Autentické príbehy, nadčasové témy

Úspech plný drinkov

0
Úspech plný drinkov

Jej poslanie ju priviedlo k úspechu, o ktorom na začiatku svojej cesty ani len nesnívala. Každý deň ju napĺňa a inšpiruje na ceste vpred. V miešaní nápojov sa prepracovala na vrchol a dostala sa medzi svetovú špičku. Ponúkame vám príbeh Jany Karkušovej, ktorý by sa mohol stať skvelým príkladom pre ďalšie nádejné talenty.

Vždy ju lákalo vyskúšať si, či dokáže zvládnuť stres a zhon, ktorý sprevádza profesionálne barmanské súťaže.  Jej prvá súťaž bola tak trochu utajená – rozhodla sa, že o nej nikomu nepovie. Ak by to nevyšlo, nechala by barmanské zápolenia len na študentov. Osud jej však priniesol zaujímavý výsledok – na súťaži skončila ako druhá. Príjemná atmosféra, noví priatelia, nové skúsenosti a adrenalín ju motivovali do ďalšej práce. S podporou priateľov a rodiny čoraz častejšie siahala na najvyššie méty.
„Je to veľmi zaujímavý pocit, keď prihlásite žiaka na súťaž juniorov a na tej istej súťaži súťažíte aj vy ako senior – profesionál,“ prezrádza Jana Karkušová.

small_1

Od roku 2011 získala množstvo ocenení na domácom aj zahraničnom poli. Je členkou Slovenskej barmanskej asociácie, ktorá je gestorom viacerých súťaží a aktivít v spolupráci s pridruženými členmi a sponzormi z oblasti gastronómie. Na konte má niekoľko najvyšších umiestnení. Medzi tie najmilšie patrí dvanásty ročník Nicolaus Cupu, kde zároveň získala cenu „Barmanka roka 2013″. Po veľmi náročnom období si dokázala udržať tempo a dosiahnuť úspech. Rada spomína na adrenalín, keď vo Vysokých Tatrách spolu s ďalšími súťažiacimi miešala drinky takmer v nebi – šiesti finalisti pripravovali svoje koktaily na Lomnickom štíte vo výške 2 634 metrov. Práve na tejto súťaži si vybojovala tretie miesto a odniesla si nezabudnuteľný zážitok.

small

Minulý rok bol ešte úspešnejší. Jana bola ako reprezentantka Slovenskej barmanskej asociácie nominovaná na World Cocktail Championship 2014 v Kapskom meste. Súťažila v kategórii klasik, fancy. V konkurencii 55 krajín sveta siahla na najvyšší titul a stala sa absolútnou majsterkou sveta na rok 2014, keď jej nápoj „Geisha“ vyhlásili za nápoj roka. Čas plynul a na jej konte sa objavili ďalšie ocenenia. Celé leto sa venovala tvrdej príprave na ďalší ročník svetového šampionátu v bulharskej Sofii. Hovorí sa, že nie je jednoduché zvíťaziť, no ešte ťažšie je obhájiť prvenstvo. Presne to mohla zažiť na vlastnej koži. Navyše, bolo to o niečo zložitejšie. Od úspešného súťažiaceho sa vždy očakávajú veľké veci a ona nechcela sklamať okolie ani seba. Výsledok však prekonal všetky jej očakávania. Jana si na konto pripísala ďalší úspech –  úžasné druhé miesto.

small_2

Všetky zozbierané čriepky šťastia ju naďalej motivujú k novým výkonom. Na druhej strane, aj keby jej cesta nebola taká úspešná, verí, že by na svojom vzťahu k barmanskému umeniu nič nezmenila. Ide o nezameniteľnú kombináciu vôní, chutí, nápadov, inšpirácie, priateľstiev, množstva času a námahy, ktorá sa za vašou cieľavedomou prácou zapíše ako autogram.

Jana Karkušová

Rodená Martinčanka študovala na strednej odbornej škole, ktorú absolvovala ako barmanka. Postupne si dopĺňala vzdelanie na Univerzite Mateja Bela na Pedagogickej fakulte a Fakulte prírodných vied v Banskej Bystrici. Následne prijala miesto majsterky odborného výcviku na strednej odbornej škole, kde učí dodnes. Prostredníctvom odbornej praxe pripravuje študentov, ktorí získavajú skúsenosti ako budúci čašníci alebo absolventi hotelovej akadémie. Svoju prácu má rada, aj keď je náročná a vyžaduje si množstvo trpezlivosti a dôslednosti. Práca s ľuďmi ju ale vždy napĺňala. Tu sa začali objavovať prvé impulzy tvorivosti, kreativity a súťaživosti. Aktívne začala pripravovať žiakov na barmanské súťaže, ktoré postupne prinášali úspech. To už bol len krôčik k tomu, aby sa rozhodla zúčastňovať sa na profesionálnych súťažiach.

Peter Fritz
Photos: Archive