Autentické príbehy, nadčasové témy

Umenie, ktoré sa dobre nosí

0

Misiou značky ArtyA je od základov zmeniť pohľad na dizajn a výrobu náramkových hodín. Avantgardná spoločnosť, ktorej výnimočné produkty balansujú na hranici absolútnej modernosti a klasickej tradície, sa pohráva s myšlienkou vstupu do novodobej umeleckej éry. Hnacím motorom jej odvážneho konceptu sú intuícia, kreativita a emócia. Podarí sa cieľavedomej spoločnosti pokoriť silnú konkurenciu z oblasti hodinárskeho priemyslu?

Dušou značky ArtyA je skúsený Yvan Arpa, všestranný a vynaliezavý človek, ktorý mal možnosť preukázať svoje riadiace a manažérske schopnosti v renomovaných firmách ako sú Baume and Mercier, Hublot, či Romain and Jerome. Tvorivý tím zoskupený okolo inteligentného Švajčiara premieňal bežné, ničím nezvyčajné hodinky na skutočne netradičné, skvostné diela, pripomínajúce po umeleckej stránke sochy a maľby. Najväčší význam pre Yvana však malo stretnutie s mimoriadne nadanou osobou, ktorá výrazne obohatila nielen jeho profesný život, ale aj súkromie. Dominique Cirkpa sa stala Arpovou zbožňovanou partnerkou i spoločníčkou v náročnom zamestnaní. Výsledkom ich pracovného nasadenia je napríklad úžasná hodinárska kolekcia Artpiece 1/1, v ktorej každučký magický kúsok bol po stránke vzhľadu jedinečný.

Predstavivosť brilantného Arpu nepozná hraníc, čo sa v dobrom slova zmysle odráža na jeho práci. Švajčiar rád spája prvky tradicionalizmu s prvkami moderného umenia, pričom všetko vždy vynikajúco zharmonizuje do úžasnej, finálnej podoby. Za prudký kariérny vzrast vďačí predovšetkým cenným skúsenostiam, ktoré zbieral postupne, na rozmanitých postoch. Arpa začínal ako profesor matematiky, neskôr sa prekvapivo ponoril do sveta thajských bojových umení. K zaujímavostiam týkajucim sa jeho života nepochybne patrí výlet do Papuy Novej Guiney, prímorského štátu ležiaceho v Oceánii, ktorý udajne celý prebrúsil pešky. Kým po návrate do Švajčiarska sa Arpa úspešne angažoval v prezentácii konkurenčného konceptu No Limit, spadajúcom pod kategóriu športových hodín, v roku 2009 už založil vlastnú spoločnosť Luxury Artpieces, ktorá v súčasnosti operuje prostredníctvom luxusných značiek ArtyA a Blackbeltwatch.

Yvan sa postupne zdokonaľoval nielen na riaditeľsko-manažérskom poli, ale čoraz častejšie ponúkal svoje postrehy a nápady aj v oblasti dizajnu. Jeho kreatívne predstavy sa zhmotnili v už spomenutej kolekcii Artpiece 1/1, ktorú tvorilo 360 vzhľadovo unikátnych hodín. Pri ďalších výtvoroch zašiel Arpa spoločne s tvorivým tímom ešte ďalej a bolo vidieť, že dizajnéri výrazne popustili uzdu svojej fantázii. Je však potrebné podotknúť, že originalita a kreatívna sviežosť sa vždy tešia nemalému uznaniu.

V kolekcii Coup de foudre sa povážlivé zmeny dotkli najmä vzhľadu puzdier hodín, ale nápaditou obnovou prešli aj ciferníky. Boli dekorované ručne, sedemnástimi rozličnými umeleckými technikami kombinujúc farbivá, pigmenty a koláže. Dokonalý samonaťahovací mechanizmus vyhotovený so všetkou precíznosťou je dielom pána Pascala Winklera, profesora mikrotechnického inžinierstva sídliaceho vo Švajčiarsku. Hodinky s frekvenciou 28 800 vibrácii za hodinu majú remienok z gumy, kombinovanej so špeciálnym vodovzdorným materiálom Alzavel.

Kolekcia nazvaná Coprolite bola ešte extravagantnejšia než tie predošlé. Dizajnovo odkazovala na dávnu éru dinosaurov, ktorí žili na zemi pred miliónmi rokov. Návrhári reprezentujúci značku ArtyA zaujali aj hodinkami vyprodukovanými špeciálne na počet obľúbeného amerického sviatku Halloweenu. Na ciferníku sa vynímal veľmi realisticky zobrazený čierny pavúk. O čosi konzervatívnejšie pôsobila kolekcia SnowFlake Diamonds, ktorej hlavnými aktérmi sa stali trblietavé, vznášajúce sa diamanty, umiestnené medzi puzdrom a prepracovaným mechanizmom hodín.

Každopádne, aj keď boli všetky umelecké kúsky odlišné a niektoré dokonca naozaj netradičné, ukrývali v sebe obrovskú hodnotu. Príjsť s osobitým návrhom a vzápätí precízne vyprodukovať krásne a vzácne hodinky nie je vôbec jednoduché. Tvorivému tímu Yvana Arpa sa to však jednoznačne darí.

Marcel Letko                                                              Photos: ArtyA Press

http://artya.luxuryartpieces.com