Autentické príbehy, nadčasové témy

Úspech podľa Iva Tomana / INTERVIEW

0

Možnosť pripraviť rozhovor s Ivom Tomanom znamenala pre mňa výzvu. Chcel som spoznať človeka, ktorý aj napriek problémom dokázal prelomiť všetky prekážky a dnes patrí k medzi špičkových motivátorov i vyhľadávaných školiteľov úspešných firiem.

Pán Toman, pred nedávnom ste predstavili čitateľom svoju novú knihu Debordelizace hlavy – Zprimitivněte k úspěchu. Ako ste spokojný s reakciou na tento titul? Splnil vaše očakávania?
Som veľmi spokojný. Stal sa z nej bestseller. To znamená, že sa v Čechách predalo viac ako 20 000 kusov. Momentálne chystáme už štvrtú dotlač. Reakcie zo strany čitateľov sú tiež veľmi dobré. Dokonca už vyšla aj v maďarčine. Takže moje očakávania sú pri tejto knihe do bodky splnené.

Prečo taký netradičný názov? Je jasné, že pravidlá marketingu hovoria o tom, že najlepšou cestou k úspechu je šokovať zákazníka, vyvolať v ňom zvedavosť, pocit očakávania. Pravdepodobne ste sa rozhodli ignorovať bombastické názvy „amerických kolegov”, ktorí svoje knihy nazvú predsa len inak.
Ten netradičný názov vznikol tak, že keď som na školení Osobní rozvoj ukazoval, aký veľký neporiadok majú ľudia v hlave, jeden poslucháč sa ma spýtal: „A ako sa mám teda zbaviť toho bordelu? Ako mám zdebordelizovať mozog?” A mne sa ten slovný zvrat okamžite zapáčil.
Máte pravdu, že názov je mimoriadne dôležitý. Rovnako ako obal. U nás vychádzajú každý rok desiatky tisíce titulov kníh. Odlíšenie začína už tu a my si na tom dávame záležať.

Prečo úspech? Niekedy, keď sledujem v kníhkupectvách knihy venované osobnému rastu, úspechu či motivácii, zamrazí ma. Veď pokiaľ by ľudia dôsledne dodržiavali zaručené recepty na úspech, dnes by bol svet takmer dokonalý. Všetci by sme boli úspešní, bohatí a slávni. Prečo tomu tak nie je? V čom podľa vás tkvie neúspech v knihách o úspechu?
Ľudia vo všeobecnosti nedodržiavajú návody. A nielen na úspech. Mnoho ľudí si neprečíta ani návody dodané k spotrebičom, ktoré si kúpia. Ďalší dôvod neúspechu tkvie v tom, že väčšina ľudí na to jednoducho nemá. Nemajú talent, aby sa presadili v danom odbore.
A kde ste prišiel na to, že knihy o úspechu zaznamenávajú neúspech? Já si myslím opak. Tento odbor rastie pomerne rýchlo bez ohľadu na nejakú krízu.

Dokážem si predstaviť vaše pobavenie nad predchádzajúcou otázkou. Áno, ľudia čakajú od podobných titulov okamžitý účinok a pokiaľ majú meniť staré zaužívané zvyky, väčšina sa takmer hneď vzdá. Sme jednoducho pohodlní. Máte niekde ukrytý recept na to, aby ste dokázali čitateľa motivovať natoľko, že si ani neuvedomí, že musí opustiť svoje vysedené kreslo a vydať trochu energie pre svoj úspech?
Taký recept neexistuje. O tom som napísal v mojej zatiaľ poslednej knihe „Motivace zvenčí je jako smrad”.

Množstvo ľudí sa vyjadrilo, že americký sen u nás nie je možné naplniť. Knihy amerických autorov im pripadajú veľmi idealisticky, až neskutočne. V čom je vaša kniha iná?
Já nie som objektívny pozorovateľ. Nemôžem porovnávať svoje dielo s knihami iných autorov. Ale tiež si myslím, že mnohé zahraničné knihy sú idealistické a príliš ezoterické.

Kedy ste si uvedomili, že ste na svete preto, aby ste motivovali ľudí a snažili sa im zlepšiť život? Bola to vec náhody?
Bol to proces. Nebolo to o tom, že by som jedného dňa precitol a povedal si: „Teraz to nastalo.” Trvalo mi to roky. A začalo to tým, keď ma o to začali žiadať iní.

Máte nejaké vzory, ktoré vás dokázali v živote motivovať?
Nemám jeden vzor, páčia sa mi určité myšlienky od mnohých ľudí a od iných zas nie.

Pokiaľ neprednášate, nepíšete knihy, akú formu relaxu uprednostňujete?

Čítam si, mám rád plávanie, trochu behám, ale tak isto obľubujem futbal v televízii. A veľmi rád cestujem.

VIZITKA

Ivo Toman, majiteľ a zakladateľ medzinárodnej spoločnosti TAXUS International žije v Prahe. Po skončení štúdií sa od počiatku deväťdesiatych rokov začal zaujímať o marketing a psychológiu predaja. Spočiatku sa zameral na priamy predaj a na rozvoj predajných schopností predajcov. Pre svoje bohaté obchodné a ľudské skúsenosti bol vyhľadávaným školiteľom mnohých spoločností. Aj keď práca v predaji a školenia ho uspokojovala, napriek rastúcemu úspechu ho stále viac zaujímala oblasť zlepšovania ľudských schopností a schopností učenia. V roku 2002 sa presťahoval do Prahy a v tom čase sa už úplne zameral na osobný rozvoj.
Svoje bohaté skúsenosti zúročil v roku 2003, kedy začal s Martinou Králíčkovou vyvíjať novú revolučnú metódu učenia sa jazykov TAXUS Learning®.

Peter Fritz                                                          Photos: Archív Iva Tomana

www.ivotoman.sk