Autentické príbehy, nadčasové témy

Už 50 miliónov PlayStation Portable na svete

0

Spoločnosť Sony Computer Entertainment Inc. (SCEI) dnes oznámila, že celkový počet predaných kusov prenosného multimediálneho zariadenia PSP (PlayStation Portable) (séria PSP-1000, 2000 a 3000) v januári 2009 prekročil hranicu 50 miliónov kusov(*1).

Ako prvá prenosná platforma v rodine PlayStation debutovalo PSP v decembri 2004 v Japonsku. Novinka PSP preniesla to najlepšie zo sveta zábavy PlayStation a PlayStation2 do prenosnej formy a predstavila najnovšie technológie v oblasti prenosných zariadení, vrátane 4,3-palcového širokouhlého LCD displeja, ktorý je najväčší svojho druhu spomedzi všetkých prenosných zariadení tohto typu. PSP otvorilo úplne nový herný trh, pretože ponúklo možnosť vychutnávať si perfektné 3D hry a zároveň sledovať videá vo vysokom rozlíšení kedykoľvek a kdekoľvek. Zároveň však prinieslo aj nové možnosti v oblasti digitálneho obsahu, hrania hier on-line s rodinou a priateľmi prostredníctvom bezdrôtového pripojenia.

PSP je inovatívny prenosný multimediálny systém, ktorý ponúka široké spektrum vzrušujúcich hier a zábavných periférnych zariadení a zároveň sa vďaka pravidelným aktualizáciám systémového softvéru neustále zlepšuje. Na základné funkcie a dizajnovú filozofiu modelu PSP-1000 nadviazal v septembri 2007 ďalší, tenší a ľahší model PSP (PSP-2000). Ten priniesol nové prvky ako „Skype“ a rozšíril možnosti využitia PSP z multimediálnej aj do komunikačnej oblasti. V októbri 2008 predstavila spoločnosť SCE svetu model PSP-3000, ktorý je vybavený pokročilým LCD displejom s vysokým kontrastom a zabudovaným mikrofónom a zároveň si zachováva rozmerové charakteristiky modelu PSP-2000. Vďaka narastajúcej podpore rozširujúcej sa celosvetovej komunity neustále rastie aj svet PSP.

Čo sa týka hier, na celom svete je dostupných viac než 2 000 titulov na UMD nosičoch, pričom do dnešného dňa sa vyexpedovalo viac než 200 miliónov kusov týchto nosičov(*2). Okrem klasicky distribuovaných titulov sa využívajú aj sieťové možnosti PSP a množstvo sieťových hier bolo na začiatku dostupných prostredníctvom hracej konzoly PLAYSTATION3 alebo PC. Čoraz viac hier je dostupných na stiahnutie, keďže na jeseň 2008 získali užívatelia PSP možnosť nakupovať v obchode PlayStation Store priamo prostredníctvom bezdrôtového pripojenia k sieti Internet. V súčasnosti je na stiahnutie dostupných viac než 500 titulov exkluzívnych hier siete PlayStation Network, titulov označených ako „Game Archive“ s pôvodnými hrami série PlayStation a sťahovateľných verzií UMD titulov(*3). V súčasnosti sa taktiež plánuje vydanie ďalších vzrušujúcich softvérových titulov rôznych žánrov od vývojárov a vydavateľov tretích strán ako aj z produkcie štúdia SCE Worldwide Studios. S narastajúcim počtom registrovaných užívateľov v sieti PlayStation Network bude spoločnosť SCE pokračovať v rozširovaní a vylepšovaní sieťových služieb pre herný a iný obsah.
Spoločnosť SCE bude aj naďalej pokračovať v rozvoji platformy PSP a ponúkne ďalšie možnosti pestrej a interaktívnej zábavy.

(*1) Počet expedovaných kusov
(*2) Ku koncu decembra 2008
(*3) Ku koncu decembra 2008

Words & Photos: Seesame

www.sony.sk