Autentické príbehy, nadčasové témy

Umenie inak v putovnej galérii EGO

0
Umenie inak v putovnej galérii EGO

Šesť talentov slovenského výtvarníctva. Mladá a stredná generácia, ktorá je kvalitou tam, kde vyspelý svet. To je výstava Presahy. Už šiesta, ktorú organizuje galéria EGO. Netradičné priestory na 22. poschodí bratislavských Troch veží jej dodávajú punc zvláštnosti a exkluzivity.

Putovná galéria EGO bola spočiatku určitým experimentálnym projektom a vznikla ako reakcia na nedostatok kvalitných výstavných priestorov v Bratislave. Netradičné priestory jej umožnili osloviť nielen nové publikum, ale aj usporiadať zaujímavé kolektívne výstavy, ktoré prezentujú silné osobnosti na slovenskej výtvarnej scéne.

small

Takže – už vieme, že EGO je putovnou galériou, ktorá sa aktuálne nachádza v jednom z bratislavských mrakodrapov. O čom však je výstava Presahy?

O emócií, myšlienkach a o nadčasových hodnotách. Svojou tvorivou energiou, jedinečným výpovedným štýlom a technickou virtuozitou posúvajú jej autori hranice zaužívaného vnímania umenia a výtvarných médií. Dokážu načrieť do najhlbších vôd ľudskej duše a nastavujú nám fascinujúce zrkadlo o podstate ľudských vzťahov, pudov, inštinktov a emócií.

Na výstave prezentujú svoje diela Michal Černušák, Matej Fabian, Andrea Kopecká, Boris Sirka, Adam Šakový a Vlasta Žáková. Kurátorkou výstavy je riaditeľka galérie Mgr. Kristína Jarošová.

Pozrime sa bližšie na jednotlivých vystavujúcich autorov:

Tvorba Borisa Sirku nám otvára svet inšpirovaný literatúrou, alternatívnou hudbou, hororovými príbehmi, ako aj atmosférickými severskými filmami. Vlasta Žáková vytvára netradičné textilné obrazy pomocou ručnej aj strojovej výšivky. Jej autentická „niťokresba”, emočne nabité gestá a masívne stehy pripomínajú skôr ťahy maliarskym štetcom než neuveriteľne precízne a trpezlivé vyšívanie, čím výrazne posúva hranice tohto média.

small_1

Diela Mateja Fabiana sú charakteristické silným expresívnym jazykom, inováciou. Na prvý pohľad provokatívne a drsné vizuálne obrazy naznačujú citlivý príbeh. Andrea Kopecká sa zaujíma o nezastaviteľné pôsobenie času v živote človeka. Netradičnou technikou vymývania precízne namaľovaných portrétov sa snaží preniknúť do podkožného, telesného priestoru nielen človeka,  ale aj samotnej maľby.

small_2

Tvorba Michala Černušáka nás vťahuje do sveta apokalyptických a fantazijných výjavov, kde sa prelína barok s modernými prístupmi v maľbe či street art.

Tvorbu Adama Šakového si predstavíme v nasledujúcom príspevku.

MAĽBA ALEBO FOTOGRAFIA

Adam Šakový sa vo svojej najnovšej maliarskej tvorbe zaoberá sofistikovanou manipuláciou zmyslového a zaužívaného vnímania reality. Prostredníctvom vynikajúco zvládnutej techniky airbrushu vytvára maľby ľahko zameniteľné s médiom fotografie, pričom diváka konfrontuje so spochybnením bezprostredného videnia a premýšľania o svete tak, ako sa javí.

small(1)

Zaujíma ma pocit zneistenia ako straty pevného uchopenia obrazu a narúšanie pravdivosti samotného vnímania.”
Zámerne potláča svoj autorský rukopis, štýl a typické znaky maľby, aby dielo dokázalo vytvoriť silný moment zneistenia, zaváhania a možnosti prehodnotenia prvoplánového vnímania súčasných médií, obrazov a vizuálneho poznania.

V snahe dištancovať sa od aktu maľby autor sa zbavuje ťahu štetcom, maliarske plátno zamieňa za špeciálny papier, používa monochromatickú farebnú tonalitu a vo výrazne perfekcionistickej maľbe priznáva aj defekty príznačné pre fotografiu – preexponovanosť, neostrosť či posunutú perspektívu. V dokonale vyváženom spektre odtieňov vytvára jemne dopadajúci aerosól nepatrné a atmosférické prechody medzi svetlom a tieňom, čím diváka utvrdzuje v pochybovaní o médiu či o obraze. Snaha o vytvorenie akejsi antimaľby balansuje medzi ilúziou maľby a fotografie, medzi hyperrealistickým  a fotorealistickým zobrazovaním, čím autor spochybňuje aj zaužívané praktiky maliarskeho média ako takého.

small_1(1)

Témy spracúvané v tomto cykle tiež prispievajú k autorskému zámeru imitácie fotografie, keď časti ženského tela pôsobia často ako náhodné či chybné zábery fotoaparátom. Detailné až voyeuristické zobrazenie dekoltu, končatín či telesných záhybov konfrontujú obrazotvornosť a fantáziu diváka, ktorý v zahmlených a nedopovedaných príbehoch nachádza vysoko estetický až meditatívny rozmer.

„Problematika vyhodnocovania signálov bola pre mňa vždy komplikovaná a myslím si, že je to tak pre väčšinu ľudí. Nesnažím sa však poukázať na nejaký konkrétny omyl ani na nejakú udalosť, skôr myslím na drobné rozhodnutia a pocity, ktoré hýbu dianím podobne ako motýlí efekt, kde sa práve v malých rozhodnutiach po čase ukáže veľký význam,” povedal mladý umelec pre Milliard Sun.

Profil:

Adam Šakový (* 1987) študoval na VŠVU v Bratislave v ateliéri Mgr. art. K. Kosziby, ARTD. Bol semifinalistom STARBAG ARTAWARDS v rokoch 2010 a 2011.

Jakub Steiner
kurátorský text Mgr. Kristína Jarošová
Photos: EGO