuje na čaro francúzskeho vidieka – cítiš sa aspoň kúskom duše ako Francúz?
Mám rad Paríž a južné Francúzsko spolu s ich jazykom, históriou, kultúrou a kuchyňou. Vždy som obdivoval ich pokoj, vyrovnanosť a spôsob života, ku ktorému patrí aj petanque. A čo by som to bol za petanquistu, keby som nemal aj svoju vlastnú dráhu? Kvôli nej som si dokonca k domu dokúpil extra pozemok. Takže áno, mám v sebe veľa
francúzskeho.

Čo pre teba znamená tvoj dom?
Vytvoril som miesto, kde sa moji priatelia môžu stretávať a tráviť pekné chvíle. Otvoriť si dobré víno, pohostiť sa a vychutnávať život. Môj dom je kombináciou starého a nového, z ktorého vzišla jeho vlastná energia. To na ňom milujem.

Words & Photos: Rebecca Šafariková

http://www.travelvideo.tv/videos/france/countrysidevideo.html