Autentické príbehy, nadčasové témy

Úspešný reprezentant štýlu Art Deco

0

Pulzujúce centrum Londýna zdobí luxusný hotel Claridge‘s. Jeho poloha v hojne navštevovanej štvrti Mayfair ideálne ladí s rozmiestnením vyhľadávaných obchodov i tamojších turistami obľúbených lokalít.

Päťhviezdičkový hotel v štýle Art Deco je skvelým miestom pre odpočinok i zábavu. Personál zariadenia dokáže uspokojiť potreby návštevníkov túžiacich po romantických okamihoch, zároveň však plní i priania pracovne vyťažených biznismenov, hľadajúcich v rušnom Londýne vhodné obchodné príležitosti.

Vo vzťahu k hosťom si Claridge‘s udržiava výnimočný štandard. Napríklad počas druhej svetovej vojny v ňom našlo dočasné útočisko niekoľko významných a vplyvných osobností. Na istý čas sa hotel stal domovom následníka juhoslovanského trónu i jeho manželky. Obom sa dostalo srdečného privítania od Winstona Churchilla, legendárneho štátnika Veľkej Británie. Práve na jeho príkaz personál pripravil pre prominentný pár luxusný apartmán. Princezná Katarína sa kvôli tehotenstvu necítila dobre, preto potrebovala pokoj a patričné pohodlie.
Špeciálni hostia navštevovali hotel aj v povojnových rokoch. Vzácne chvíle v luxusnom zariadení si s radosťou užívali mnohí štátnici i hereckí predstavitelia vtedajšej hollywoodskej elity. Personál Claridge‘s privítal možnosť starať sa o svetoznámeho Binga Crosbyho, elegantného Caryho Granta, drsného Yula Brynnera, či nežnú Audrey Hepburnovú.

Počiatočná sláva hotela sa spája s menom francúzskej cisárovnej Eugénie. Panovníčka.najprv využívala budovu ako zímne sídlo, v ktorom prijímala rozmanité návštevy. Medzi jej hostí patrili priunc Albert i kráľovná Viktória. Neskôr sa Claridge s dostal do vlastníctva Richarda D’Oyly Carta. Ten uskutočnil viaceré úspešné rekonštrukcie, čím zariadenie zmodernizoval a vylepšil. Pod súčasným názvom bol napokon hotel slávnostne otvorený v roku 1898.

Claridge‘s nestratil svoje čaro ani po rokoch. Elegancia štýlu Art Deco sa v žiadnom prípade „nebije“ so súčasnými, modernými prvkami, všetko ostáva v príjemnom súlade. Hotel disponuje rozmanitými špičkovo zariadenými apartmánmi, ale aj izbami, v ktorých sa odráža nadčasová elegancia. O konečný look luxusných miestností sa postarali znamenití top dizajnéri. Úplne jedinečný je vzhľad „kráľovskej suity“ disponujúcej rozľahlou vstupnou halou i originálnym anglickým nábytkom z 18. storočia. Nechýbajú ani francúzske obloky ponúkajúce úžasný výhľad na Brook Street, či vkusne zariadená jedáleň s pohodlným sedením určeným pre dvanásť hostí. Stredobodom suity je klavír, ktorý patril sirovi Arthurovi Sullivanovi a jeho spoločníkovi W.S. Gilbertovi. Dvojica na ňom komponovala vlastné operety. V miestnosti dominuje nábytok z kvalitne opracovaného dreva, priaznivcov romantiky istotne poteší krb. Podobne ako vo všetkých ostatných izbách a suitách aj v tejto sa nachádza široká, pohodlná posteľ a kúpeľná vykladaná kvalitným mramorom. Hosť, ktorý si objedná práve kráľovskú suitu môže počítať so špeciálnym služobníckym servisom, zabezpečením transportu z letiska i s fľašou lahodného šampanského na uvítanie.

Medzi plusy hotela patria jednoznačne miestne bary a reštaurácie. Veľmi obľúbené sú napríklad posedenia pri popoludňajšom čaji, nemalej pozornosti sa tešia aj rozmanité oslavy, štýlové koktejly, večere, či raňajky. Vhodným doplnkom v priebehu konzumácie jedál a nápojov je zvuk príjemnej hudby. Pokrmy, ktorých prípravu má na starosti tím pracovníkov vedený šéfkuchárom Martynom Nailom si môže hosť objednať aj priamo do izby. Menu je vynikajúce, pestré a svieže. Špecialitou Claridge‘s je ponuka „britského syra týždňa.“

V hoteli sú prirodzene poskytované aj služby skrášľovacieho charakteru. Na návštevníkov čakajú thajské masáže, liečebné a regeneračné procedúry, manikúra, pedikúra i posilňovňa. S art deco štýlom a niekdajšou jagavou slávou Hollywoodu súvisia aj rozmanité špeciálne programy, ktoré dokážu do istej miery prispôsobiť vzhľad klienta k obrazu jednej zo slávnych ikon strieborného plátna. Kým z dám sa môžu razom stať príťažlivé lady v štýle Vivien Leigh, či Grace Kelly u pánov je možné priblížiť sa mužnému looku Clarka Gabla alebo nechať vyniknúť eleganciu a šarm, charakteristické prvky príznačné pre Caryho Granta. Všetko prirodzene na základe požiadaviek a prianí hosťa.

Marcel Letko                                                Photos: Claridge‘s Hotel Press

www.claridges.co.uk