Autentické príbehy, nadčasové témy

Úžasná aróma s nezabudnuteľnou chuťou

0

Káva patrí k najstarším nápojom na svete. Je dôvodom mnohých stretnutí, spája ľudí a prináša príjemné zážitky v spoločnosti nenapodobiteľnej arómy. Vďaka káve sa dokážeme častokrát aspoň na chvíľu zastaviť a vychutnať si príjemné stránky života.

História

Kávovník pochádza z Etiópie, odkiaľ ho na Blízky Východ priniesli islamskí pútnici. V Jemene boli vôbec prvé kávové plantáže, neskôr sa objavili v Arábii a Egypte. Pitie kávy ako spoločenskú udalosť môžeme datovať dozadu niekoľko sto rokov, kedy Moslimovia začali pri príprave kávy používať rituály. V Európe sa stala káva známou až začiatkom 16. storočia. Stala obľúbeným nápojom a veľmi rýchlo sa začali otvárať aj kaviarne. Prvá kaviareň bola otvorená v Taliansku. Do Indonézie ju začiatkom 18. storočia  priniesli Holanďania, Francúzi do Martiniku a Španieli do oblasti Karibského mora, Strednej Ameriky a Brazílie.

Pitie kávy ako spoločenská udalosť sa veľmi rýchlo rozšírila, dôsledkom čoho je aj  množstvo kaviarní v mestách po celom svete

Káva je teda nie iba nápoj, ktorý má svojskú vynikajúcu chuť s neodolateľnou arómou, ale aj dôvodom mnohých spoločenských stretnutí. Základom kávy je kofeín, ktorý sa stará, aby nás opustila únava a je zdrojom energie. Ale aj keď ho káva obsahuje, nebráni to ľuďom, aby ju pili počas celého dňa. Každá krajina má svoju „národnú“ obľúbenú kávu a tým aj iné zvyky pri jej pití.


Výber kávy

Najviac sa obchoduje so zmesami z kávy ARABICA a ROBUSTA. Arabica má pôvod v Strednej a Južnej Amerike a je veľmi aromatická a má jemnú chuť. Obsahuje maximálne 1,4% kofeínu.

Robusta pochádza z Ázie a Afriky a je to veľmi silná káva (obsah kofeínu až 4%)  .


Kopi Luwak

Najdrahšia káva na svete nie je z oblastí Jamajky alebo Havaja, ale priamo z Indonézie. Nie je to úplne káva, je to najexotickejšia káva – Kopi Luwak.

Kopi znamená v preklade káva a luwak je zviera – cibetka, ktoré sa živí najväčšími zrelými plodmi kávy. Fermentácia a spracovanie tejto kávy prebieha v zažívacom trakte tohto zvieraťa. Po tomto procese sú kávové zrná vylúčené klasickou cestou z tela zvieratka. Na farmách tieto čerstvé výtrusy zberači zbierajú a ručne ich čistia.

Chuť tejto kávy je exotická – veľmi výrazná a odlišná od iných káv. Má zemitú vôňu, sladkú čokoládovo-karamelovú a zároveň korenistú chuť s miernym náznakom zatuchnutej chuti, je sirupovitá s unikátnou arómou.


Blue Mountain

Jamajská káva Blue Mountain patrí k jedným z najlepších káv na svete.  Jej jemná, harmonická, ovocná chuť s miernou kyslosťou vás priamo prenesie na krásne pláže Jamajky.

Káva je pestovaná v nadmorských výškach nad 2000 m n. m. Tieto hory sú známe veľmi častým výskytom hmiel. Vlhko, teplo, vysoká nadmorská výška a časté vetry sa podieľajú na výnimočnosti tejto kávy. Zrná sú oveľa tvrdšie ako u káv pestovaných bližšie k hladine mora. Pred pražením majú zelenomodrú farbu.


Káva a zdravie

Existujú ušľachtilé, jemné odrody čistých vysokohorských káv, ktoré sú plné lipidických olejov, nenasýtených mastných kyselín a antioxidantov, ktorú sú obsiahnuté v zelenine a sú schopné človeku poskytnúť intenzívny prežitok bez negatívnych a zdravotne závažných vplyvov.
Pokiaľ Vás tieto vlastnosti zaujali, najjednoduchším a najistejším spôsobom ako si to overiť je vypiť niekoľko šálok vašej obľúbenej kávy.
Káva je fenomén, predmet rituálu, dobrý štart dňa aj dobrý záver.

Kávu Kopi Luwak si môžete vychutnať aj vy. Stačí keď sa ponoríte do jej arómy, spoznáte ju a objednáte si ju.

Jana Milošovičová      Photos: ISIFA

www.kopiluwak.cz
www.most-expensive.net
www.jamaicabluemountain.com